Jant üzerinde yeralan pcd - et - ch gibi ifadeler ne anlama geliyor? | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye

Üyelerimizin Albüm Fotoğrafları

 1. Ataşehir
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

Jant üzerinde yeralan pcd - et - ch gibi ifadeler ne anlama geliyor?

Konu, 'Jant - Lastik' kısmında MRA 23 tarafından paylaşıldı.

 1. MRA 23

  MRA 23 SCW Üyesi

  831
  0
  16
  PCD
  Bu değer, jantın üzerindeki birbirine komşu iki bijon deliğinin merkezleri arasındaki milimetre cinsinden mesafeyi temsil eder. Aplikasyon kataloglarında PCD değerleri 4x98, 5x100, 6x139.6 v.b.gibi rakamlarla ifade edilir.Burada 4:jantın bijon veya somun sayısını,98 ise komşu iki bijon ekseni arasındaki mesafedir.


  ET
  ET yani Off-set değeri, jantın tipik özelliklerinden birini temsil eder. Jantın ortasından geçen hayali çizgi ile jantın araca bijonlarla bağlandığı yüzü (bijon deliklerinin olduğu eksen) arası mesafedir. Off-set, aracın yapısal özelliği ile ilgili olduğundan temel bir ölçüdür. Bundan dolayı lastik ve jant değişimlerinde dikkat edilecek en önemli faktörlerden biridir. Jantların üzerinde ölçü tanımlamalarında rakamsal olarak ve mm. cinsinden verilir.


  CH
  CH Değeri, jantın göbek ölçüsü dediğimiz jantı araca monte ederken poyraya oturttuğumuz çapı milimetre cinsinden ifade eder.Her otomobil üretici firma genellikle birbirinden farklı CH değerleri kullanmaktadır
   
 2. GÖKHAN33

  GÖKHAN33 SCW Üyesi

  1.948
  26
  48
  Teşekkürler paylaşım için...
   
 3. HaKo

  HaKo Misafir

  Teşekkürler sürekli unuttuğum şeylerdir..
   
 4. aux

  aux SCW Üyesi

  1.852
  7
  38
  bu konu sabitlenirse çok iyi olur kanımca...
   
 5. Gilgamesh

  Gilgamesh SCW Üyesi

  3.579
  8
  38
  Kesinlikle çok iyi bir konu
   

Sayfayı Paylaş