İmplantın Vücuda Zararı Var Mı? | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye

Üyelerimizin Albüm Fotoğrafları

Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

İmplantın Vücuda Zararı Var Mı?

Konu, 'Özel Dental Park Ataşehir' kısmında ÖZLEM AKTAŞ tarafından paylaşıldı.

 1. ÖZLEM AKTAŞ

  ÖZLEM AKTAŞ SCW Ladies

  Mesajlar:
  16
  Beğenileri:
  74
  Ödül Puanları:
  13
  Dental implantlar diş eksikliklerinde çene kemiğinin içerisine yerleştirilen, diş kökünün yerini tutan mini vidalardır. Kullanılan markaya göre çoğunlukla başarı oranı % 98 civarında olan İmplantların ham maddesi titanyumdur. Titanyum insan için biyo-uyumlu yani doku dostudur, titanyum alerjisine de çok ender rastlanır. İmplantların yüzeyi markaya göre değişen farklı işlemlerden geçirilerek kemiğe tutuculuğu için işlenir ve en son aşamada steril edilerek paketlenir. Diş için yapılan implantlar kemikle, organ naklindekinden farklı bir mekanizma ile birleşir. Bu nedenle dental implant yapılmadan önce doku ve kan uyuşmazlığı gibi özel testlere gerek duyulmaz.
  Kuralına uygun üretilmiş ve kalitesi yüksek malzeme kullanılmışsa, dişler için kullanılan implantlar, kemikte ve implantın ara parçalarını çevreleyen dişetinde reaksiyon yapmamakta, sorunsuzca iyileşmektedir. İmplant üretimi esnasında ya da kemiğe yerleştirilmesi aşamasında kontamine olup (yani kirlenip) sterilizasyonu bozulmadıysa dokularda hiçbir negatif reaksiyon oluşturmaz. Bu sebeple menşei belli, kaliteli marka implantlar, sterilizasyon ve dezenfeksiyon kurallarına uygun şekilde kemiğe yerleştirilmelidir. Bu kurallara uyulmadığında iltihap oluşur ve implantın kemiğe kaynaşması riske girer.İmplant yapılacak hastanın genel sağlığında bağışıklık sistemiyle ilgili bir problemi veya özellikle titanyuma alerjisi yoksa kemiğin implantı reddetmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Oldukça ender olan titanyum alerjisi de kendini çok kısa bir zamanda belli eder ve bu durumda implantın yerinden çıkarılması gerekir. Bunun haricinde protez aşamasında dişetlerinde alerjik reaksiyon gözlenirse bu, implanta değil protezlerin alt yapısında kullanılan metallere alerji nedeniyle olabilir. böyle bir durumda da daha az allerjenik olduğu bilinen başka materyaller kullanılarak protez yeniden yapılır.
  İmplant yaptıran hastaların genel sağlığında başka bir problem olduğunda en çok takıldıkları noktalardan biri emar (MR/manyetik rezonans) konusudur. Diş için üretilen implantlarda kullanılan titanyum, manyetik alan tepkisi olmayan bir madde olduğundan implant yaptıran hastaların emar çektirmesinde sakınca yoktur. Ancak baş boyun bölgesi emarlarında dişlere komşu bölgelerde titanyum metalinin yansıyarak görüntüyü bozabileceği bilinmelidir. Bu sebeple tıp doktorları ağzında implant bulunan hastaların emarını çekmeden önce diş hekimlerinden yazılı belge getirmelerini talep edebilmektedir.
   
  koray Tc, Srkn fr, fimus ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 2. kirlisakal

  kirlisakal TEKNİK KOORDİNATÖR

  Mesajlar:
  6.751
  Beğenileri:
  5.674
  Ödül Puanları:
  113
  dişlerim dökülürse bende düşünüyorum implant :)
   
  ÖZLEM AKTAŞ ve izzetadlan bunu beğendi.
 3. fimus

  fimus
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  680
  Beğenileri:
  668
  Ödül Puanları:
  93
  Birde disciden korkmasak super olurdu ama korkuyoruz..:)
   
  Bunu beğendi. ÖZLEM AKTAŞ bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş