İzleyici en çok 'Aşk-ı Memnu'dan şikayetçi | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

İzleyici en çok 'Aşk-ı Memnu'dan şikayetçi

Konu, 'Sohbet' kısmında brave tarafından paylaşıldı.

 1. brave

  brave
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  2.353
  Beğenileri:
  236
  Ödül Puanları:
  63
  RTÜK'ten alınan bilgiye göre, RTÜK'ün, "444 1 178" İletişim Merkezi ve web sitesine, izleyiciler tarafından 2009 yılının 9 aylık döneminde toplam 48 bin 601 başvuruda bulunuldu.

  RTÜK'e yapılan şikayetlerde yerli diziler ilk sırayı alırken, bu şikayetlerin yüzde 20'sinin diziler, yüzde 13'ünün yarışmalar, yüzde 10'unun reklam kuşakları, yüzde 9'unun eğlence programları, yüzde 6'sının güncel programlar, yüzde 6'sının haber bültenleri ve yüzde 5'inin de yorum programları hakkında olduğu belirlendi.

  RTÜK'e ulaşan şikayetler incelendiğinde, izleyicilerin en çok "çocukların ve gençlerin korunması" ile "Türk aile yapısı ve ahlaka aykırılık" gerekçesiyle şikayette bulunduğu belirtildi.

  Yemek programlarına da şikayet var
  İzleyicilerin yerli dizilerle ilgili en fazla öne çıkan şikayet gerekçesi, "Türk aile
  yapısı ve ahlaka aykırılık" oldu. Bu yöndeki şikayetlerin yüzde 40'ı da yerli diziler için iletildi. "Türk aile yapısı ve ahlaka aykırılık" kriterine ilişkin olarak vatandaşlardan gelen şikayetlerin yüzde 40'ı diziler hakkında gerçekleşti.

  "Çocukların ve gençlerin korunması" kriteri hakkındaki şikayetlerin yüzde 35'i de yine dizilere ilişkindi. En çok şikayet edilen yerli dizi "Aşk-ı Memnu" olurken, bu diziyi "Kurtlar Vadisi-Pusu" ve "Tek Türkiye" izledi.

  Tüm yerli diziler hakkındaki şikayetlerin yüzde 25'i, "Aşk-ı Memnu" dizisine geldi. "Türk aile yapısı ve ahlaka aykırılık" kriterine ilişkin bildirimlerin yüzde 24'ü yarışmalara ilişkin olarak geldi.

  Bu konuda en fazla şikayet 2 bin 304 bildirimle ( yüzde 37) "Yemekteyiz" adlı programa geldi. Bu programı, şikayetlerin yüzde 16'sını alan "Bir Şarkısın Sen" ve yüzde 9'unu alan "Mehmet Ali Erbil'le 50 Sarışın" takip etti.

  İzdivaç programları da şikayet edilenler arasında
  RTÜK'e başvuran seyirciler, sadece reklam kuşaklarını değil, aynı zamanda özellikle diziler ve filmler içerisinde yayınlanan reklamları da eleştirdi. İzleyiciler en çok reklamların uzunluğundan ve müstehcenliğinden (yüzde 20) şikayetçi oldu.

  Kuşak programları hakkında kaydedilen 4 bin 333 bildirimin yarısına yakını "Zuhal Topal'la İzdivaç" adlı programa yönelik olarak gerçekleşti. Bunu yüzde 13 oranıyla "Müge Anlı ile Tatlı Sert" ve yüzde 8'lik oranla "Esra Erol'la İzdivaç" adlı kuşak programları izledi.

  Bu üç programa ilişkin bildirilen şikayet gerekçelerinde ilk sırayı "kişilik haklarına aykırılık-hakaret" konusu alırken, "ayrımcılık (dil, din, ırk)" ve "kişiye yönelik şikayet (sunucu veya katılımcı)" kriterleri hakkında da bildirimde bulunuldu.

  Vatandaşların şikayetlerinin, programda kullanılan ifadeler ve bunları dile getiren katılımcılar üzerinde yoğunlaştığı gözlendi. Haber bültenleriyle ilgili şikayetlerde ise yüzde 40 oranında "siyasi parti propagandası", yüzde 38 oranında da "taraflı yayıncılık" yapıldığı savunuldu.

  Haber bültenleri konusunda en fazla şikayet edilen kanallar, yüzde 13 ile Kanal D, yüzde 12 ile Star TV ve yüzde 11 ile Show TV oldu.

  İzleyiciler, yaptıkları başvuruların yüzde 27'sinde genel anlamda bütün kanallardaki haber bültenlerinden şikayetçi oldu.


  ALINTIDIR...
   
 2. Floydian

  Floydian
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.979
  Beğenileri:
  64
  Ödül Puanları:
  48
  Gayet doğal :D:D:D

  Bende şikayetçiyim evdeyken annem, anneannem, ve kardeşim izliyor. Ben babamla baygınlık geçiriyorum :D
   
 3. ismaiL

  ismaiL
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.150
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  38
  Kurtlar Vadisi kimin zoruna gidiyor da şikayet ediyor çok merak ediyorum. Aşk-ı Memnu'ya şikayet oldukça normal.Biz Türkler'in bir arada tutan en önemli şeylerden birisi aile yapısı.Adamlar bir diziyle ortalığı karıştırdı.Dayılar,Amcalar yiğenlerinden şüphelenir oldu :)
   
 4. brave

  brave
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  2.353
  Beğenileri:
  236
  Ödül Puanları:
  63
  hehehehe aynen bızımkılerde ızlıyo ben kacıcak delık arıyorum ızlememek ıcın :D
   
 5. omercanilica

  omercanilica
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  3.109
  Beğenileri:
  21
  Ödül Puanları:
  38
  kurtlar vadısı derın devlete ozendıgı ıcın sıkayet yıyordur ve sılahlı catısmasız bolumu olmadıgından ozentılıge yol acıyor lıselerde her persembeden sonra bılırım nasıl mılletın gıyındıgını ....
   
 6. brave

  brave
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  2.353
  Beğenileri:
  236
  Ödül Puanları:
  63

  AYnen adamlar ortalıgı cok ıyı karıstırmayı becerdıelr walla abı kurtlar wadısınıde kesın sılah fılan kabadayalık var dıye bıde cocuklar ızlıyo ornek alıyo dıye sıkayet etmısleryane baska nedenı yoktur galıba
   
 7. Floydian

  Floydian
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.979
  Beğenileri:
  64
  Ödül Puanları:
  48
  Bence hem Kurtlar Vadisi hemde Aşk-Memnu sakıncalı. Biri gençlere diğeride ailelere olmak üzere..
   
 8. brave

  brave
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  2.353
  Beğenileri:
  236
  Ödül Puanları:
  63
  Omer dedıgın gıbı mıllet persembeden sonra fılm buyusune kapılıp ben polatım ben keserım ben ederım demeye baslıyodu
   
 9. zafa38

  zafa38
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  2.189
  Beğenileri:
  14
  Ödül Puanları:
  38
  Bakın STV den hiç sikayet yok izleyin huzur bulun arkadaşlar :)
   
 10. ismaiL

  ismaiL
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.150
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  38
  Safacım Tek Türkiye STV'de oynuyor bildiğim kadarıyla.:) Bu arada evet arkadaşlar haklısınız Kurtlar Vadisi'ni izleyip bacaklarını açarak yürüyen,uzun palto giyip etrafa ''Kadir İnanır'' bakışı atan Çakma ''Polat Alemdar'' lar ben de çok gördüm.Ama böyle insanlar yada gruplar var diye Kurtlar Vadisi'ni izleyip Polat Alemdarcılık oynuyor diye bu benim diziye karşı olmama sebep olamaz.O zaman aynı mantıkla Aşk-ı Memnu'yu izleyen afedersiniz yengesine mi yan gözle bakacak? Bu mantıkla o zaman herkes her programdan,diziden,filmden etkilenebilir.Kurtlar Vadisi bugüne kadar Türkiye'de dile getirilmemiş bazı gizli olayları anlattı/anlatmaya çalıştı.Bugün İsrail bizim büyükelçimize bu dizi yüzünden aşağılayıcı harekette bulundu.Sebep neydi? Bu dizi İsrail'in ajanlarının ülkemizde cirit attığını göstermesiydi. Aynı şekilde bir sinema filmi ile ülkemizde ''Gladio'' yapılanmasının olduğunu göstermeye çalıştılar ellerinden geldiğince.Şu anda çizgisinden biraz kayma sözkonusu gibiydi son bölümde geri onu da toparladılar.Türkiye'nin artık böyle siyasi olayları anlatabilen,sorunları dile getirme cesareti gösterebilen programlara,dizilere ihtiyacı var.Yok yemekteyiz,sabah sabah şu, evleniyoruz..vb saçma programlar yasaklansın Kurtlar Vadisi'ne gelene kadar.
   

Sayfayı Paylaş