Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Lastik balansı konusunda yardıma ihityacım var.

otomobilsever

Kayıtlı Üye
Merhabalar,

3-4 hafta kadar önce aracıma Continental marka kış lastiği taktırdım (225-40-18). Takılırken lastikerlin balans ayarları gözümün önünde yapıldı. En azından ekranda eklenmesi gereken ağırlıkları sıfır olarak gözümle gördüm. Ancak 90 km/sa ile başlayıp artan ve direksiyonda fazlaca hissedilen bir titreme sorunu başladı. Geçen hafta vakit bulup aynı lastikçiye yeniden balans yaptırdım. Sorun azaldı gibi oldu ama hala ciddi bir titreme söz konusu. Titreme 170 sonrasında azalıyor. Bunun titreşim frekansının çok yükselmesi ile hissedilemez hale gelmesi yüzünden olduğunu okudum bir yerlerde. Aracı benden başka kimse kullanmadı ve hiç çukura vs düşmedim. Jant üzerinde de lastiği takarlarken bıraktıkları çizikler dışında bir bozukluk söz konusu değil. Yani sorun lastik balansının bozukluğundan kaynaklanıyormuş gibi gözüküyor.

Sorunu çözmek için aynı lastikçiye gitmek istemiyorum. SEAT Doğuş servisi de bir çözüm olur mu emin değilim. Ankara'da işini doğru dürüst yapan bir balansçı nereden bulabilirim, yardım edebilirseniz çok sevinirim. Birkaç forumda Konya Yolu'nda Erdem Kardeşler diye bir yerin ismini gördüm ama, nasıl bir yerdir bilemiyorum.

Merhabalar,

3-4 hafta kadar önce aracıma Continental marka kış lastiği taktırdım (225-40-18). Takılırken lastikerlin balans ayarları gözümün önünde yapıldı. En azından ekranda eklenmesi gereken ağırlıkları sıfır olarak gözümle gördüm. Ancak 90 km/sa ile başlayıp artan ve direksiyonda fazlaca hissedilen bir titreme sorunu başladı. Geçen hafta vakit bulup aynı lastikçiye yeniden balans yaptırdım. Sorun azaldı gibi oldu ama hala ciddi bir titreme söz konusu. Titreme 170 sonrasında azalıyor. Bunun titreşim frekansının çok yükselmesi ile hissedilemez hale gelmesi yüzünden olduğunu okudum bir yerlerde. Aracı benden başka kimse kullanmadı ve hiç çukura vs düşmedim. Jant üzerinde de lastiği takarlarken bıraktıkları çizikler dışında bir bozukluk söz konusu değil. Yani sorun lastik balansının bozukluğundan kaynaklanıyormuş gibi gözüküyor.

Sorunu çözmek için aynı lastikçiye gitmek istemiyorum. SEAT Doğuş servisi de bir çözüm olur mu emin değilim. Ankara'da işini doğru dürüst yapan bir balansçı nereden bulabilirim, yardım edebilirseniz çok sevinirim. Birkaç forumda Konya Yolu'nda Erdem Kardeşler diye bir yerin ismini gördüm ama, nasıl bir yerdir bilemiyorum.

Jantları sanırım söküp makinada yaptılar jantınız 18 ve lastik yanaklarınız 40 olduğu için hasas bir balans hassasiyeti var sorununuzu yetkili servis yerine aracın üzerinde finish balance olarak tabir edilen şekilde balans ayarı yaptırırsanız sorunun ne olduğunu en doğru şekilde anlarsınız jantlar sökülmeden aracın üzerinde yapılan balans şeklidir bu ve en sağlıklısıdır jantlar bilyalar lastiklerdeki hataları rahatlıkla görebilirler makinada yapılan balanslar malesef günümüzde lastik yanakları ince olduğu için ve aracın durumuna göre doğru sonuç vermiyor...

sökmeden üstünde d balans yapmak lazım halk ağzında sürat balansı olarak geçiyor..
ben kim bilmiyorum ama bu işin piri bostancıda diyorlar.

kardeşim bu konuda usta olan ankaranın en iyi rot balans we jant düzeltmede usta olan Çinici Kardeşler war k.karabekirde. bn 4jant eydim full balanssız rotlar bozuk şekilde (ufak bi dikkatsizlik sonucu:D) kime sorduysam orasıdır bunu yapacak olan dediler we yarım günde eskisinden cok daha ii hale getirdiler bundan sonra balans olsun rot ayarı olsun direk giderim oraya. bnce direk git

Belki yukarıdaki yöntemle daha pratik ve kesin sonuca varılıyor olabilir ama ikinci kez balanas yaparken lastiği janttan ayırmadan yaptılarsa, söktürerek tekrar yaptırmayı da deneyebilirsiniz.

Bazen lastik bir şekilde janta tam oturmadığı için bu tür problemlerin yaşanabildiğini duymuştum. (hem bir arkadaşım anlatmıştı, ayrıca SCW'den birisi de söylemişti)

Cevaplar için çok teşekkürler. İlk seferinde lastiği janta takarken bir güzel çizmişler. O yüzden çıkarttırmaya çekiniyorum. Araç üzerinde balans yaptırarak bir şansımı deneyeceğim. Jantın çizilmesi canımı sıktı. Gittim bir de kaldırıma sürttüm jantı tam oldu yani. Janttan sök tak, jantı daha da çiz işinden kaçmak için yazlık lastikler için jant alsammı diye düşünüyorum.

kardeşim bu konuda usta olan ankaranın en iyi rot balans we jant düzeltmede usta olan Çinici Kardeşler war k.karabekirde. bn 4jant eydim full balanssız rotlar bozuk şekilde (ufak bi dikkatsizlik sonucu:D) kime sorduysam orasıdır bunu yapacak olan dediler we yarım günde eskisinden cok daha ii hale getirdiler bundan sonra balans olsun rot ayarı olsun direk giderim oraya. bnce direk git
yada DURAN ROT BALANS a ( büyük sanayi iskitlerde ) git derim her iki yerde sorununu çözebilecek yerdir.

Geri
Üst Alt