Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

ibiza 1.6 ve toledo 1.6 şanzıman oranları hakkında ,

OnurGungor

Kayıtlı Üye
saygı değer forum üyeleri ,
herkese merhaba ...

çok merak ettiğim bu iki arabanın şanzıman oranları hakkında bilgi edinmek istiyorum ,
-geçen bir ilanda toledo 1.6 8V AKL motora sahip olan bir arabanın 240 km/h'da iken çekilmiş kadran görüntüsüne şahit oldum :)
-benim aracım da 1.6 8V AKL motor'a sahip ... 5. vites 3bin devirde 100km/h'a ulaşıyor . 6200-6500 arası gibi bir devirde de kesiciye giriyor .
şimdi ben maksimum hıza ulaşacak yola daha çıkmadım ama , herhalde ulaşabileceğim hız 210 gibi bir sürat olacak ,,,
-şanzıman aynı,ve motor aynıysa o hıza o araç nasıl ulaştı :) ? merak ettim.
-şanzıman farklıdır umarım , lütfen bilgilerinizi esirgemeyin

saygılar sunarım.

Onur 1.6 motorların hepsı aynı sanzımanı kullanıyor.Aralarında son dişli oranlarında değişim oluyor.Bende toledonun son dişli ve şanzıman oranları var.İş yerine geçtiğimde yazarım.Benım yaptıgım hesaba gore 5. vıtes,6500 d-d redline,17'' jant ve 225-45-17 lastıkle 216 km-h verıyor.Hata payı ıle 225-226 km-h saatı benım aracta gordum.Daha otesı yalan dıyorum.Şuda olabılır egımlı yollarda çekilmiş bir görüntü olabılır.

abi bilgilendirme için sağol ama şu var ... devir kesici 6500 diyelim hadi olsun 215 :)
240 sıkıntı , chip mi acaba :)
bende gidip chip yaptırıcam yoksa :)

abi bilgilendirme için sağol ama şu var ... devir kesici 6500 diyelim hadi olsun 215 :)
240 sıkıntı , chip mi acaba :)
bende gidip chip yaptırıcam yoksa :)

Atmosferikte chipte yapsan devirde açsan 1,6 8v akl motor 240 lm-h goremez.Akl motorlar yapıları ıtıbarı ıle alt devırlerde canlı olmalarına karsın aynı randımanı ust devırlerde varmez.

Akl motor chıp yapsan 100 bgde 110 hp olur.Devir 6500 d/d dan 7000 d/d yapılsa bıle akl motor o devırı cevırmeye yetecek gücü üretemez.Benım yaptıgım hız kendı aracım 1,6 16v 105 hp Bcb kodlu motor ile......Benim araca chipte yapsam devirde açsan yınede 240 km-h gorecegını dusunmuyorum.

Motora ne modifiye yaparsanız yapın son sürat asla değişmez anca son sürate ulaşma süresi düşer. Tabii bu dediğim şanzıman oranları değişmediği sürece geçerli.

Son süratin yazılımla değişmesi gibi bir durum söz konusu değil.Ayrıca devir kesicinin de arttırılması bir yarar sağlamaz.Araba 5500 den sonra eğride düşüşe geçiyorsa ve daha fazla güç üretemiyorsa isterse 8000 dönsün bir işe yaramaz.240km gören akl nin ya kadranında hata vardır ya da uçurumdan aşağıya atmışlardır arabayı

Motora ne modifiye yaparsanız yapın son sürat asla değişmez anca son sürate ulaşma süresi düşer. Tabii bu dediğim şanzıman oranları değişmediği sürece geçerli.

Benim kendi aracım 6500 d/d cevirdiği zamanda 4,25 son dişli ve 0,85 5 .vites dişlisi ile 216 km-h hıza ulaşabiliyor.Koşullarımızdan bir tanesını sadece deviri 7000 d/d yaparsak 5, viteste son hızımız 232 km-h oluyor.

1,6 Aklı motorda ciğer olmadıgı için zaten o devirleri çeviremez.

Son süratin yazılımla değişmesi gibi bir durum söz konusu değil.Ayrıca devir kesicinin de arttırılması bir yarar sağlamaz.Araba 5500 den sonra eğride düşüşe geçiyorsa ve daha fazla güç üretemiyorsa isterse 8000 dönsün bir işe yaramaz.240km gören akl nin ya kadranında hata vardır ya da uçurumdan aşağıya atmışlardır arabayı

Can benım tahmın ettiğim goruntu ise(resmi bulmaya çalışıyorum) Araç 1,8 yazılım cai eksoz vs gıbı işlemleri mevcut....

Benim kendi aracım 6500 d/d cevirdiği zamanda 4,25 son dişli ve 0,85 5 .vites dişlisi ile 216 km-h hıza ulaşabiliyor.Koşullarımızdan bir tanesını sadece deviri 7000 d/d yaparsak 5, viteste son hızımız 232 km-h oluyor.

1,6 Aklı motorda ciğer olmadıgı için zaten o devirleri çeviremez.

Aracınızın şanzıman oranlarını tam bilmiyorum ancak arabaya binince ufak bir testle max kaç yapar testi yapabilirsiniz.
100le 5ci viteste 3000 devirde araba 120km ile giderken 4000devire geldiğinde 140km yapıyorsa redline yapana kadar her 1000devirde 20km hız artcaktır ve redlinea girince 200km hıza ulaşcaktır tabii burdaki rakamlar sadece örnek ama oranları bu şekilde devirlere göre hesaplayarak top speed kaç km öğrenebiliriniz.

Geri
Üst Alt