Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Ibiza Ön Takım İyileştirmesi / Salıncak Burcu Değişimi

Ackermann

Kayıtlı Üye
Merhaba Dostlar;
04 Seat İbiza 1.4 Signo sahibiyim. Aracımın ön tarafından en ufak bir çukur ya da tümsekte çok fazla ses geliyordu, sanki ön amortisörler hiç çalışmıyormuş gibi hissettiriyordu, ön konsol zıplıyordu yeri geldiğinde. Ayrıca, frenleme sonlarına doğru rahatsız edici bir sarsıntı oluşuyor, cik cik cik en ufak çukurda ya da yükseltide ses geliyordu.

Daha önce kurtbil'in (http://www.seatclubworld.com/members/kurtbil-24/) paylaştığı bir başlıkta bu problem ile ilgili olarak çözümü okumuştum.
http://www.seatclubworld.com/cordoba-6/seat-cordoba-ibiza-problemli-takim-modifiyesi-12188/

Çift dikiş aynı konuda başka bir başlık açmak istemem ama orijinal başlık Cordoba kısmının altında olduğundan burada İbiza kullanan dostlarımın da faydalanmasını istedim.

Anlatılan ve yapılan yorumlardan yola çıkarak ben de bu salıncak burcunu değiştirmeyi kafaya koydum.

Hafta içinde Antalya VW grubu yetkili satıcısı ve servisi Başaran'dan bir çift salıncak burcu (6LL 407 183 kodu ile) siparişini verdim.
2 Adet salıncak burcu 82 TL tuttu (Nisan 2014)
Gayet hızlı bir şekilde ertesi gün parçalar İstanbul'dan geldi. Laf olsun diye yetkili servise bu parçaların takılmasının ne kadar tutacağını da sordum, 300 TL civarı dedi. Uzaklaştım hemen :)

6LL 407 183 Kodlu Salıncak Burçları

(Bu parçayı ustalar arasında takoz ya da arka fişek olarak da adlandırmakta)

Haftasonu geldiğinde Antalya Eski Sanayide bir servise giderek parça değişimini yaptırdım. (İsteyenlere özel mesajla hangisi olduğunu yazabilirim, burada reklam sayılabilir diye isim vermek istemedim)

Adım adım yapılan işlemler

Arabamım mevcut salıncak burçları hayli eskimişti, sağ taraftakinde de büyük bir çatlak vardı.

Salıncaklar, denge çubuğu ile birlikte sökülerek aşağı indirildi. Engel olan egzoz sistemi de motor çıkışından itibaren çıkartıldı. (Epey meşakkatli bir işlem)

Salıncak ve denge çubuğu indirildikten sonra

Salıncak ve bağlantıları sökülüyor;

Sonrasında çırak ile beraber salıncakları tornacıya götürdük.
Tornacıya gitmekteki iki sebep;
-Burcun yuvaya büyük gelmesi durumunda hafif torna geçilmesi. (Gerek kalmadı)
-Burcu yerine oturtmak için pres makinasının kullanılması.

Şunu söyleyebilirim; gittiğim usta da, tornacı da bu parça buna uymaz, başka arabanın parçası bu vs deseler de tornacıda tabiri caizse burç yerine CUK diye oturdu. Sonrasında da tornacıdan "aslında bu daha güzel sonuç verir eskisinden" gibi bir yorum da geldi.

Eski ve yeni burç;

Burcun yerine preslenmesi;

Bu noktada tornacının işi gerçekten bilmesi gerekmekte, pres esnasında kesinlikle kauçuk kısma zarar verilmemeli, yerine oturtmak ve ortalamak için mutlaka çapına uygun çember kullanmalıdır. Kauçuk kısma zarar geldikten sonra değişimin hiçbir anlamı kalmaz takdir edersiniz ki.

Tornacıdan döndükten sonra parçalar toparlanıp eski yerlerine takılmaya başlandı.

Son Hali;

Bütün parçalar toparlanıp yerleştirildikten sonra sağlıklı olması açısından ustanın tavsiyesi ile rot ayarı yaptırdım ve işlemi sonlandırdım.

Sonuçlar;
Bu işlemi daha önce yaptırmadığım için bin pişmanım. Araba sanki artık yolda akıyor ve saçma sapan her çukurda tümsekte iç yakan o sesler, takırtılar gelmiyor. Net bir şekilde değişim gözlemlenebiliyor.

Artık frenleme sonuna doğru hiçbir sarsıntı yok, son duruşlar hep daha yumuşak oluyor ve dahası güvenli hissettiriyor.

Fiyata gelecek olursak;
Salıncak Burçları > 82 TL
Tornacı (Pres) > 10 TL
Rot Ayarı > 30 TL
İşçilik > 60 TL

Yani toplamda 182 TL'ye işlem bitti. (Yetkili servis sadece takma işlemi ve rot ayarı için 300 TL civarı fiyat çekmişti)

Tüm bunlar yaklaşık 2 Saatte tamamlandı.

Cordoba alt başlığında yorum bırakan dostlara teşekkür ederim. Forum sayesinde çok sevdiğim arabamı daha da sever hale geldim :)

Umarım bu başlık başkalarına da yardımcı olur.

Saygılar

Detaylı olarak burada paylaştığın için teşekkürler.Aracınında eski haline dönmesi ve kullanımı keyifli olmasınada senin adına sevindim

Paylaşiminiz için teşekkürler

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Ellerinize sağlık çok güzel bir anlatım olmuş ve resimlerle çok güzel desteklemişsiniz. Sıkıntı yaşayan arkadaşlara çok yardımcı olacak bir konu tekrardan teşekkürler...

Güzel anlatım olmuş tebrikler. Bende yaptırdığım işleri böyle paylaşayım. Önümüzdeki ay filitre bakımı yaptıracağım onları eklerim :)

fırsat bulsam bende yaptıracam geçen seneden beri aklımda :D

ustat bende Antalyalıyım. 2004 model TDİ cordoba signo sahibiyim. ön taraftan gelen sesten bende şikâyetçiyim.
forumda sizi buldum walla süper olmuş.. 1-2 kez tamircilere gittim. kimisi salıncak dedi kimisi amortisör dedi.

bu parçayı başaran mı? satıyor yoksa başka yerden bulabilirmiyiz??
siz nerde yaptırdınız?? (tamirhane??)

ustat bende Antalyalıyım. 2004 model TDİ cordoba signo sahibiyim. ön taraftan gelen sesten bende şikâyetçiyim.
forumda sizi buldum walla süper olmuş.. 1-2 kez tamircilere gittim. kimisi salıncak dedi kimisi amortisör dedi.

bu parçayı başaran mı? satıyor yoksa başka yerden bulabilirmiyiz??
siz nerde yaptırdınız?? (tamirhane??)

Mihmander kardeşim... SCW ye hoşgeldin... ancak üyelerimiz bölümünden kendini tanıtırsan sevinirim...

Geri
Üst Alt