Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

jant hakkında acil

onunkinde benimkinde seninkinde diye bişey yok..
Jant ebadı büyüyeceğinden kaportaya sürtmemesi için lastik mecburen içe doğru alınmalıdır yani ET değeri normalden fazla olan jant takılması gerekir yoksa 14" lastiğe17", 18" takayım ama ET değeri değişmesin diye bişey söz konusu olamaz..

ilk mesajınıza bakarsanız jant değiştirildiği zaman ET değeri artar diye yazmışsınız..
ayrıca lastiğin çevresi değişmiyor..yanaktan kısıp jant büyütülüyor..içe doğru alınmalı diye birşey yok..ben 18 taktım benimde mi içeri almam gerekiyordu ? davlumbaza hiç sürtme yaşamadım ki yay var bende

19" yada 20" taktırsaydın hemde yaylarınla birlikte bu tartışmayı sürdürüyor olmazdın;)

ET değeri, jant göbeğinin, jantın dikey kesit çizgisine olan uzaklığıdır. Aşağıdaki şekil daha güzel anlatıyor..

Aradaki uzaklık yani ET değeri arttıkça jant içerde kalıyor, Dolayısıyla jant tabanı ve doğal olarak genişlemiş olan lastik tabanının dış kaportaya yada iç davlumbaz kenarına sürtünmesi engellenmiş oluyor..

14" janta takılan 190 taban lastiği, 17" içinde takamazsınız; 225 olur taban genişliği.. dolayısıyla ET değeri yüksek bir jantla içeri alınabilir tabanın artan genişliği:eek:key:

Umarım faydalı olmuştur..

14 teki 185lik taban zaten 17 jantta 215e yükseliyor..ama bunun için yüksek bir ET değerine gerek olmaz..sonuçta bu araç leon değil ibiza + bocanegra ve cupralarda 215 lastik var..offsetin et değerinin ne olduğunu biliyorum..bilgim olmadan konuşmam..gidiyim 19inç jant taktırayım ETdeğerim yine 43 olsun yine sürtme yapmaz..bu sefer çünkü yanak değerim 40dan 35e düşer..

hasan arkadaşım,

aynı araç bende var.bende 16" jantlarla 195/50/16 taktım.Bende 17 takabilirdim fakat hafta içi araba evde oluyo ve arabayı annem kullanıyor.Bende bu riske girmeyerek :D 16 taktırdım.Aracın yol tutuşu arttı.Fren mesafesi kısaldı(Kullandığın lastiklede alakalı).Hızlanış olarak bir fark yok diyebilirim.Fakat bilgin olsun lastik boyutları değişince araç'ı garanti dışı bırakıyolar.Ama çok önemli değil bu tamamen servis'in insiyatif'ne kalmış.Eğer aracı sadece ben kullanıyorum ve yollar da çok kötü değil diyorsan 205/40-45 / 17 taktırabilirsin.Yanak boyutu azaldığı için biraz konforun düşer fakat görüntü hoş olur. 16" veya 17" taktıktan sonra aracın biraz havada kalıcak.bunuda 3,5 veya 5 cm spor yayla çözebilirsin.

Bende reference aracımı aldığımda 14" çıkartıp 15" jant taktırmıştım, Şimdi aracım garanti dışımı? Geçtiğimiz hafasonu 3500 kontrol bakımı için servise gittiğimde lastik ve jantlar ile ilgili bi kaç soru sordum fakat jantlar ve lastikler değişmiş aracınız garanti dışıdır gibi birşey söylenmedi. Her servisin tutumu farklı sanırım.

Bende reference aracımı aldığımda 14" çıkartıp 15" jant taktırmıştım, Şimdi aracım garanti dışımı? Geçtiğimiz hafasonu 3500 kontrol bakımı için servise gittiğimde lastik ve jantlar ile ilgili bi kaç soru sordum fakat jantlar ve lastikler değişmiş aracınız garanti dışıdır gibi birşey söylenmedi. Her servisin tutumu farklı sanırım.

Hakan bey o servisle aranızdaki muhabbete bağlı..adamlar isterse aracın fotoğrafını çeker iki gün sonra ön takımdaki kronik bir arıza orjinalin dışına çıkıldı gerekçesiyle garanti tarafından karşılanmayabilir..ellerinde sonuçta delil var..

Geri
Üst Alt