Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Klima Beslemesi

leoni

Kayıtlı Üye
araçlarda kullanılan klimalar için bazı üreticiler elektrikten besleme sağlamakta.(bunun yanında yakıt tasarrufunuda düşünmemek olmaz) Acaba bu uygulama sağlıklı yada yararlı değilmidir ki (bence gayet mantıklı) çoğu üretici hala motordan beslemeyi tercih ediyor, malum düşük hacimli motorlarda klima açık yol almak çoğu zaman ızdıraba dönüşüyor, aklıma takıldı fikir ve bilgilerinizi almak istedim

Nebi Abi, sormak istediğin soruyu malesef anlayamadım? Bahsettiğin uygulama nedir?

Motordan beslemeli klimalarda birçok kez aracın hasar aldığını okumuştum. O yazıdan sonra her klimayı açarken ayağım ya debriyajda oluyordu yada vites boşta :) Bunun içeriğini tam bilemeyeceğim ama okudum bilen arkadaşlar varsa bu konuyuda aydınlatabilirmi... Elektirkten besleme klimalar hangi araçlarda kullanılıyor ?

Nebi Abi, sormak istediğin soruyu malesef anlayamadım? Bahsettiğin uygulama nedir?

kardeş geçen fıat albea ve nıssan ın bazı modellerinde sadece elektrikten (aküden) güç alarak çalışan klima sistemlerinin varlığını öğrendim o bakımdan sordum, aletin klima kompresörü motora kayış ve benzeri bişeyle bağlı değildi, arac çalışır durumda klima devreye girdiğinde devirde hiç bi oynama olmadı motorda rolanti durumunda çalışıyordu devirde hiç bi kıpırdanma olmadı aklıma takıldı haliyle çoğu araç üreticisi bu sistemi uygulamıyor neden diye.

direkt aküden gücünü alan klimayı geçenlerde yurdum bi insanı yapmıştı akülere bağlanmıştı yanlış hatırlamıyosam ama kendi sistemini kendi kurmuştu..klimalar normalde alternatörden almıyo muydu gücünü..direkt aküden alan bi sistemi bilmiyorum..
öyle ya da böyle gücünü nerden alırsa alsın ucu motora dokunuyo zaten..

bende düz mantıkla düşünüyorum çalışması tamam altarnatörden ama soğutma için nasıl bu gücü motordan bağımsız alıyorlar o ilginç geldi

bende düz mantıkla düşünüyorum çalışması tamam altarnatörden ama soğutma için nasıl bu gücü motordan bağımsız alıyorlar o ilginç geldi

hiç bi şekilde fabrikasyon olarak farklı bi güç kaynağından gücünü alan klima yok bildiğim kadarıyla..sadece climatronic ve türevleri çıktığından beri gücü motordan daha az güç çalacak şekilde sağlıyo..ama nasıl derseniz bilmiyorum..

kardeş geçen fıat albea ve nıssan ın bazı modellerinde sadece elektrikten (aküden) güç alarak çalışan klima sistemlerinin varlığını öğrendim o bakımdan sordum, aletin klima kompresörü motora kayış ve benzeri bişeyle bağlı değildi, arac çalışır durumda klima devreye girdiğinde devirde hiç bi oynama olmadı motorda rolanti durumunda çalışıyordu devirde hiç bi kıpırdanma olmadı aklıma takıldı haliyle çoğu araç üreticisi bu sistemi uygulamıyor neden diye.
Abi bahsettiğin sistemden benim haberim yok. Ancak klima kompresörünün motordan, kayış yardımıyla güç alarak çalışması bildiğin kadarıyla çok daha yaygın. Herhalde daha sağlıklı olmasından dolayı bu daha fazla kullanılıyordur. Fakat motor tahrikli olmasınında getirdii dezavantajlar var. Klima açıkken devirli kullanmak kompresöre zarar veriyor mesela..

---------- Post added at 21:41 ---------- Previous post was at 21:40 ----------

hiç bi şekilde fabrikasyon olarak farklı bi güç kaynağından gücünü alan klima yok bildiğim kadarıyla..sadece climatronic ve türevleri çıktığından beri gücü motordan daha az güç çalacak şekilde sağlıyo..ama nasıl derseniz bilmiyorum..
Var. Eski amerikan arabalarında benzinle çalışan ayrı motoru olan klimalar var. Gücü tamamen motordan bağımsız üretiyor.

Geri
Üst Alt