Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

kapı hoparlörü

peki arkadaşlar,benim arka kapıda 16lıklar mevcut,tweeterları takmak istesem ne yapmam gerekir.. önlerdekine baktığımda bir de devresi vardı,inceleyemedim,bunun mantığı crossover gibi mi,sadece tiz bandını mı geçiriyor.. bildiğim kadarıyla ön kapılarda 16cmlikler mid-bass,küçük olan ayna hizasındakiler de tiz takımı..?? öndekilerden gayet memnunum ama arkada tweeter olmadığı için ses boğuk biraz; öndeki gibi net bir ses yok..:confused:

peki arkadaşlar,benim arka kapıda 16lıklar mevcut,tweeterları takmak istesem ne yapmam gerekir.. önlerdekine baktığımda bir de devresi vardı,inceleyemedim,bunun mantığı crossover gibi mi,sadece tiz bandını mı geçiriyor.. bildiğim kadarıyla ön kapılarda 16cmlikler mid-bass,küçük olan ayna hizasındakiler de tiz takımı..?? öndekilerden gayet memnunum ama arkada tweeter olmadığı için ses boğuk biraz; öndeki gibi net bir ses yok..:confused:

sorunu tam anlamasam da ses tek gelip cross'a girer ver ordan mid ve tiz olarak ayrılır daha ayrıntılı crosslar'da var mid tiz bass olarak..
disko ses sistemlerinde ise sistem farklıdır..ses sinyal halinde gelir EQ ya sonra cross'a ordan amfiye ordan da hoparlörlere gider..bunu da eklememin sebebi normal ses sistemlerinde ses elektrik ile taşınır bu 110v bulur...ses amfiden çıksa sonra EQ ve cross'a grise akım beli bir süre sonra devreyi yakar..ama araba sisstemlerinde tahmin ediyorum ki bunu yapan mühendisler bunu düşünüp hesaplamıştır..o yüzden amfiden sonra cross'a gidiyor yoksa kablo kalabalığı ve git gel çok olurdu...tekrar sadeleştireyim tek gelir cross'a girer orda ayrılır..yeni sistem oto cd çalarında zaten bir de sub çıkışı var direk filitreleyip gönderiyor extra bir cross'a ihtiyaç duyulmuyor..hatta üçünü hatta 4 ünü ayıran cd çalarlar da var ..tiz-mid-mid bas-ve bass olarak sonra amfiye giriyorsun sonra çıkp hoparlörlere gidiyorsun..hatta direk böyle amfiler de var..

devre dediğin direnç olabilir..tweeterlara takılır sebebi de fazla gelen şşşş seslerini kemek için yani akımı düşürür..senin bahsettiğin olay mı bilmiyorum ..croosoverın mantığı da farklı khz leri ayrı ayrı göndermek içindir..mesela basın içinden mid sesi almamak için yani vokali keser sadece bası verir..tiz de tam tersi midde ise altı ve üstü keser..hepsi kendi görevini yapar...böyle durumda fabrika değeri neyse korkmadan yüklenebilrisin..amfiler her zaman hoparlör değerinden daha güçlü olmalı dır yoksa basit tabiri ile çatlama yada pof sesi duyarız ki bu da hiç hoş değil..

Geri
Üst Alt