Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Hoparlör-Tweeter Upgrade

Ziya

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar sizlerin de fikir ve önerilerini alayım istedim. Ayrıca kalitede sonuca ulaşırsak ilerde yapacak arkadaşlara da ön ayak olacağı kanaatindeyim.
Öncelikle şunu da belirtmeliyim ki ses sistemleri tamamen zincir gibidir. Yani anfisinden, hoparlörüne, kablosuna, tesisasına kadar herbir parça zincirin bir halkasını oluşturuyor. Bizim amacımız da zinciri çok bozmadan en iyiye yaklaşmak.

Aracımda RCD-310 cihaz mevcut ve bunun 4x20W çıkış gücü var. Stock kapı hoparlörleri ve tweeterları normal bir dinleyici için fazlası ile tatminkar ve verimli.

Fakat benim gibi LM3886, LM4780 serisi devre tasarımı yapıp ayrıca bang&olufsen, bosee gibi hi-fi sistemlerin tadını tadanlar için oldukça yetersiz gelmekte.

Baştan peşin peşin söylemeliyim ki amacım anfi takıp sesi yükseltmek değil anfisiz ses kalitesini artırmak.

Bu yüzden component yerine öncelikle tercihimiz coaxial olmalı.

Yaptığım araştırmalarda bizim kapılarda philipsin 16,5" 4Ohm 6A yani bizim tabirimizde yaklaşık 20W civarı bir hoparlör modeli kullanılmış. Tweeter ı hiç bilmiyorum ama o da öyle aman aman bir şey değildir diye düşünüyorum. (Sesi zaten çok dikkatli dinlerseniz çıtanın neresinde olduğunu belli ediyor bu hoparlörler).

Şimdi gelelim hoparlör tercihlerime :

Eski bir pioneer kullanıcısı olarak pioneerin eski kalitede olmadığını biliyorum. (Üst seviyedeki cihazları hariç !)

Yakın seviye olarak pioneer da TS-E1702 modelini baz aldım.
www.pioneer.eu/tr/products/25/131/201/TS-E1702is/specs.html

Öte yandan aklıma ilk gelen ve benim en çok sıcak baktığım asıl marka aslında alpine oldu. Çünkü ses karakteristiği pioneerin sanki bir iki tık üstünde gibi. (Aynı kategoride iki model olarak düşünürsek. Ford Focus - Opel Astra gibi.)

Hem normal hem de ileriye dönük bir hoparlör olarak görünen alpine karakteristik özellikleri oldukça memnun edici görünüyor.
Alpine - Type-R Hoparlörler - SPR-60

Tweeterlar konusunda emin değilim. Aklıma sıcak gelen iki marka/model bunlar. Sizin önerilerinizi de bekliyorum.

ama leonların tweeter ları ayrı compenant gibi

- - - Mesaj Birleştirildi - - -

2. si anfisiz yeteri kadar ses alamazsın bu hoparlörlerden

ama leonların tweeter ları ayrı compenant gibi

- - - Mesaj Birleştirildi - - -

2. si anfisiz yeteri kadar ses alamazsın bu hoparlörlerden

1- Kapıyı söküp bakmadım ama component olduğunu düşünmüyorum. Aynı hat üstünden bağlanmış basit bir bobin+kondansatör bağlantısı ile bağlandığını düşünüyorum. Keşke anfisiz componenti destekleyebilecek kapasitede olsa rcd310.

2- Anfisiz elbette yeterince ses gelmeyecek ama amacımız yüksek ses değil, kaliteli ses olacağından sorun teşkil etmiyor. Zaten normal dinleti için 4x20w çıkış gerçekten fazlası ile yeterli.

Arkadaşlar sizlerin de fikir ve önerilerini alayım istedim. Ayrıca kalitede sonuca ulaşırsak ilerde yapacak arkadaşlara da ön ayak olacağı kanaatindeyim.
Öncelikle şunu da belirtmeliyim ki ses sistemleri tamamen zincir gibidir. Yani anfisinden, hoparlörüne, kablosuna, tesisasına kadar herbir parça zincirin bir halkasını oluşturuyor. Bizim amacımız da zinciri çok bozmadan en iyiye yaklaşmak.

Aracımda RCD-310 cihaz mevcut ve bunun 4x20W çıkış gücü var. Stock kapı hoparlörleri ve tweeterları normal bir dinleyici için fazlası ile tatminkar ve verimli.

Fakat benim gibi LM3886, LM4780 serisi devre tasarımı yapıp ayrıca bang&olufsen, bosee gibi hi-fi sistemlerin tadını tadanlar için oldukça yetersiz gelmekte.

Baştan peşin peşin söylemeliyim ki amacım anfi takıp sesi yükseltmek değil anfisiz ses kalitesini artırmak.

Bu yüzden component yerine öncelikle tercihimiz coaxial olmalı.

Yaptığım araştırmalarda bizim kapılarda philipsin 16,5" 4Ohm 6A yani bizim tabirimizde yaklaşık 20W civarı bir hoparlör modeli kullanılmış. Tweeter ı hiç bilmiyorum ama o da öyle aman aman bir şey değildir diye düşünüyorum. (Sesi zaten çok dikkatli dinlerseniz çıtanın neresinde olduğunu belli ediyor bu hoparlörler).

Şimdi gelelim hoparlör tercihlerime :

Eski bir pioneer kullanıcısı olarak pioneerin eski kalitede olmadığını biliyorum. (Üst seviyedeki cihazları hariç !)

Yakın seviye olarak pioneer da TS-E1702 modelini baz aldım.
www.pioneer.eu/tr/products/25/131/201/TS-E1702is/specs.html

Öte yandan aklıma ilk gelen ve benim en çok sıcak baktığım asıl marka aslında alpine oldu. Çünkü ses karakteristiği pioneerin sanki bir iki tık üstünde gibi. (Aynı kategoride iki model olarak düşünürsek. Ford Focus - Opel Astra gibi.)

Hem normal hem de ileriye dönük bir hoparlör olarak görünen alpine karakteristik özellikleri oldukça memnun edici görünüyor.
Alpine - Type-R Hoparlörler - SPR-60

Tweeterlar konusunda emin değilim. Aklıma sıcak gelen iki marka/model bunlar. Sizin önerilerinizi de bekliyorum.

Ziya kardeşim... öncelikle şunu söyleyebilirim... aracın orjinal teyp ve hoperlörlerini hiç bozma derim... teyp çıkışları ve hoperlörler birbirine uyumlu olarak seçilmiş ve yapılmış... önceden kullandığın kaliteli ses sistemlerinden sonra bunlar zayıf gelebilir tabiki ama, eğer ses sistemini değiştireceksen teyp hoperlör hepsini değiştir bence... teybi bırakıp başka hoperlör takarsan yada tam tersi sonuç beklediğin gibi olmayacaktır bana inan... denedim bizzat... kendi araştırmaların yanında profesyonel yardımla seçmeni tavsiye ederim eğer kafaya koyduysan...

Vallahi abi işin aslı uyumdan ziyade teybin çıkışına tam denk gelecek değerde bir hoparlör seçilmiş gibi görünüyor ama gerçekte maalesef öyle değil. Fabrika öyle aman aman bir tesisat koymamış haliyle. İş görsün de fazlasına da gerek yok demiş. Yani sesi %60 tan sonra çok dikkatli dinlediğinizde distorsiyonlar yavaş yavaş belli etmeye başlıyor. Kaldı ki tınılar ve özellikle tizler oldukça zayıf kalıyor. (Detaylara takılmanın kötü tarafı da bu sanırım :D )

Teyp değiştirmeyi zamanında çok düşündüm ama bu hırsızlık muhabbeti yüzünden vazgeçtim. Kalkıp dünya para verip, sonradan da keyfimin kaçmasını istemem. O yüzden stock halde kalsın. Elektronik ve ses sistemleri ile haşır neşir olduğum için keyifle uğraşmayı düşünüyorum bu konu ile. En azından bu konuda tecrübelerimizi paylaşma adına bir başlığımız var artık.

Profesyonel yardım olayı da buralarda çok zayıf be abi buralarda. Örnek vereyim sana; düşün ki bir yıkamacıya gidiyorum adam pasta cila attığı arabayı gösteriyor bana. Usta kil de atıyor musun falan diye nabız yokluyorum. "Abi kül mül bilmiyorum direkt boya koruma yapıyorum" diyor :D

Kaldı ki elektronik malzeme alacağım bir dükkan bile yok. Bir de o sonrada bu işlere atlayan "alaylılar" yok mu; adam sub-woofer'a "bufır" diyor ya kopuyorum :D Gerisini sen düşün artık. Allahtan az buçuk anlıyoruz bu işlerden de kendimiz halletmeye çalışyoruz, tabi burada diğer arkadaşlara da fikir vermesi açısından konuyu paylaşıma sunuyoruz.

Orjinal hoparlörleri mundarlamaya hiç gerek yok. Eski aracımdaki tesisatı paketleyip bi güzel zulalamıştım.İki yılın ardından arabada dinlediğim müzik tat vermemeye başlamıştı. Aksaraya gelişimle birlikte bagaja iki tane spl3004 koydum, 1201.1 le besleyip bir iki turladım. Baktım baslar aşırı derecede kafa ütülüyo, orjinal hoparlörler ezilip büzülüyo... Vardım dükkana ver hele ordan dedim geniş portlu tek 30lu kabin. Aldım montajladım, şimdi şıkır şıkır çalıyo... Kıvamında bir bas hoparlör arabanın tüm havasını değiştirecektir. Tavsiyem bulabilirseniz spl3004 süper olur.

Geri
Üst Alt