Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

"Lastik Onarma Köpüğü"nü nasıl bilirsiniz?

otomobilsever

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar. Biraz bakındım bu konu hakkında pek tatmin edici bilgi bulamadım. Anladığım kadarıyla, lastik patladıktan sonra lastiğin şişmesini ve lastik tamircisine kadar götürebilmemizi sağlıyor. Bu da bana yeterli; ancak lastiklere, janta bir zararı dokunur mu?

Lastik içerisine dökülen sıvı-köpük, tamir sırasında kolayca temizlenebiliyor diyen var; "lastiği öldürüyor, bir daha balans tutmuyor" diyen de. Bir forumda okuduğuma göre Alman Auto Motor programı buna "outdated" demiş, ben "daha yeni çıktı, nereye outdated" demek istiyorum. Bir de Fifth Gear programında övdüklerini hatılıyorum, "artık stepnenin ağırlığını taşıma gerek yok diye" yorumlamışlardı galiba.

Bu ürün hakkında tecrübesi, bilgisi olan var mı?

Komşumuz Continental Bayisi. Murat Can'dan aldığım lastik ve jantlarımı orada taktırmıştım. Jantların birinde hafif bir yamukluk vardı. O hallolurken üst katta bahsettiğiniz sıvıyı da gördüm. Birazcık sohbet ettim konu hakkında.

Anlattığına göre gerçekten işe yarıyor. Yeşil, jel kıvamında bir sıvı. Amerika'dan ithal ediyorlar ve söylediklerine göre şu an Türkiye'de başka satan yer yok. Markanın distribütörlüğünü almışlar. Kendi arabalarında denemişler. Tahtanın üzerine çivi çakıp dolu arabayla üstünden geçmişler. Lastiğinden üzerinden 12 adet çivi sökmüşler. Lastiği ve tahtayı gördüm. Hala aynı lastik arabanın üzerinde takılı ve aylar olduğunu söylediler. Açıkçası internette izlediğime pek inanmamıştım ama görünce de şaşırmadım değil.

Lastiğin içine sürüldüğünü ve teker döndükçe iç çeperine yapıştığını söylediler. Merak ettiğim şeylerden birisi lastiğin üzerindeki dönme momenti bittiğinde tekrardan taban kısmında sıvı olarak toplanıp toplanmadığıydı. O şekilde olmadığını ve çepere yerleştikten sonra orada kaldığını belirttiler.

Forumda konu ile ilgili başlık açacaktım ancak atladım açıkçası. Daha detaylı bilgi, fotoğraf ve videolar ile desteklemek lazım zira.

Ben kendisine güveniyorum. Sorun çıkacağını sanmıyorum bu yüzden.

bildiğim kadarıyla bu çeşit sıvılar lastiğin balansını bozuyor diye duymuştum...
hele ki lastik basınç sensörlü araçlara uygulanmıyormuş sensörü hareket ettirir diye..
bunun yerine biraz masraflı olarak patlamaya karşı run flat rof tipi lastikler mantıklı...

eğer bahsedildiği gibi işe yarar ve feridunun bahsettiği durumlar olmuyorsa her araçta olması gereken bir madde

Benim bildiğim bir marka var. Ultraseal diye ( Saytek )

Bu markayı ince tekerli ve yaklaşık 100 psi basınçlı bir tekerde denedik. pist yarışında lastik patladı ve içindeki sıvı hemen deliği kapattı. o gün bu gündür ultraseal kullanıyoruz bu araçta. sitesinde inceleyebilirsiniz.

Ancak bu dediğim sürekli kullanım için. sanırım sizin bahsettiğiniz patladığı zaman lastiğe sıkılan hem şişiren hemde tamir eden tüpler var. Bu tüpleri annem için arabada bulundurmak gerektiğini düşünmüştüm. temizlendiğini bildiğim için zararı olacağını düşünmedim. maksak valideyi zor durumdan en kolay şekilde kurtarmak...

Komşumuz Continental Bayisi. Murat Can'dan aldığım lastik ve jantlarımı orada taktırmıştım. Jantların birinde hafif bir yamukluk vardı. O hallolurken üst katta bahsettiğiniz sıvıyı da gördüm. Birazcık sohbet ettim konu hakkında.

Anlattığına göre gerçekten işe yarıyor. Yeşil, jel kıvamında bir sıvı. Amerika'dan ithal ediyorlar ve söylediklerine göre şu an Türkiye'de başka satan yer yok. Markanın distribütörlüğünü almışlar. Kendi arabalarında denemişler. Tahtanın üzerine çivi çakıp dolu arabayla üstünden geçmişler. Lastiğinden üzerinden 12 adet çivi sökmüşler. Lastiği ve tahtayı gördüm. Hala aynı lastik arabanın üzerinde takılı ve aylar olduğunu söylediler. Açıkçası internette izlediğime pek inanmamıştım ama görünce de şaşırmadım değil.

Lastiğin içine sürüldüğünü ve teker döndükçe iç çeperine yapıştığını söylediler. Merak ettiğim şeylerden birisi lastiğin üzerindeki dönme momenti bittiğinde tekrardan taban kısmında sıvı olarak toplanıp toplanmadığıydı. O şekilde olmadığını ve çepere yerleştikten sonra orada kaldığını belirttiler.

Forumda konu ile ilgili başlık açacaktım ancak atladım açıkçası. Daha detaylı bilgi, fotoğraf ve videolar ile desteklemek lazım zira.

Ben kendisine güveniyorum. Sorun çıkacağını sanmıyorum bu yüzden.

sanırım soruyu soran arkadaşla farklı ürünlerden bahsediyorsunuz..arkadaşın dediği patladıktan sonra kullanılan birçok yerde ve modelde bulunan köpükler.patlayan ve solan tekeri hem biraz şişiriyor, hem de idareten deliği kapatıyor.

senin bahsettiğin biraz daha yeni çıkan güzel bir icad..önceden sıkılıyor, sıvı halde tekerin içinde kalıyor..delinip havayla temas eden yeri anında kapatıyor..onun videosunu izlemiştim geçen..yine bizim forumdaydı heralde..

köpükler ayar bozuyormu bilmiyorum ama ben size çakmaklığa takılarak kullanılan küçük pompalardan öneririm..tekeri yarmadıktan sonra basıp devam edersin, teker yarılırsa köpükde fayda etmez zaten..ben aldım bir tane,arabada duruyor..benim işim düşmedi çok şükğr daha ama babamın arabada anlattığım pompa çok işimizi gördü bir seferinde..

Cevaplar için çok teşekkürler arkadaşlar. En mantıklısı pompa bulundurmak gibi geldi bana. Yine de acil bir durumda lazım olabilir düşüncesiyle bir tüp bulundurmak da faydalı olabilir. Umarım zamanın lastikten daha değerli olduğu bir durumu Allah kimseye yaşatmaz.

Geri
Üst Alt