Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Lastik için önerilerinizi bekliyorum

eqoulaiser

Kayıtlı Üye
Herkese merhaba.. aracımın lastiklerine açıkcası çok güvenemiyorum. alalı 1 sene oldu gerçi bi sıkıntı görmedim ama yinede artık değitirsem diye karar aldım. hem kış hem yazlık alma gibi bir durumum maalesef mümkün değil maddi yönden. o sebeple ya 4 mevsim alacağım yada yaz lastiği. avcılar beylikdüzü hadımköy yolunu kullanmak durumunda kalıyorum eşimi işe götürmek için. kışın karlı havada bunun dışında çok acil olmadıkça çıkmıyorum. Bu arada bahsettiğim güzergah tuzlandığından dolayı çok kar tutmuyordu geçen sene. işte sizlere danışmak istediğim konu şu? bu şartlarda 4 mevsim mi yoksa yaz lastiğimi almalıyım? Birde lastiklerin yanındaki H W V gibi simgelere ne kadar dikkat etmek gerekir. şimdiki lastiklerimde H bulunmakta

tabi birde marka önerisi isteyeceğim. forumda çok konu okudum ama kafam karıştı. çok seçenek var. Michelin, bridgestone, continental, goodyear, Pirelli, Lassa, Falken, Nokian, Dunlop, kumho ve daha sayamadıklarım.. 205 55 r16 ölçü için istanbulun bozuk asfaltları ve yukarıdaki şartlarda göz önüne alınırsa önerileriniz ne olacaktır? Çok maliyetli olmaması da gerekiyor maddi durum pek parlak değilde şu aralar :D

Cevaplarınızı bekliyorum..

Michelin energy saver derım ben hem cok yumusak :eek:key:

O ebatlarda energy saver yerine primacy hp yada yeni çıkan serisi tavsiyemdir.

Bridgestone S001'de olabilir.

Şuan kendi kullandığım Goodyear F1 Eagle Asymmetric2 lastiğini ise, hepsini boşverip almanızı tavsiye ederim. Eğer o ebatta ölçüsü varsa, direk gözü kapalı alın derim :)

H W V dediğiniz şey şöyle özetlenir, 205/55/R16 bölümü lastiğin ebatlarını vermektedir. 205 taban, 205*%55 yanak, 16 inç çap .. Onun dışında 81H,92Y vs. gibi değerler ise, yük ve hız endeksini gösterir. Onunla ilgili detaylı bilgileri lastik satıcıların sitelerinden bakıp öğrenebilirsiniz. Orjinal ölçüden memnunsanız onda kalmaya çalışın, yoksa da, zaten örneğin, goodyear'ın sitesine girdiğinizde araç marka model yıl ve motoru yazdığınızda, size tavsiye lastik çıkarır ve orjinal ebatta araca tam uyumlu lastik olur. Ancak Asymmetric2'yi gösterir mi bilmiyorum. Almayı düşünürseniz, tercih edeceğiniz ilk lastik olsun. :)

Ben yerinde olsam kış lastiği alır takardım seneye yazada bunları tekrar takar bitirir lastik işini iki sene ötelemiş olurdum:eek:key:

yaz lastikleriniz daha ömürlüyse sadece kış lastiği almak mantıklıdır neden derseniz 2013 sonunda kanun olarak otomobillere mecburileşecek... marka olarak da tartışmasız en kral kış lastiği nokian derim....,
ama yok yazlık lastiğim iyi değil tutunmuyor yıpranmış derseniz tek dört mevsim tipli ve kanuna uyumlu M+S yazan goodyear vector 5 öneriyorum... dört mevsimi gerçek anlamda üretim yapan firma goodyeardır yoksa nexen de vardır ama kalite yoktur şu an bu vector 5 serisini duyduğuma göre yeni kasa leon ve bir çok araçta fabrikasyon kullanıyorlar...

yaz lastikleriniz daha ömürlüyse sadece kış lastiği almak mantıklıdır neden derseniz 2013 sonunda kanun olarak otomobillere mecburileşecek... marka olarak da tartışmasız en kral kış lastiği nokian derim....,
ama yok yazlık lastiğim iyi değil tutunmuyor yıpranmış derseniz tek dört mevsim tipli ve kanuna uyumlu M+S yazan goodyear vector 5 öneriyorum... dört mevsimi gerçek anlamda üretim yapan firma goodyeardır yoksa nexen de vardır ama kalite yoktur şu an bu vector 5 serisini duyduğuma göre yeni kasa leon ve bir çok araçta fabrikasyon kullanıyorlar...

Sadece ticari amaçlı araçlar için zorunlu olacak. Hususi araçları kapsamıyor kanun. Yaşadığı bölgede İstanbul olduğuna göre kış lastiğine pekte gerek olduğunu düşünmüyorum. Ankara olsa kış lastiği kesinlikle tak derim ama İstanbulda zaten kar düzgün tutmuyor, ve çok ücra ara sokaklar haricinde kar tutmuyor.

Sadece ticari amaçlı araçlar için zorunlu olacak. Hususi araçları kapsamıyor kanun. Yaşadığı bölgede İstanbul olduğuna göre kış lastiğine pekte gerek olduğunu düşünmüyorum. Ankara olsa kış lastiği kesinlikle tak derim ama İstanbulda zaten kar düzgün tutmuyor, ve çok ücra ara sokaklar haricinde kar tutmuyor.
bir seneye kalmaz kesinlikle bütün araçlara zorunlu hale gelecektir özellikle 2013 sonunda otomobillere tasarı hazırlandı...
ve kışlık lastikleri sadece kar için takmıyoruz kardeşim hava 7 derecenin altına düştüğü zaman sertleşerek tutunma azalıyor ve kışlık lastikteki silika karışımı farklı olduğu için yumuşaklığını koruyup tutunma değişmiyor ve istanbulu örnek gösterirsen geçen sene eksi 11 leri gördü bence 800 tl için güvenlik ve yol tutuşu değmez mi...

bir seneye kalmaz kesinlikle bütün araçlara zorunlu hale gelecektir özellikle 2013 sonunda otomobillere tasarı hazırlandı...
ve kışlık lastikleri sadece kar için takmıyoruz kardeşim hava 7 derecenin altına düştüğü zaman sertleşerek tutunma azalıyor ve kışlık lastikteki silika karışımı farklı olduğu için yumuşaklığını koruyup tutunma değişmiyor ve istanbulu örnek gösterirsen geçen sene eksi 11 leri gördü bence 800 tl için güvenlik ve yol tutuşu değmez mi...

Kış lastığı soğuk havada her zaman daha iyi tutunur fakat hususi araçlara yasal olarak zorunlu yapmaları çok zor. Ticari araçlara özellikle de şehirlerarası ticari araçlara bu zamana kadar yapmamaları hata.

18 inç jantıma 800TL iyi bir lastik bulunacaksa bedava bence, alınır. Ama 1200 liradan aşağı yok, ayrıca İstanbul'da ticari araçlar için lastik bulunamıyor. Hepsi karaborsada, böyle bir fiyat isteme mantığı yok. İşyerindeki araçlar için alıcaz, lastik bulunmuyo, bulunanlarda gereksiz pahalı.

Hava karlı iken adam arabasını dışarı çıkarmıyorsa, neden kış lastiği alma zorunluluğu ona getirilsin yasal olarak?

Hava 7 derecenin altına iner İstanbul'da ama kar tutmaz genel kullanıma açık yolları. Ben 17 yıldır İstanbul'dayım, Bahçelievlerde çok nadiren araç geçemicek şekilde kar tuttuğunu gördüm. Bahçeşehirde hiç görmedim. Yani kar tutuyor belediye ve sitelerin yönetimi direk tuzluyorlar. Ki kar tutsa ve işim olsa toplu taşıma yada taksi kullanırım aracımı riske atmam. Şimdi bana yasal olarak zorunlu takman deseler, ne kadar doğru?

Kış lastığı soğuk havada her zaman daha iyi tutunur fakat hususi araçlara yasal olarak zorunlu yapmaları çok zor. Ticari araçlara özellikle de şehirlerarası ticari araçlara bu zamana kadar yapmamaları hata.

18 inç jantıma 800TL iyi bir lastik bulunacaksa bedava bence, alınır. Ama 1200 liradan aşağı yok, ayrıca İstanbul'da ticari araçlar için lastik bulunamıyor. Hepsi karaborsada, böyle bir fiyat isteme mantığı yok. İşyerindeki araçlar için alıcaz, lastik bulunmuyo, bulunanlarda gereksiz pahalı.

Hava karlı iken adam arabasını dışarı çıkarmıyorsa, neden kış lastiği alma zorunluluğu ona getirilsin yasal olarak?

Hava 7 derecenin altına iner İstanbul'da ama kar tutmaz genel kullanıma açık yolları. Ben 17 yıldır İstanbul'dayım, Bahçelievlerde çok nadiren araç geçemicek şekilde kar tuttuğunu gördüm. Bahçeşehirde hiç görmedim. Yani kar tutuyor belediye ve sitelerin yönetimi direk tuzluyorlar. Ki kar tutsa ve işim olsa toplu taşıma yada taksi kullanırım aracımı riske atmam. Şimdi bana yasal olarak zorunlu takman deseler, ne kadar doğru?
ben iki ay önce almıştım 16 inç ölçüye en kalitelisi nokian 960tl tuttu ha tabi 600 liralık kışlık çin malıda vardı
yol tutuşu çok mükemmel... şimdi soruyorum 1200 diyorlar demekki herşeyi zamanından önce almak gerekirmiş,
18 inç ölçüye gelince tabi daha pahalı olur...ama şu da var bu şekilde yazlık lastiğimizin de ömrü uzayacak ve tüm araçların kullandığınıda hesap edersek kayma çarpma kalmayacak ülke ekonomisine katkımız olacak sonuçta kaskodan da yapılsa devlet hepimizin babası...
hezaren yere bir sürü masraflar yapıyoruz iş güvenliğe gelince 1000 tl nin bi önemi yok tur...
takma kafanı şekerim sana ben alayım hediyem olsun senin canın cemalin sağolsun...
hükümetin bu kanununu karşı siyasi görüşe sahip olduğum halde çok takdir ediyorum...

yorumlar için teşkkürler.. ancak şu andaki lastiğim ön ikisi turanza er300 arka ikisi petlas imperium. ve yağışlı havada az yokuşta bile tutunamayıp patinaja giriyo:D ayrıca belirttiğim gibi kullanacağım güzergah kışın iyi tuzlandığından kar olasılığı çok az (geçen seneye göre kıyaslıyorum) o sebeple şu anda yazlık alıp önümüzdeki sene kışlık alayım diye aklımdan geçiyor..

ama şimdi alacağım 4 mevsimmi yoksa yazlık mı olmalı.. o düşündürüyo biraz da:confused:

Geri
Üst Alt