Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

jant hakkında acil

tam depoyla 1100km yol yaptıysan helal olsun ben dizelle yapıyorum o yolu..hızlanma zamanın artar ilk kalkışta biraz hantallaşır..ET değerinin artmasıyla alakası yok..ET değeri arttıkça jant çamurluğun içine girer azaldıkça dışına çıkar..uzun yolda pek etkilemiyor..ben uzun yolda 18 jantlarımla 4.7 ortalama yakaladım ki ara ara bastım otobanda

yakıtın çok az artacak yani %5 geçmez. araba biraz yavaşlayacak ama fark kolay kolay hissedilmez. yol tutuşun bariz iyileşecek. konforun bariz azalacak. ama ben 17 jant tak derim. avantaj ve dezavantajlarını göz önüne koyduğumuzda 17 jant bence takmaya değer. yalnız bu arada 5 cm yay takmadan jantlar pek hoş durmaz söyliyim. 17 jant takarsan lastik ölçülerin 205\40\17 olması gerekir. bu da extra bir bilgi olsun

Et değeri jantın göbeğine göre içe veya dışarıya çıkması; halk arasındaki adıyla offset değeridir.

0 offsetli jant araca, jantın tam ortasından takılır, ET (+) değer aldıkça jantın araca bağlandığı kısım dışa yaklaşır böylece jant çamurluğun içine doğru girer, (-) değerde arttıkça da içe yaklaşır tam tersi olur jant dışta durur.

Mesela bizim araçların Et değerleri, 35-45 arasında olmasıdır. 35 et değerlikli jant 45 liğe göre daha dışta durur, 45 lik çamurluğun içine daha fazla oturur.

İki türlü de fazla Et zararlıdır çünkü içten veya dıştan çamurluğa sürtme yaparak lastiklerinize zarar vermektedir. Bu yüzden tavsiye edilen Et değerinin dışına çıkmamakta fayda vardır.

Jar (j) denilen değerse ET değerinden Tamamen Bağımsız Jantın Taban genişliğini, Yani Jant genişliğini etkileyen değerdir..

Et değeri jantın kalınlığıyla karıştırılmamalıdır tamamen farklı muhabbetlerdir ikisi.

yakıt tüketim konfor için geçen sene bütçemin yettiği kadarıyla ibiza aldım .. önemsiz olsaydı ayağımı yerden kesecek araç alırdım :) cevaplarınız için teşekkürler .. galiba taktımıyacağım (arabam gözümden çok düştü :):eek:)benim bu araba hakkında çok güzel düşüncelerim vardı
sadece senin araban yada markası değil her arabada olan şeyleri yazıyor arkadaşlarımız aracının kıymetini bil

Et değeri jantın göbeğine göre içe veya dışarıya çıkması; halk arasındaki adıyla offset değeridir.

0 offsetli jant araca, jantın tam ortasından takılır, ET (+) değer aldıkça jantın araca bağlandığı kısım dışa yaklaşır böylece jant çamurluğun içine doğru girer, (-) değerde arttıkça da içe yaklaşır tam tersi olur jant dışta durur.

Mesela bizim araçların Et değerleri, 35-45 arasında olmasıdır. 35 et değerlikli jant 45 liğe göre daha dışta durur, 45 lik çamurluğun içine daha fazla oturur.

İki türlü de fazla Et zararlıdır çünkü içten veya dıştan çamurluğa sürtme yaparak lastiklerinize zarar vermektedir. Bu yüzden tavsiye edilen Et değerinin dışına çıkmamakta fayda vardır.

Jar (j) denilen değerse ET değerinden Tamamen Bağımsız Jantın Taban genişliğini, Yani Jant genişliğini etkileyen değerdir..

Et değeri jantın kalınlığıyla karıştırılmamalıdır tamamen farklı muhabbetlerdir ikisi.

bu arkadaş jant değiştirince ET değeri nasıl artıyor onu merak ediyorum..ona göre jant seçemez mi..direk bir jant takınca artacak mı?
style jantlarının ETsi kaç biliyo musun ? ET 35-45 arası olmalı diyosun..
Leonun OEM jantlarının veya Leonla uyumlu olan Oz Racing SuperTurismo gibi jantların ETsinin kaç olduğunu biliyo musn ?
arkadaşlar nolursunuz yanlış bilgi vermeyin..kafa karışıyor..jantın taban genişliği zaten 7.5J 8J olarak geçer..
ben söyliyeyim OZ Racing SuperTurismo jantın ETsi 51..altındaki style jantlarınında ETsi 54..aracına zararı var mı şuanda ? hayır..adamlar zaten orjinalde yapıyor..o yüzden 35-45 arası değil..evet leon için görüntü ve tam sınır isteniyorsa ET43 mükemmel bir değer..ama ET45-ET54 arasıda takılabiliyor..leon orjinal aksesuarlarına bir göz atılırsa Sportif kısmındaki diğer jant seçeneklerinde ET54 diye yazdığınıda görebilirsin..
iyi günler.

hasan arkadaşım,

aynı araç bende var.bende 16" jantlarla 195/50/16 taktım.Bende 17 takabilirdim fakat hafta içi araba evde oluyo ve arabayı annem kullanıyor.Bende bu riske girmeyerek :D 16 taktırdım.Aracın yol tutuşu arttı.Fren mesafesi kısaldı(Kullandığın lastiklede alakalı).Hızlanış olarak bir fark yok diyebilirim.Fakat bilgin olsun lastik boyutları değişince araç'ı garanti dışı bırakıyolar.Ama çok önemli değil bu tamamen servis'in insiyatif'ne kalmış.Eğer aracı sadece ben kullanıyorum ve yollar da çok kötü değil diyorsan 205/40-45 / 17 taktırabilirsin.Yanak boyutu azaldığı için biraz konforun düşer fakat görüntü hoş olur. 16" veya 17" taktıktan sonra aracın biraz havada kalıcak.bunuda 3,5 veya 5 cm spor yayla çözebilirsin.

bence 15 ya da 16 inç olabilir ama 17-18 arkadaşların bahsettiği olumsuzluklara neden olur. üstelik bunların yanında 14 inç lastik fiyatı ile 18 inç arasında dünyalar kadar fark var çok istiyorsanız bence 15-16 inç bir jant alabilirsiniz. bende bu kış artık kışlıkları 14 saç jantlara takmayı yazlıklar içinde büyük alaşım jant almayı düşünüyordum.

ama..

bu kış afyondaki sis nedeni ile çukura girdim sağ tekelerrin kapakları çıktı saç jantlar yamuldu lastikçiye gittiğimde bunlar saç olmasaydı lastikler patlardı dedi orada bu kararı tekrar düşünmeye başladım. sonuçta yollarımız belli ben çok şehirlerarası yol yapıyorum eğer aracınızı şehiriçi temzi yollarda kullanacaksanız içinizde kalmasın alın deneyin olmadı çıkarır satarsınız biraz zararınız olur ama içinizde kalmamış da olur.

teşekkürler arkadaşlar ama tek bi anlayamadığım nokta var normalde arabanın yayı 5 cmden yüksekmi ? ve 16'' alırsam garantinin neresi çıkıyor yürüyen aksamımı motorumu yoksa teker vs gibi şeylermi
Teşekkürler

bu arkadaş jant değiştirince ET değeri nasıl artıyor onu merak ediyorum..ona göre jant seçemez mi..direk bir jant takınca artacak mı?
style jantlarının ETsi kaç biliyo musun ? ET 35-45 arası olmalı diyosun..
Leonun OEM jantlarının veya Leonla uyumlu olan Oz Racing SuperTurismo gibi jantların ETsinin kaç olduğunu biliyo musn ?
arkadaşlar nolursunuz yanlış bilgi vermeyin..kafa karışıyor..jantın taban genişliği zaten 7.5J 8J olarak geçer..
ben söyliyeyim OZ Racing SuperTurismo jantın ETsi 51..altındaki style jantlarınında ETsi 54..aracına zararı var mı şuanda ? hayır..adamlar zaten orjinalde yapıyor..o yüzden 35-45 arası değil..evet leon için görüntü ve tam sınır isteniyorsa ET43 mükemmel bir değer..ama ET45-ET54 arasıda takılabiliyor..leon orjinal aksesuarlarına bir göz atılırsa Sportif kısmındaki diğer jant seçeneklerinde ET54 diye yazdığınıda görebilirsin..
iyi günler.

onunkinde benimkinde seninkinde diye bişey yok..
Jant ebadı büyüyeceğinden kaportaya sürtmemesi için lastik mecburen içe doğru alınmalıdır yani ET değeri normalden fazla olan jant takılması gerekir yoksa 14" lastiğe17", 18" takayım ama ET değeri değişmesin diye bişey söz konusu olamaz..

Geri
Üst Alt