Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Lastik değerleri hakkında.

Herkese merhaba. Şuan aracımda 185/60/15 ölçülerinde yaz lastikleri var. Fakat kış lastiği uygun fiyata 185/65/15 buldum. Acaba araca taksam bi sorun olurmu. Bu 60 ile 65 arasındaki fark nedir bilgisi olan varmı

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.
bende geçen sene bu durumdaydım 185 65 15 kullandım kışın bi problem yaşamadım, ama işin teknik detayını tam bilmiyorum iki ölçü arasındaki fark nası yansır araca

Lastiğin çapı yaklaşık 2 santim daha büyük olur. Zaten kışlık olduğundan yüksek hızlara çıkmazsanız sorun olmaz. Konfor artar, çok az da olsa yol tutuşu etkilenebilir tabi bu yüksek hız ve ani dönüşlerle alakalı. Birde kilometre saatinin gösterdiği ve gerçek hız bir miktar (2-4 km/s kadar) farklı olur. Örneğin ibre 80 gösterirken aslında 83 ile gidiyor olursunuz.

Herkese merhaba. Şuan aracımda 185/60/15 ölçülerinde yaz lastikleri var. Fakat kış lastiği uygun fiyata 185/65/15 buldum. Acaba araca taksam bi sorun olurmu. Bu 60 ile 65 arasındaki fark nedir bilgisi olan varmı

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.
Aslında bu durum teknik anlamdan incelendiğinde tam sınırların içinde kalıyorsun.

185/60/15 lastiğe göre bakıldığında 185/65/15 olan lastik %2,97 oranında bir ölçü değişimine sebep oluyor. + veya - yönde %3'ün üzerinde farkın olması istenmez. Lastiğin kurtarıyor.
60 ile 65 arasındaki farkta
185/60/15 olan lastiğinin yanak yüksekliği: 11,1cm
185/65/15 olan lastiğin yanak yükseliği ise: 12,025cm
Yani toplamda 1,025cm yanak yüksekliğin artmış olacak. haliyle tekerin jant çapı değişmediğinden dış çapı büyümüş olacak.

Lastiğin yanak kısmı çok az daha kalın olacak. Bir sıkıntı olmaz.
185 taban genişliği (yola basan yer)
65 yan yüzey yüksekliği
15 te jantin inç olarak ölçüsüdür

Geri
Üst Alt