Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

İbiza Cupra/Bocanegra YAĞ EKSİLTME

dünyadaki her otomobil üreticisi araçları cıkardıktan sonra bir yag öneriyorlar. örnegin civic type-r. service manual i alıyorsun eline 10-40 yazıyor koyulması gereken yag. 10-40 koyan her type-r 1000 km sonra 1 litre yag eksiltiyor. ama 10-60 koydukları zaman nedense yag eksiltmiyorlar.herşeyi geçtim tr'nin en iyi servisi paşaoglu bile yaptıgı her arabaya 10-60 yag koyuyorken ben bunu bi tarafımdan uyduramam heralde dimi ? üreticinin ne dedigini dikkate almaya gerek yok aracı kurcaladıktan sonra. bende biliyorum seatlara 5-30 koyuldugunu.stage2+ leon cupraya 5-30 yag koyupta eksiltmeden binen gördünüz mü ? ben 10-60 koyupta eksiltmeyen cok gördüm. adam fabrikadan cıkarırken 1.4 180 hp olarak veriyor o arabayı. bi egzoz sistemi yapıyor, bi beyin programı yapıyor. optimum şekilde veriyolar aracı. ama sen o aracı alıp yazılım deiştiriyosun filtre deiştiriyosun egzoz yapıyosun arıza lambası yakmasın diye dünyanın yanıltıcısı takılıyor. onu iptal ediyorsun bunu iptal ediyorsun. 230-240 hp alıyorsun belki. o saatten sonra yag eksiltiyor diye veya yatak sardı arabam veya kol cıkardı arabam diye bir hak idda edemezsin çünkü olanlara sebep yapılanlardır. başka arkadaşlar da kendi kararlarını verirler elbet. ben tavsiyede bulundum. 10-60 kullanıp memnun olmayan adam da görmedim. bundan sonra kullanan ve memnun olmayan adam da arkamdan sövsün.. üreticisi veya toptancısı da degilim 10-60 yagın. bir kazancım yok. hepimiz burda araçlarla ugraşan ve ugraşları karşısında güzel şeyler yapabilmiş olmak isteyen insanlarız. kendi aracımda bi setup oturtana kadar 3 tane turbo yedim. bende mükemmel degilim. ama şu anda mesela 1.9 tdi sport konusunda cogu insandan cok daha tecrübeliyim. anlatmak istedigim buydu.

doğukan kardeşim dememde sakınca yok sanırım..moto sport veya tırmanma vb. için uygun yağ şuan TR Mobil 1 sitesinde yok..olsada senin dediğin tarzda araçlara kullanmazlar..sebep diyeceksin,dilimin döndüğü kadar anlatayım.bu araçlar zaten sadece yarış günleri kullanılan araç yarış esnasında yağ sorunu olmasın ve zaten aşırı yüklenme ve yükleme nedeni var ayrıca full sentetik yağ 10w60(mineral) a göre çok pahalı her molada yağ eksilttiği için ekleme sorunu olucak(maliyet veya piyasada yok)wrc veya benzeri araçlarda 10w60(mineral)kullanan markalar asla yok olamzda kullanılan tek yağ Mobil 1 5w50 veya başka marka 5w50 dir bunuda yağ kategorisi teknolojisi değişmediği gelişmediği sürecede böyledir...sen ben o aracımıza değil 10w60 ayçiçek yağıda koysak çevirmeyi yaptığı sürece gider,bu zamanla bizim motordan aldığımız performans düşecek ve sıkıntılar doğacaktır..

[h=2]Specifications and Approvals[/h]
API SN,SM/SL/SJX
ACEA A3/B3, A3/B4X

Mobil 1 5W-50 meets or exceeds the requirements of:5W-50

VW 505 00X
VW 501 01
PORSCHE A40X
MB-Approval 229.3X
MB-Approval 229.1X
BMW High Performance Diesel OilX
Lexus LFA Factory FillX

Mobil 1 5W-50 has the following builder approvals:5W-50

[h=2]Typical Properties[/h]
Viscosity, cSt ASTM D445
@ 40º C108
@ 100º C17.5
Viscosity Index180
Sulfated Ash, wt% (ASTM D874)1.3
Phosphorous, wt% (ASTM D4951)0.1
Flash Point, ºC (ASTM D92)231
Density @15.6 ºC g/ml, (ASTM D4052)0.85
Total Base Number (ASTM D2896)11.8
MRV at -35 ºC, cP (ASTM D4684)29,244
HTHS Viscosity, mPa•s @ 150 ºC (ASTM D4683)4.4

Mobil 1 5W-50 Value
bu değerler dünyanın en gelişmiş madeni yağ lab.değerleridir..

cezmi abim zaten işin resmi boyutlarına girince fia'nın yarışlarında kullanılan falan malzemeler yagından lastigine kadar cadde tipine uygun olsa bile cok cok pahalı olacagından kullanamayız. benim asıl izah etmek istedigim nokta 5-30 un ince olmasından kaynaklı bir yag eksiltmenin söz konusu olabilecegi. 10-60 cok daha kalın ve dayanıklı oluyor güçlü araçlarda. orjinaline baglı kalınmayan bir aracın servis direktiflerini yerine getirme gibi bir zorunluluk olmayacagını kast ediyorum. ben 2260 taktım aracıma. servis 0-30 dese nolur ki ? ben saglam kalacak yagı kullanırım.

sende cok iyi bilirsin ki 5-30 un 505.00 yagı ile 505.01 yagı arasında bile ciddi fark var. fiyatı bile belli ediyor bunu.

mineral ile sentetik ürünleri birbirine karıştırmayalım dağlar kadar katkı farkı var
ör.core 600,core 150 adlı baz yağı ile cn.2254 katık 5L.kap ta karıştırsam içinede kumaş boyası katarsam bir tutam ben sana onu değil 10w60 benim diyen madeni yağın dan fazla performans alırsın fakat o anlık...

işte en optimum halde olanı kast ediyorum bende. marka veriyorum ben alelade bir markanın dandik üretimini tabiki tavsiye edemem kimseye.

Yağ eksiltme miktarı, referans olarak biraz fazla dikkat çekmiş. Yağ eksilebilir (1000 km de 4 lt. buhar olmaz konu o değil de) , daha ve en önemlisi oluşturduğu filmdir.Motoru üreten, hangi yağın kullanılması gerektiğini zaten belirtir. Sonradan mıcıklanmış mekanik/yazılım var ise zaten riski kabul etmiş demektir, ama bu tip motorda da yağın eksilmesine şahsen bakmazdım, tapetlerimin dolmasına bakardım.

10-60 a neden bu kadar takılındı kı dou mantıksız bsy dememıs,evet asınmanın olustugu daha eskı motorlarda kullanılır genelde ama yag yakma durumundan sıkayetı olan varsa kullansın farkını gorsun,sureklı sıkıstırılan devır donen atmosferıklerde cokca kullanılıyor yada rodaj gormus arabalarda.ayrıca servısın soyledıgı her markaya ıtımat edılmek zorundada degıl,yag konusunda ben motulcuyum b cok arkadasımda arabalarında motul kullanıyor kı bunlar standart arabalar da degıl.ısteyen surdan okudugunu yapar ısteyen yapmaz sorun halıne getırmenın manası yok.

Geri
Üst Alt