Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Klima Kullanıımı Hakkında Ufak Ama Yararlı Bilgi..

Birkan6161

Kayıtlı Üye
Klimayı kullanacağınız-açacağınız zaman aracın hareket halindeki hızı mümkün olduğunda az olsun. ( 70-80-90 km/h civarı iyidir mesela. )

Hızınız ile beraber aracın devride mümkün olduğunda düşük olmalı, hatta ben debriyaja basıp klimayı öyle çalıştırmanızı öneriyorum. Boşta derdim ama yolda giderken vitesi boşa alıp tekrar vitese almaktan çok daha pratik bir işlem :) Klimayı açacağımız zaman hiç bir şekilde araca gaz vermiyoruz.

Şimdi diyeceksiniz ki neden.. Nedeni ;

Motor yüksek devirde iken klima kasnağı bir anda devreye girince aşırı titreşimle beraber yanında bulunan ne varsa onlara vurabiliyor ve kendiside zarar görüyor. Hatta araç triger kayışlı ise triger kayışını bile koparabiliyor. Kulaktan dolma değil, yaşadığım bir olaydır.

Sizlerle paylaşmak istedim.. Umarım faydalı olmuşumdur.

Eski aracımda yaşamıştım bunu, hızım 150 km iken araç 3300 devir civarlarındayken klimayı çalıştırdım. Arabanın çekişten düştüğünü resmen hissettim ve küt diye bir ses geldi resmen duyuyorum o sesi. Klimanın ayarını son hıza getirdiğimde klima motorunun farklı bir ses ile çalıştığını o hıza o yol sesine rağmen duydum..

İsteyen deneyebilir.

Aracın hızı ve devri yüksekken deneyin, bir de benim dediğim şekilde deneyin. Demek istediğimi anlayacaksınız :)

Saygılar

ben araç 60-70 km hızdayken boşda klimayı açtım ve araba stop etti bunun neden olmuş olabilir böyle bişey ayrıca tşkler güzel paylaşım

ben araç 60-70 km hızdayken boşda klimayı açtım ve araba stop etti bunun neden olmuş olabilir böyle bişey ayrıca tşkler güzel paylaşım

tahminen gidiyorum..aracın avans değeri düşükse klima açınca bir anlık rolantiden düşmüştür stop etmiştir..başka bişey aklıma gelmiyor

Pis yakıttan dolayı olabilir, tüpten dolayı olabileceğini duydum. Devir hızlı düştüğü için böyle bir söylenti var ama ne kadar doğru bilemiyorum..

Aracınız tüplümü? Tüplü ise LPG sistemindeki ayarsızlıktan dolayı klimada işin içine girince böyle durumlar ortaya çıkabiliyor.

Ayriyetten gaz kelebeğinizi ve EGR'nizide kontrol ettirin derim.

aracında lpg varsa yapabilir,hava girişi vardır.lpg yoksa kelebek boğazı temizliği gerekiyordur

Rölanti pompasınada baktırın,

Sorun sadece rölanti ile ilgili parçalardan birinde de olabilir..

Pis yakıttan dolayı olabilir, tüpten dolayı olabileceğini duydum. Devir hızlı düştüğü için böyle bir söylenti var ama ne kadar doğru bilemiyorum..

Aracınız tüplümü? Tüplü ise LPG sistemindeki ayarsızlıktan dolayı klimada işin içine girince böyle durumlar ortaya çıkabiliyor.

Ayriyetten gaz kelebeğinizi ve EGR'nizide kontrol ettirin derim.
evet aracım lpgli gaz geçen cumartesi ayarını yaptırdım boğaz kelebeği temizlendi düzldi biraz önceden çekiş cok ciddi şekilde düşüyodu (bu arada gaz kelebeği dediğiniz boğaz kelebeğimi oluyo)

Anladım..

Eğer ayarında problem olmadığına eminseniz ve kelebekleri temizlettiyseniz bence sorunu " Rölanti " ile ilgil olan parçalarda arayın ve baktırın. Büyük ihtimalle sorun budur.

Akla mantıklı başka birşey gelmiyor :)

Geri
Üst Alt