• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

Iphone Maps'te Türkiye Yol Tarifi Başladı..

007

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
2,619
Yaş
43
İsim
Kaan Özturhan
Nereden
İstanbul
Plaka
34 JY 1369
Harita Uygulaması Artık Yol Tarifi YapabiliyoriPhone ile birlikte hazır gelen ve bu yazıda detaylı olarak Harita (Maps) uygulamasında Yol Tarifi isminde çok güzel bir özellik bulunuyor. Yurt dışındaki bir çok ülkede gayet başarılı bir şekilde çalışan bu özellik, bildiğiniz gibi ülkemizde düne kadar çalışmıyordu. Aslında Google'ın bir hizmeti olan Harita uygulaması, dünden itibaren ülkemizde de Yol Tarifi vermeye başladı.
Peki bu yeni özelliği nasıl kullanıyoruz basit bir örnekle adım adım anlatmaya çalışalım. Öncelikle Harita uygulamamızı açıyoruz ve ekranın üst kısmındaki Arama özelliğini kullanarak gitmek istediğimiz adresi aratıyoruz. Aradığımız adresi çıkan listede seçtikten sonra tekrar harita açılıyor ve üzerinde kırmızı bir iğne olacak şekilde gösteriliyor. Eğer sonuç birden fazla yeri gösteriyorsa gitmek istediğimiz iğneyi seçiyoruz. Ardından da yine aynı ekranda iken ekranın sağ alt köşesindeki "Yol Tarifi" seçeneğine tıklıyoruz. Bu sefer de yine aynı ekranda Başlangıç ve Bitiş noktalarının gösterildiği yeni bir pencere açılıyor. Biz de sağ alt köşedeki "Route" seçeneğine tıklayarak rotanın hesaplanması işlemini başlatıyoruz.Rota kısa sürede hesaplandıktan sonra da arabayla gidecek şekilde harita üzerinde gösteriliyor. Normalde Arabayla, Otobüsle ve Yaya olmak üzere üç çeşit yol tarifi olmasına rağmen ülkemizde sadece Araç ve Yaya tarifleri çalışıyor.Tüm rotayı Harita'da gördükten sonra da ekranın sağ üst köşesindeki "Başlat" seçeneğini kullanarak sokak sokak yol tarifi almaya başlıyoruz. Ekranın en üstünde hangi sokaktan, yaklaşık kaç metre sonra dönmemiz gerektiği tek tek yazıyor.Fakat, bu yol tarifi klasik navigasyon uygulamaları ile karşılaştırıldığında çok zayıf kalıyor. Şöyle ki:
Yol tarifleri sesli değil. Sadece ekranın üst kısmında yazıyla geçiyor ve ekranda bir ok işareti olmadığı için bir yandan araba kullanıp bir yandan rotayı takip edip yazıları okumak oldukça zor. Co-pilot şart
◦Rota sayfalara ayrılmış durumda. Biz hareket ettikçe ve mevcut sayfadan çıktıkça otomatik olarak diğer sayfaya geçemiyoruz. İlla ekranın sağ üst köşesindeki ok tuşlarına kendimizin basarak sayfalar arası geçiş yapmamız gerekiyor.
Bunca eksiğine rağmen sonuçta bu bir Turn by turn navigasyon uygulaması değil. App Store'daki bu tip ürünlerin 100$ civarında unutmayalım. iGO My Way gibi navigasyon uygulamalarını satın almayı düşünen kullanıcılar muhtemelen bu haberi okurken kararsız kalmışlardır "Acaba artık navigasyon uygulamalarına ayrıca para vermeye gerek var mıdır?" şeklinde. Bence Harita uygulamasındaki Yol Tarifi, navigasyon uygulamalarının bir muadili değil. Fakat benim gibi navigasyon cihazına para vermek istemeyen ama arada sırada da olsa yol tarifine ihtiyaç duyanlar için çok iyi oldu diyebilirim. Yola çıkmadan evvel hangi yolu kullanmam gerektiği konusunda çok faydalı olacak gibi gözüküyor.
Google'un ülkemiz için Yol Tarifini çalışır hale getirmesinden sonra ülkemizde hala çalışmayan birkaç özelliği daha aktif hale getirmesi gerekiyor. Bunlar da Trafik bilgisi, Otobüs rotaları/hareket saatleri ve bu yazıda bahsettiğimiz Street View özelliği. Umarım bu eksiklikler de kısa sürede giderilir.
Kaynak:iphoneturkey.biz
 

PATRON

Administrator
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
10,997
İsim
Serbay
Nereden
Sakarya
Araç
İnsignia 2.0 CDTI 4x4
Plaka
54 HN 777
aynen ben geçen gün baktım ama ana yol üzerinden tarif ediyor gördüğüm kadarıyla...
 

007

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
2,619
Yaş
43
İsim
Kaan Özturhan
Nereden
İstanbul
Plaka
34 JY 1369
Yurtdışındayım Serbay şu anda ama eğer buradaki gibi çalşırsa süper..
 

PATRON

Administrator
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
10,997
İsim
Serbay
Nereden
Sakarya
Araç
İnsignia 2.0 CDTI 4x4
Plaka
54 HN 777
eğer benim gördüğüm gibiyse pek işimize yaramayadabilir :)
 

omercanilica

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
3,103
İsim
Ömercan ilica
Nereden
İstanbul
Araç
Leon 1.6 TDI Style
Plaka
34 UA 1336
ıphonelar cok gereksık yurtdısındakı gıbı degılkı cogu ozellıgı yokkı calısmıyor bıle ...
 

ZGR

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Ağu 2009
Mesajlar
14,928
Yaş
28
İsim
Özgür Gönül
Nereden
İstanbul
Plaka
EM6084
yarım yamalaksa ne yapyım öyle GPS i
 

YCO

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
22,339
Yaş
32
İsim
Yiğit
Nereden
İstanbul
Plaka
TM2556
6600fold'un GPS özelliğini kullanabilen var mı. ??
 
Üst Alt