Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Kompresyon Testi Nasıl yapılır ? ( Resimli Anlatım)

kurtbil

Kayıtlı Üye
dsc00008ib.jpg

dsc00009id.jpg

İlk olarak ateşleme kablolarımızı cıkartıyoruz(Yeni arabalarda bobinleri cıkartıyoruz), ve sigorta panelini açararak 15A sigortamızı
cıkartıyoruz ( Bu sigorta enjektör sigortası )
Bunu cıkarttıgımızdan emin olmalıyız yoksa enjektörlerden benzin gelebilir.

dsc00006iu.jpg

dsc00007ij.jpg

Daha sonra bujilerimizi cıkartıyoruz. Burda kısa bir kontrol yapabiliriz,

Bujilerimizi cıkrttıp inceledgmzde daha cok beyaza yakınsa fakir karışım , renk daha
çok siyahsa zengin karısımda oldugunuzu anlamalısınız.

dsc00010io.jpg

dsc00012i.jpg

Kompresyon test aletini kullanmadan önce alet kontrol edilmeli zarar görmüş olmamalıdır.Testimizin saglıklı sonuc verebilmesi için bunlar önemlidir.
Daha sonra ilk silindire aletimizi yerleştiriyoruz bujinin girdigi gibi normal bir şekilde yerleştiriyoruz.Suanda marşa basmaya hazır durumdayız. Bir kişi test aletini tutarken diger bir kişide gaz pedalına sonuna kadar basmalıdır.
Pedal sonuna kadar basılı iken marşa basıyoruz.

dsc00011i.jpg

dsc00013i.jpg

Test cihazımızı okuyoruz,
Eger cihazınızda bir karısıklık oldugunu düşünürseniz kompresyon test aletini sıfırlayarak
işlemleri 4 silindir içinde teker teker dikkatli bir şekilde uygulayınız.

Yukarda gördügümüz düşük kompresyonlu motor 175-185 psi arasında cıktı.
Oldukca saglıklı.

Şimdide 11.6 sıkıştırmalı motoru test edelim ,

dsc00014ik.jpg

dsc00016i.jpg

Yukarda anlattıgım prosedürleri yine aynı şekilde tekrarlıyoruz ve testimize başlıyoruz,

İlk silindirimiz 250 psi çıktı

dsc00017ic.jpg

dsc00018i.jpg

İkinci silindirimiz yine 250 psi , üçüncü silindirimiz 255 psi !

dsc00019ij.jpg

Son olarak 4. silindirimiz 250 psi cıktı.Oldukca iyi bir sonuc.Testimizi tamamladıktan sonra sigortamızı buji kablolarımız , dikkatlice takmalıdır ayrıca bujilerde sorunlar gözüküyorsa değiştirilmelidir.

Eger kompresyonunuz düşük veyahut silindirler arası +/- 20psi oynuyorsa motorunuzun pek iyi oldugu söylenemez.

Alıntıdır.

yaptirmam için henüz çok erken ancak yılı gelmiş olan araçlar için çok güzel bir kılavuz olmuş.
teşekkürler can.

Can'ım emeğin için çok teşekkürler, konuyu sabitliyorum.

ben bunu kendim yapmaya kalkarsam bi daha toplayamam motoru.. :D :D

rıca ederım ,bu arada kolay ısler olm bunlar bujı degıstırmekten hıc farkı yok:)

ya bi gün, bugun de bujimi vs. kendim değiştiriyim diyeceğimi pek sanmıyorum yavru.. :D

Geri
Üst Alt