Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Head: ‘Renault davası F1 için çok ciddi bir test’

YCO

Kayıtlı Üye
Williams’ın ortaklarından Patrick Head, Renault’nun Singapur GP iddialarıyla ilgili suçlu bulunması halinde, FIA’nın işin gereğini yapmasının Formula 1 açısından hayati önem taşıdığını belirtti.

Renault, geçtiğimiz yılki Singapur GP’de Fernando Alonso’nun kazanmasına yardımcı olması için Nelson Piquet’ye kasıtlı olarak kaza yapması talimatı verdiği iddialarına ilişkin, 21 Eylül’de Paris’teki FIA Dünya Motor Sporları Konseyi’nde ifade verecek.

Davanın, Formula 1’in doğruluk ve bütünlüğü açısından bir test niteliği taşıdığını kaydeden Head, “Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki, detayları ve iddia edilen şeylerin gerçekten yaşanıp yaşanmadığını bilmiyorum. Bu yorumum da gerçekleri ve detayları bilmeden yapılmaktadır. Fakat konu 21 Eylül’deki oturumda ele alınacak ve uygun bir karar verilecek” dedi.

Head, “O zaman da bu tür söylentiler olmuştu. Benim için de oldukça sıra dışı bir durum. Genç pilotlar, Formula 1’de isim yapmadan önce, oldukça zorlu bir dönem geçirirler. Fakat genç Nelson’dan kasıtlı olarak kaza yapması veya spin atması istenmişse, sözleşmesine ilişkin hiçbir şeye bakmaksızın, bana göre, o zaman hayır demeliydi” şeklinde konuştu.

İddiaların doğru olması halinde oldukça sert bir şekilde buna gerekli cevabın verilmesi gerektiğini savunan Head, FIA’nın konuya gerektiğince sert yaklaşmaması durumunda bunun gelecek yıllar için F1’in güvenirliğini zedeleyebileceğini kaydetti.

FIA Başkanı Max Mosley’in, kasıtlı kaza yaptırmanın, hileden daha ciddi bir eylem olduğu açıklamalarına da destek veren Head, McLaren’a verilen 100 milyon dolar veya Toyota’nın dünya ralli şampiyonasından ihracıdan daha sert bir cezanın uygulanabileceğini ifade etti.

TurkiyeF1.com

Geri
Üst Alt