Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

ibiza sc 1.2 tsi DSG

aracım henüz rodajda. 900km'ye gelmedi bile ama şehir içi trafiği dur kalklarda benzin tüketimi oldukça yüksek. 14-15 lt/100 km seviyesinde

Onlar yol bilgisayarının verdiği değerlerdir. Gerçeği daha farklı olabilir diye düşünüyorum. Örneğin sabahları 9-10 km lik bir yolda(bostancı-maltepe e5) nadir dur kalklarla şu anda 6.5-7 lt elde edilebiliyor. Lakin sürüş karakterine çok duyarli bir araç bence. Aynı yolda biraz agresif sürüş veya artan trafikte 8-9 lt lere de cikabilir. Hatta daha titiz bir sürüş 70 km ortalama hiz ile 5.5 lt degerleri de elde edilebilir ama normal hayatta bu tarz sabırlı davranışlar trafikte pek mümkün olmuyor :) Bunun için ortalama normal sürüş koşullarinda 7.5 lt diyebiliriz.
Şehirdışı Ankara falan da yaptım orada da hiz onemli oluyor. Örneğin 140 civarindan asagi inmeden devam edilirse 8 lt lerde tuketim. 90 da gidilirse (cok kisa surelerde sabredebildim ) 5.5-6 li degerler elde edilebilir.
Açıkcası gaza her yüklenişinizin ve bilinçsiz sürüşünüzün yakıt değerlerini bariz arttırdıgını görüyorum aracımda. Yokuş aşağı viteste birakip gaza basmazsanız örneğin ortalamayı her hesapladığında "0" değeri atacak ve ortalamanız km ye göre hizli bir şekilde düşecektir. Yokuş aşağı giderken mümkün olduğu kadar viteste tutup gaza basmazsanız tüketim de düşecektir.
Zaten biliyorsunudur da ben yine de söylemiş olayim...

Ayrıca sabah kontağı aç 300m git tekrar kapa. Sonra tekrar aç ve 2 km dur kalk ve trafik ışıklı yolda git gibi şeyler olursa evet doğrudur yol bilgisayarinda 12-13 ler görülebilir...

Kadıköy'den Çapa'ya 4,7 litre ortalama görmüşlüğüm var hızı sabitleyerek. Ayrıca 12, 13 bir yana çok kötü trafikte 20'leri gördüğüm de oluyor malesef.

uzun yolda cruise control (110km sabit) ile 5 lt yakıyor...

Okuldan eve giderken yanı Tuzla-Bostancı arası 95 km ye sabitleyip 4.5 lt ortalama gördüm. 170 ve üzeri hızda bostancı-orhanlı gidişimdede 8.7 lt yakıor 100 km de. Gerçi benim aracım manuel dsg yi bilmiyorum.

uzun yolda cruise control (110km sabit) ile 5 lt yakıyor...
80'le anca yakalıyorum o değeri :/

Okuldan eve giderken yanı Tuzla-Bostancı arası 95 km ye sabitleyip 4.5 lt ortalama gördüm. 170 ve üzeri hızda bostancı-orhanlı gidişimdede 8.7 lt yakıor 100 km de. Gerçi benim aracım manuel dsg yi bilmiyorum.
Büyükçekmece Sakarya 200 Km yol. DSG 7. viteste 180-200 arası hızda gittiğimde 12-13 litreydi ortalamam.

Bir şey mi var yahu benim araçta :/

Geri
Üst Alt