Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

lastik basınç sensöründen şikayetçiyim...

GÖKHAN ŞİMŞEK

Kayıtlı Üye
bugün aracımla seyahat ediyordum direksiyonumun epey sertleştiğini hissettim bizim ilçeye gitmiştim..orada lastiğimin patlamış olduğunu söyledi öğrenciler ki ben araçtayım vede lastiği anlamadım...çünkü lastik basınç sensörü hiiiiiiç işaret vermedi o haalde 70 e bile çıktım ama araç arıza vermedi!!!!entreresan...bana belli hıza ulaşınca sinyal verdiğini söylemiştiler şimdi kim haklı...

Gökhan abi bildiğim kadarıyla (-) ve +6psi lastiğin basıncı değişirse uyarı veriyo..
bunun yanında hava kaçıran lastik dönerken zaten daha zor iner..

---------- Post added at 00:54 ---------- Previous post was at 00:52 ----------

belki de atıyorum 29'da hafızaya aldın ama 31-32psi kullanıyosun..
bu durumda uyarı vermesi için 23psi'a falan düşmesi lazım ki farkına varasın..23psi da çok düşük bi basınç..

aynısı bana oldu patlak lastikle gittim uyarı vermedi... Belli bir zaman sonra veriyor meret bende aynı dertten müzdaribim...

Serbay abi bildiğim kadarıyla makyajlılar genelde lastik basınç sensörü olmadan geliyo. ??

Gökhan bende de 1 kez oldu, hareket edecem bir terslik var arabada gitmiyor. Durdum baktım jant lastik ve yerle beraber olmuş nerdeyse. o günden sonra direksiyonda bir kerizlik hissettiğim zaman kenara çeker bakarım bir sorun varmı diye. Çok da dert etme, biraz daha dikkat et olsun bitsin. Sen hiç mi hata yapmıyorsun? o gözle bak.

Leonlardaki lastik basıncı ESP'nin hız sensörleri kullanılarak kontrol ediliyor. Böyle olunca da kontrol edilen basınç değil, lastiğin dönme çevresi olması gerekir. Bu bakımdan ESP ile gelen araçlara standart olarak lastik basınç sensörü koymuşlar. Sistem ESP ile beraber çalıştığı için araç haraket etmeden, lastik patlak ikazı yanmaz. Ama yanması için hız limiti nedir onu ben de bilmiyorum.

Leonlardaki lastik basıncı ESP'nin hız sensörleri kullanılarak kontrol ediliyor. Böyle olunca da kontrol edilen basınç değil, lastiğin dönme çevresi olması gerekir. Bu bakımdan ESP ile gelen araçlara standart olarak lastik basınç sensörü koymuşlar. Sistem ESP ile beraber çalıştığı için araç haraket etmeden, lastik patlak ikazı yanmaz. Ama yanması için hız limiti nedir onu ben de bilmiyorum.

esp de bu sistemde abs sensörlerini kullanıyor. hepsinin alt yapısı abs.

esp de bu sistemde abs sensörlerini kullanıyor. hepsinin alt yapısı abs.

Evet Emre'nin de dediği gibi ABS ve ESP çalışma mantığı olarak hız sensörlerine ihtiyaç duyuyor ve bu sensörleri ortak kullanıyor.
Ek olarak araç hareket halindeyken araçtan devamlı bilgi toplayan sistem ESP olduğu için de lastik basınç sensörünü o kontrol ediyor.

Geri
Üst Alt