Kış Lastiği Havaları Hakkında | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
  • Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

Kış Lastiği Havaları Hakkında

ims

Kayıtlı Üye
Katılım
12 May 2011
Mesajlar
974
Beğeniler
206
#1
Cumartesi kış lastiklerimi aldım. Her zamanki gibi lastikçi klasiği 32-30 hava bastılar. :)

Asıl konuya gelecek olursak, aracın kullanma kılavuzunda kış lastiklerinde basıncı 0.2 bar (yani 2.9 psi) arttırın deniyor. Malum bizim araçlar sert, depo kapağında da yaz lastiği için 35-32 diyor, ben Turanza'larla araca genelde 2 kişi bidiğimiz için 34-31 olarak kullanıyorum. Araba zıplamasın ve yumuşak lastiğin konforunu alayım diye Michelin Alpin'leri de o şekilde ayarladım.

Sizler kış lastiklerinde havaları arttırıyor musunuz? Ne tavsiye edersiniz?
 

fnasif

Kayıtlı Üye
Katılım
27 Ağu 2009
Mesajlar
5,482
Beğeniler
280
Yaş
44
#2
depo kapağında yazan değerleri hava sıcaklıklarındaki mevsimsel değişimlere göre kontrol ediyorum. Depo kapağında yazılan değerlerden memnunum, aracımı buzda da karda da kuru zemin asfalt ve stablizede de kullandım herhangi bir sorunum olmadı. gürültü ve tüketim artınca basıncın düştüğünü hissedebiliyorum, veya araç yol tutuşu zayıfladığında da arttığını hissedebiliyorum. Değerler dışında kullanım lastik basıncının tabana yayılmasını önlüyor, ya taban ortasını yada yanakları eskitiyor. Ayrıca yol tutuş, yakıt tüketim ve konfor da değişebiliyor değerlerdeki farklı basınçlarla.

Ben orjinal depo kapağı basınçlarının doğru olduğunu düşünüyor ve yaşıyorum.
 

kamikaze

Kayıtlı Üye
Katılım
22 Kas 2010
Mesajlar
1,910
Beğeniler
251
Yaş
48
#3
Konfor konusunda, sert/yumuşak hamur diye bir Türk tabiri olmakla birlikte ,diğer ülkelerde bu yol sesi kriteri ile puanlanır, testte, Alpine en sesli lastik olarak gözükmekte (Kleberden daha iyi ama). Kışın hava basıncını artırın, lastik , yere orta noktasından daha çok temas edince yol tutuşu artar.
ADAC Test 2011 Winterreifen 195/65 R15