Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Lastik ebatı büyütülmesi sonucu hızlanma sorunu ve yakıtın artması hk...?

bence senın bu ebatlarda hıc zannetmıyorum deısıklık olcagını ya.ben 165/55/14 kıslıklarla da 215/35/18 lerlede hıc bısı farketmedıkten sonra:D

kendimi galiba kendimi ifade edemiyorum ben oraya lasitiğini 205 60 yap demedim..benim dediğim..60 yapıyorsan 185 yap dedim yada 205 yapabilirsin ama o zaman yanak 50 olmalı dedim...inşallah şu an anlatabilmişimdir

Duruma soyle aciklik getiriyim bende;

gecen kis aracima -3,5 luk yay taktigim zaman kislik lastiklerim vardi aracimin uzerinde. 195/60/15.
yaz aylari yaklasinca 4 mevsim lastigine gecince 195/55/15; arac resmen daha da alcaldi. goruntusu bile degisti aracin.

ince hesaplama yaptigimiz zaman195 tabanda 55 ten 60 yanaga gecince lastigin capinda tam 20mm lik artis olur. bu da demek oluyor ki aracimizi yerden 1 cm daha yukari kaldiriyoruz. Niye 2 cm degil derseniz yaricapin artisi kadar arac yukselir veya alcalir. Aracimizi yukselttigimiz zaman ve yanak genisligini arttirdigimiz zaman yol tutusunda azalma olur. ancak siz eskiye nazaran daha kaliteli bir lastik kullaniyorsaniz o yuzden yol tutusunun arttigi hissine kapilmaniz dogaldir. konfor konusunda ise genis yanak tabi daha konforlu olur.
baska bir acidan aracinizin lastik capi 20mm genislediginde gostergeniz 100 km gosterirken sizin hiziniz 103,3 km olacak. birde km sayaciniz ayni sekilde %3 daha yavas artacaktir. ayrica ayberkin dedigi gibi yere vermis oldugunuz tork da azalacaktir. buna bagli olarak yakitta artis olmasi dogaldir ancak bu ne kadar fark edilebilir veya bir depoda kac km fark ettirir bilemiyorum.

bende kisin 3 ay boyunca 195/60 kullaniyorum ama hic buyuk bir skinti ile karsilasmadim.

lastık degısım yuzdesınde zaten %3 luk toleransın dısında kalıyor yanı aracına uygun degıl bu sekılde kullanacaksın

Benim normal olculer 225/40/18 iken ben 215/45/18 takarak konforumu arttirdim. Arac yukseldi 5cm yay ile kotu durdu ve cukurlara yada dalgali yollara sert girince surtme yapiyordu 3,5 cm yaylara gecince arabaya kendine geldi. Bende senin gibi konfor saglayayim dedim. Benim arac full depo ile 600 km yi henuz 1 kn bile gecemedim uzun yol dahil

Sezgin abi ebat hesaplama sitelerinden baktığın zaman önceki ebatlara göre komple tekerin çapı büyümüşse zaten söylediğin şeyler olur.. :)

Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar...Bir kez daha depoyu fulleyip deniycem bakalım lamba kaç km. sonunda yanacak...Bunun yanında bir tek ben varken bile arabada sanki 3-4 kişi varmış gibi geliyor..Sanki araba da yük var ve gitmiyor..Hadi rampayı anlarım fakat düz yolda bile araba 2.nci viteste uzamıyor..55 den 60 a geçmenin hiç bu kadar kötü olacağını sanmıyordum...Yakıtın artması da cabası...:(

Sezgin her 2 lastikteki dış çap önemli senin durumunda. 2 etkenle karşı karşıyasın.

İlk etken, eğer lastiğin tabanlarını dıştan dışa ölçtüğünde çapı büyütmüş isen her turda aldığın yol yeni çapındaki çevrenin eskine farkı kadar fazla yol alıyorsun demektir. Eğer araç sayacı yeni çevre ölçüsü ile ölçmüyorsa hatalı yani az ölçüyor demektir. Burada senin gördüğüm km olması gerekenden az olup daha fazla yol gittiğin anlamına gelir. Bu açıdan bakarsan hesap matematik ve fiziğe dökülmesi gereklidir. Akşam eve gidince üniv. hazırlık kitaplarını bi karıştırayım sana formüllerle destekli açıklarım bunları.

İkinci etken, yeni artan lastik çapına göre yere ilettiğin güç aynı fakat moment farklıdır. yol uzadı kuvvet aynı kaldı ise momentin küçüldü yani torkun küçüldü demektir. Buda fazla gaza basarak gücü arttırma yönü ile eski farkı kapatmana neden veriyordur. Fazla yakmasının sebebi de budur.

Şimdi sen ekonomi modunda önceki stilinden daha az yaktıracak şekilde kullanıma başlarsan, yeni artmış lastik çapınla daha uzun mesafeleri kat etmen mümkün. Yada aracının gücü ve torkunu yükselteceğin bir duruma geçip eski düzenini de yakalaman söz konusu olabilir.

Orjinalden şaşmamak lazım, jant lastik görsel olarak aracı çok değiştiriyor ama diğer etkenlerden bakılırsa gereksiz bir yük etkisinde de bırakmış oluyorsun. Patron demiş ben 600km üstünü göremiyorum diye, ben yazılımdan önce agresif kullansam bile 650km altını görmüyordum yazılımla biraz gaza fazla yüklenmeye başladık o yüzden menzilimde bir miktar düşüş yaşamaya başladım. Kullanıma bağlı herşey, ayrıca aracın lastik basıncından tut yakıta filtreye yağ viskozitesine sıcaklığa...

Konuyu uzatmak mümkün fazla kafa karıştırmayalım.

Geri
Üst Alt