Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

lastik ebadı önerisi

Mert G

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar Selam,
Malum arabada artık artan güçle beraber tutunma problemleri yaşıyorum, en büyük sorun ani hızlanmalarda arabanın patijana kalmasıyla kafadan kayma problemi yaşamam.. bu sebeple kule gergisiyle çözebileceğimi zannetmiyorum, o yüzden lastikleri biraz genişletmeye karar verdim, ama 215/40/17 lastiklerimden yanakları inceltme şansım olmadığı gibi 225/40/17 gibi bir ebat da yok, o yüzden mecbur jantları 18'e çıkartıp 225/35/18 koymayı düşünüyorum, böylece hem tabanın genişlemesi hemde yanağım incelmesiyle daha iyi bir yol tutuş elde edeceğim.. Fakat yanak aşırı ince olduğu için bu ölçüyü daha önce kullanan biri var mı, nasıldır? ya da çapı çok bozmadan önerebileceğiniz başka bir ebat var mı ibiza için?
Teşekkürler.

Bu arada işlerle uğraşırken saçma bir başlık yazmışım ne alakaysa, lastik ebadı önerisi olarak değişebilirsek başlığı sevinirim.

bende dedim ne alaka hız göstergesiyle lastik ebadı :)

bi ara hız göstergesi ne kadar sapar diye düşünüyordum patron iş verince direk orada kalmışım ben:)

Mert abi bence en temiz yöntem virajlarda vs. uygun olarak gaz vermek..
bunun yanında..

215/40/17'nin yanak ölçüsü.. 215 / 40 = 5.375cm..
225/35/18'in yanak ölçüsü.. 225 / 35 = 6.42cm..

taban genişliyo doğru yanak da daralmamış oluyo..orjinal ebata göre..tabanın genişlemesi elbette faydalı olucak ama araç yine kayıcak sonuçta..sadece araba artık 17" değil de 18"leri çevirdiği için tork hissiyatı düşücek..

ya zaten o en istemediğim şey, güçlendirip sonrasında jantı büyütünce zaten aldığım günü bir kısmını büyüyen çapla kaybedeceğim. fakat şöyle de bir sorun var geçen gün bir rocco ile viraja girdik suadiye polis otoparkının sonraki ışıklarda adamla neredeyse aynı çizgilerde dönmemize rağmen rocco kopma limitlerindeydi ama kopmadı bense 3 kontra ile zor dönebildim (tamam sürücülük farkeder ama kdr da kötü değilim:) )
bu arada yiğitcim yanlışım yoksa hesaplama da yanak için verilen değer yüzde olarak hesaplanıyor
215/40 için 215 * %40 = 8,6mm
225/35 için 225 * %35 = 7,875mm

ya zaten o en istemediğim şey, güçlendirip sonrasında jantı büyütünce zaten aldığım günü bir kısmını büyüyen çapla kaybedeceğim. fakat şöyle de bir sorun var geçen gün bir rocco ile viraja girdik suadiye polis otoparkının sonraki ışıklarda adamla neredeyse aynı çizgilerde dönmemize rağmen rocco kopma limitlerindeydi ama kopmadı bense 3 kontra ile zor dönebildim (tamam sürücülük farkeder ama kdr da kötü değilim:) )
bu arada yiğitcim yanlışım yoksa hesaplama da yanak için verilen değer yüzde olarak hesaplanıyor
215/40 için 215 * %40 = 8,6mm
225/35 için 225 * %35 = 7,875mm

ben niye direkt bölmüşüm ya.. :D :D
kahve de içmiştim halbuki.. puhaha
evet yazdığım yanlış.. :)

bnm konu başlığı gibi olmuşpuhaha

ahaeuhee evet.. :D :D

abi o viraj konusunda rocco'nun doğal olarak dingil mesafesi daha uzundur..yavaş virajlar hariç her daim avantajdır zaten uzun dingil mesafesi..bunun yanında çizgiler yakın olsa da viraj dinamikleri sadece çizgiden değil biliyosun..gaz oranı, direksiyon açısı, virajın girişine fazla hız taşımış olmak gibi etkenler de var..yani bu durumda rocco limitlerinde kaldı ama virajın girişinde olması gerekenden hızlıysan sebep muhtemelen budur o kontralara..bunun yanında lastiklerin durumu ve basılan hava limitlerde görülür zaten biliyosun abi.. :)

ahaeuhee evet.. :D :D

abi o viraj konusunda rocco'nun doğal olarak dingil mesafesi daha uzundur..yavaş virajlar hariç her daim avantajdır zaten uzun dingil mesafesi..bunun yanında çizgiler yakın olsa da viraj dinamikleri sadece çizgiden değil biliyosun..gaz oranı, direksiyon açısı, virajın girişine fazla hız taşımış olmak gibi etkenler de var..yani bu durumda rocco limitlerinde kaldı ama virajın girişinde olması gerekenden hızlıysan sebep muhtemelen budur o kontralara..bunun yanında lastiklerin durumu ve basılan hava limitlerde görülür zaten biliyosun abi.. :)

ya sonuna kadar haklısın o konularda ama hani bnm araba 15k kmde çok da eski değil lastikler o yüzden, bir de adam hiç kontra vermezken ben 3 kontra verince moralim bozuldu, ondan hırs yaptım böyle:) neyse tamam sormamış oluyum onu, haksız çıkıcam:)

Geri
Üst Alt