Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

ibiza devir sorusu ?

emustafa10

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar
6l ibiza sahibiyim 1.4 100 hp.
Aracın rölanti devri bana biraz düşük gibi geldi. 10 un biraz altında olurya genelde rölanti devirleri benim araç biraz daha aşağıda

birde yavaşlıyacağım zaman boşa atıp ayağımı gazdan çekinde devir 1.250 lerde vs b kaç saniye takılıyor sonra rölanti devrine iniyor

6l ibiza kullanan arkadaşlar kendi araları ile karşılaştırabilir mi acaba

teşekkürler

örnek resim eklemeye çalışıcam
resimde işaretledim rölanti devrini

Benim devir göstergeside gösterdiğin yerde duruyor. Diğer olay ise gaz tepkimesi ile alakalı diye düşünüyorum. Sonuçta bizim araçların gaz pedalı telli değil sensörlü.

Benim devir göstergeside gösterdiğin yerde duruyor. Diğer olay ise gaz tepkimesi ile alakalı diye düşünüyorum. Sonuçta bizim araçların gaz pedalı telli değil sensörlü.

cevap için teşekkürler
ilk problemi çözdük sayenizde gerçi problem de değilmiş sizin araçta da öyleymiş :) normal demekki
gaz tepkimesi olduğunu sanmıyorum. gazdan ayağımı çekince devir 3 binlerden 1.250 lere vs düşüyor orada bir kaş saniye takılıyor daha sonra rölanti devrine dönüyor :confused:

90 derecede fan açıyorsa o da orada tutuyor olabilir bir süre

benimde merak ettiğin rolanti devriydiama bu gazdan ayagını cekince o devirlerde takılı kalması problemine akıl erdiremedim

bence o da bir problem olmayabilir araç gaz telli olmadığı için devri hemen düşürmüyordur mesela benim araba da vites boşta iken istersen gazı kökle ve orda tut araba 4000 devri geçmiyor, 1250 devir de aracın hareket ettirilmesi için optimum devir falan olabilir onun için devir orada bir saniye falan bekliyodur
ayrıca araba dışarının sıcaklığına göre devri ayarlar dışarı soğuksa ilk çalıştırmada arabanın rölantisi 1000 devire hatta üzerine bile çıkıyor hava sıcakken motor da ısınınca 600 devir hatta biraz altına bile iniyor dikkat etmezsen kaldırırken stop bile ettirebilyorsun

soylediginifan acma olayi da baska bir soru isareti bende . fan acilinca tiiir diye baya bir ses eliyor 5-10 saniye. sonra kesiliyor sizdede oylemi acaba

Bahsettiğin tiir sesini dikkatle dinleyip sürtme sesi olup olmadığını dinlemek lazım, belki kablo vs. birşeye sürtüyor olabilir. Fan sürekli çalışmıyor tabi.

Geri
Üst Alt