Welcome

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Kış Bakımı İçin Bilgiler

dildar

SCW ÜYESİ
Katılım
4 Ağu 2010
Mesajlar
100
Beğeniler
15
Puanları
18
Yaş
32
#1
Arkadaşlar malum araçlara kış bakımları gerekiyor.. İstanbul'a kış geç geldiğinden benim son 1-2 haftadır ilgilendiğim bi konu sizlerlede paylaşayım dedim..

Normal periyodik bakımların dışında (yağ-yağ filt. yakıt filt. hava filt.. vs.) bu kış aylarında ekstra olarak antifreeze, antifreezeli cam suyu gibi ekstra bakımları da ihmal etmemek gerek.

Ağır kış şartları için motor normalden daha geç sürede marş alacağından birde bujilere ve buji ısıtıcılarına baktırın derim.. Bunları yaptırdığınız yerde birde akü voltajını ölçtürürseniz içiniz bir nebze daha rahat etmiş olur.

Gelelim kış lastiğine; ben 225/40/18 ebatlarında jant lastik takımı kullanıyorum.. Aracın orjinal ölçüleri olan 205/55/16 jant-lastiklerimi kış lastiği olarak kullanmaktayım.. Kış lastiği alırkende şu durumla karşılaştım; bir lastikçiye gittiğinizde ilk söylenen Bridgestone-Michlein gibi markaların yanı sira "abi bide bu var Goodyear'ın fabrikasında üretiliyo ama markası sdklfşshd.. Aynı kalite, o 290tl bu 180tl, istersen bunu al abi"... Ben bu noktada lastikçiye giderken biraz araştırma yapayım dedim, internetten alman genel otomobil klübünün web sitesine baktım.. Genel olarak test ettikleri ürünleri bir kar amacı gütmeden yaptıklarından; söylediklerine güvenilen bir klüp.. Aşağıda bu web sitesinde bulduğum 205/55/16 ebatlardaki kış lastikleri testi var. Başka ebatta lastik kullananlar için yine testler var. (bu arada bir dip not bu testte daha doğrusu almanların genel puanlandırma sisteminde 0 yada 1 en iyi derece 10 en kötü derece...)

ADAC Test - Winterreifen 2008 - 205/55 R16

Teste biraz bakınca Bridgestone-Michlein gibi markaların sıralamada daha aşağıda olduğunu görüp biraz şaşırmıştım. Ancak yine bu lastik arama sürecinde öğrendim ki Continantal TS830 ve Goodyear UltraGrip 7+ veya 8 serileri çok başarılı lastiklermiş. Her ihtimale karşı bir de bagajda bir de zincir bulundurmakta fayda var.

Lastik işi bittikten sonra birde silecek alayım dedim.. Acaba bununda testini yapmışlarmıdır fln diye düşünürken, almanlar beni yanıltmadı veeee

ADAC Test - Scheibenwischer

Bazı arkadaşlarım buğu önleyici yağmur suyu itici gibi uygulamaları da ön camlarına yaptırıyorlardı ancak ben o kadar gerekli görmedim.

Evet sonuç olarak bunlar benim bilgi ve tecrübelerim, sizlerin tecrübelerini de bekliyorum.