Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

her türlü sağlık sorunlarınız neler?? artık ben de bir doktorum :)

İlkokuldayken karnıma futbol topu yedikten sonra kıpkırmızı işemiştim :)
Okuldan çıkınca idrar tahliline gittik meğersem böbrek taşıymış :D Yerinden oynayınca kanatmış orayı burayı. Doktorlar bulunduğu yer çok dip çıkması imkansız dediler, arazide motorun üstünde tepine tepine düşürdüm taşı puhaha

2- çok fazla ilaç var ve hangisini aradığınızı tahmin edemem de o yüzden. ama kısa bi bilgi paylaşayım o zmn.

İdrarın normal rengi, saman sarısıdır. İdrara karışan kanın oluşturduğu renk, kanama nedenleri ve miktarına göre değişik görünümler oluşturur. Kahverengi idrar, pembe idrar, koyu sarı idrar, kola renginde idrar, siyah idrar, bariz kan gibi.

Ancak, idrarın her kırmızı rengi, kan anlamına gelmez.

Pek çok ilaç, yiyecek ve içecekler idrarın rengini kırmızıya dönüştürebilirler.
Şalgam, kırmızı biber, pancar, böğürtlen, idrar rengini pembe-kırmızı karışımı bir renge çevirebilirler.

İlaçlar da öyledir. İdrarın rengini kırmızıya boyayan ilaçların başında Rifadin, Metronidazole, Fenitoin grubu ilaçlar gelir.
Bir demir metabolizması bozukluğu olan Porfifira hastalığında da idrar rengi kırmızı olabilir.

Bu tür kuşkulu durumlar, laboratuar testleri ile açığa kavuşturulur.

yeşil-mavi gibi bi renk arıyorum ben.. :D :D
bilgi için teşekkür ederim..

İlkokuldayken karnıma futbol topu yedikten sonra kıpkırmızı işemiştim :)
Okuldan çıkınca idrar tahliline gittik meğersem böbrek taşıymış :D Yerinden oynayınca kanatmış orayı burayı. Doktorlar bulunduğu yer çok dip çıkması imkansız dediler, arazide motorun üstünde tepine tepine düşürdüm taşı puhaha

ewt =) çok güzel anlatmış ayberk anamnezi..

idrarda kanama nedenlerine gelecek olursak bunlar :
1)Taş
2)İltihap
3)Travma
4)Kan hastalıkları
5)İlaç, diyet
6)Tümör

benim size önerim, idrarda gözle kanama görülürse hemen TİT(tam idar tetkiki), hatta idrarda kırmızılık görülmese dahi idrarla ilgili semptomlarınız varsa mikroskopik kanama olup olmadığının tespit edlmesi için bizzat TİT yaptırmak gerekebilir.

3. taşımı düşürdüm geçtiğimiz yaz. Tesbih yaptırıcam 30 40 tane olunca puhaha

yeşil-mavi gibi bi renk arıyorum ben.. :D :D
bilgi için teşekkür ederim..

"Yatağını ıslatan çocuklarda kullanılan antidepresan olan Elavil ya da kas gevşetici Robaxin isimli ilaçlar, idrarı yeşile boyayabiliyor. İdrar söktürücü olan Dyrenium da idrarınızı maviye dönüştürüyor. "

alıntıdır.

Turuncu tükürmek için ne yapmak lazım? Haha :D

"Yatağını ıslatan çocuklarda kullanılan antidepresan olan Elavil ya da kas gevşetici Robaxin isimli ilaçlar, idrarı yeşile boyayabiliyor. İdrar söktürücü olan Dyrenium da idrarınızı maviye dönüştürüyor. "

alıntıdır.

teşekkürler.. :D :D :eek:key:

sağ böbreğimin üzerinde şekil olarak yarım olmasına rağmen fonksiyon olarak tam çalışan ve bütün böbreğe yapışık bir böbreğim daha var. bu yarım böbrekten çıkan kanal, normal böbrekten çıkan kanal ile mesaneye iniş yolunun ilk 6'da 1'lik mesafesinde birleşiyor ve mesaneye tek kanal olarak giriş yapıyor. sağ taraftaki mesane girişinin hemen başında yılan başını andıran bir kemik sübap misali girişini daraltıyor. mesane de dar.

üşüttüğümde, aniden başlayan, çooooooooooooook ızdıraplı ancak aniden de çıkan bir ağrı yapabiliyor. 35 yaşımdayım bu ağrı 2 ya da 3 kere oldu. çok fazla eğilip kalktığımda ya da antremanlarda böbreğime tekme ya da yumruk aldığımda idrar tamamen kana dönüşüyor.

şimdi;

benim neyim var doktor bey? :cool:

Geri
Üst Alt