• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
  Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
  Hello Welcome to Guest!
  Register here to benefit more from the forum

Karbon Temizleme ( Carbon Clean )

dmts

Kayıtlı Üye
Katılım
22 Ağu 2012
Mesajlar
320
Beğeniler
317
#1
Karbon Birikimi Nedir ve Nasıl Oluşur?
Karbon birikimi içten yanmalı benzinli ve dizel motorlarda bir HC bileşiği olan yakıtın yanma odasında hava ile yakılması sonucunda meydana gelen kurum adını verdiğimiz karbon depozitlerinin birikmesi ile zaman içinde supap yüzeylerinde, piston yüzeylerinde, yanma odası çeperlerinde ve segmanlar etrafında oluşur. Bu birikimler motorun hava emme kapasitesinde azalma meydana getirir. Hava emme kapasitesi azalan bir motorun volümetrik verimi düşer.

Karbon Birikimi Araçlarda Ne Gibi Problemler Yaratır?
 • Silindir kompresyonlarının düşmesi

 • Motor gücünde azalma

 • Fazla yakıt tüketimi

 • Egzoz emisyonlarında artış

 • Bozuk rölanti

 • Hızlanma kabiliyetinde azalma

 • Soğuk havalarda zor çalışma

 • Motorun silkeleyerek çalışması

Karbon Temizleme Nedir?
Karbon temizleme içten yanmalı 4 zamanlı benzin ve dizel motorlarda yakıt besleme sistemleri ile supap yüzeyleri, piston yüzeyleri, yanma odası çeperlerini motordan herhangi bir parça sökmeden temizleyen bir sistemdir.

Karbon Temizliğinin Yararları Nelerdir?
 • Çok kirli motorlarda %15'e kadar sağlanan yakıt tasarrufu, ortalama olarak %3-5 civarındadır.

 • Zararlı egzoz emisyonlarının azalması, benzin motorlarında %40'ın üzerinde, dizel motorlarda ise %75'e ulaşan değerlerde tespit edilmiştir. Partikül emisyonlarında azalma ortalama %30'un üzerindedir.

 • Motor performansı artar. Dizel motorlarda gücün genelde %10-bazı ölçümlerde %30-artması normal sonuçtur. Benzinli motorlarda temizleme işleminden önce görülen ilk çalıştırma zorluğu, tekleme, düşük devirde sert çalışma ve benzeri şikayetler ortadan kalkar.

 • Karbon temizleme işlemi düzenli olarak (her 25.000 km.de bir) yapıldığında motorun ömrü uzar.

 • Parça değiştirilmesine gerek kalmadan bu tür harcamalar önemli ölçüde azalır.

 • Bakım ve işçilik masrafları ve süresi azalır. Yakıt enjeksiyon sisteminin dizel motorlarda bakımı bir günü, hatta daha fazla zamanı alabilir. Tüm motorlarda Karbon temizleme işlemi en fazla bir saat sürer.

Karbon Temizleme Niye Etkindir?
Günümüz benzin ve dizel motorlarının kalbi yakıt püskürtme sistemidir. Enjektörler, yakıtı çok ince bir sprey halinde ve konik biçimde püskürtürler. Zamanla ısı, yakıt kirliliği ve kullanım sonucu sistem kirlenmektedir. Enjektörlerin yakıt püskürtme deliklerinin 0,5 mm veya daha küçük çapta olduğunu düşünürsek en ufak kirlenmede tıkanmaları doğaldır. Ayrıca dizel veya benzin motorlarında yanma hücrelerinin, pistonların, valf ve yuvalarının, kısaca yanma dolayısıyla zor şartlarda çalışan parçaların kirlenmeye açık olduğu unutulmamalıdır. "Karbon Temizleme" işlemi yakıt sistemini temizleyerek motoru yenilemekte, ayrıca yanma yüzeylerini yumuşak karbon birikimlerinden arındırmaktadır.
 

ediperdinc

Kayıtlı Üye
Katılım
27 Ocak 2015
Mesajlar
266
Beğeniler
168
#2
Bu çok faydalı bilgilendirme için teşekkür ederiz. Bu işlemi yetkili servisler de yapıyor mu ve bunun maliyeti tahmini ne kadardır?

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 

kirlisakal

Teknik Koordinatör
Katılım
20 Nis 2014
Mesajlar
6,742
Beğeniler
5,637
Yaş
43
#4
200 bin km üzeri dizel araclara pek tavsiye etmiyolar diye duydum...kalıplaşmış bakımsız arabanın motorunu nasıl temizlesin carbon :)
 

dmts

Kayıtlı Üye
Katılım
22 Ağu 2012
Mesajlar
320
Beğeniler
317
#6
yetkili servislerde hiç denk gelmedi, daha ziyade özel oto servislerinde yapılıyor.çoğunda wurth carbon clean cihazları var.fiyat maliyet sormak lazım. .
 

Dodo_40

Kayıtlı Üye
Katılım
20 Ara 2015
Mesajlar
293
Beğeniler
533
#7
Ben aracıma geçtiğimiz yıl yaptırdım 150 tl mal olmuştu
 
Üst Alt