Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Havalı Suspansiyon

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
TR'de bir iki örnek var ama ne kadar sağlıklı yapıyorlar bilemiyor.
Şu anda Avrupa'da hızla yayılıyor ve bu sayede araçlara özel kitler de geliştiriliyor.
$1000-$1200 hazır hava çantaları için gözden çıkarmak gerekiyor.
Coilover üzerine takılanlar da var ama hazır kitler hem daha zahmetsiz, hem de uzun vadede daha sağlam.
Havalı süspansiyon yönetim sistemleri de manuel, elektronik ve tam otomatik digital sistemler olarak kabaca bölünebilir.
Yönetim sistemleri de keyfine göre $600-$2000 arası fiyatlara alınabiliyor.
600'lük olanda tüm yönetimi kendin yaparken 2000'lik olanda aracın yüksekliğini ölçüp önceden kaydedilmiş yüksekliklerde aracı sabit tutmak, araç çalıştırıldığında sürüç yüksekliğine otomatik alınmasını sağlamak gibi özellikleri var.

Detaylı bilgi için benim hazırladığım bu konuya http://www.forumvw.com/index.php?topic=1145.0 bakabilirsin.
Elimden geldiğince detaylarıyla açıkladım.

En büyük iki problem TR'ye ürünleri getirtmek ve getirince de montaj işini yapabilecek usta eller bulmak.

Yani ben bu yola baş koydum diyorsan, yapılır.
Ben de elimden gelen yardımı yaparım ama kolay olmayacağına emin olabilirsin :D

O kitlerin fiyatları yurt dışı için gayet iyi de şunu göz ardı etmemek lazım.
Burada 1000TL'ye satılan coiloverlar orada 300TL - 400TL. Buradaki yay parası. Ülkemizdeki kazıkçı zihniyet olduğu sürece o malzemeyi de burada 7-8bin USD'den aşşağıya satıp montajını yapan çıkmaz bence.

Kendiniz de getirebilirsiniz.
www.bagriders.com Buradan Will ile irtibata geçebilirsiniz.
vwvortex.com'da kendisinden ve şirketinden övgüyle bahsediliyor.
Bir çok mail gönderdim kendisine. Sağolsun tek tek sabırla hepsine cevap verdi.
Aynı şekilde ECS tuning'ten de alınabilir. Onlar da yurtdışına parça gönderiyorlar ve güvenilir bir şirket.

Tek dikkat edilmesi gereken nokta gümrük.
150 Euro üzerindeki malzemeler için 1500 Euro'ya kadar %20 vergi verilmek suretiyle istediğiniz malı gümrükten sokabilirsiniz.
1500 Euro'yu geçenler için ise ya kargoyu ikiye böldürmek gerek veya ithal etmek için gerekli belgelerin düzenlenmesi gerek.

200-250 Euro gibi bir kargo ücretiyle TR'ye bu kitleri göndertmek mümkün.

Dediğim gibi önemli olan montajı yapacak usta eller bulmak.

Bence coiloverları yurt dışından getirdim. 40 euro kargo ödedim ve ürün fiyatı + kargo fiyatı üzerinden alınan %18 vergi ödedim gümrüğe.
Bence asıl önemli olan getirmek. Montajında bi zorluk olacağını sanmıyorum.

Aslında dediğin gibi çok bir sorun olacağı yok ama hava hortumları arkadan öne nasıl geçirilir, bagaj içine nasıl monte edilir, bagaj düzeni nasıl kurulur bunlar önemli diye düşünüyorum.

Bir başka problem de alış veriş merkezlerine girerken olacaktır diye düşünüyorum.
Her seferinde güvenliğie, arkadaşım bu LPG tüpü değil, hava tüpü, bak arabanın kıçı nasıl kalkıp iniyor diye laf anlatmak sorun :D

Aslında dediğin gibi çok bir sorun olacağı yok ama hava hortumları arkadan öne nasıl geçirilir, bagaj içine nasıl monte edilir, bagaj düzeni nasıl kurulur bunlar önemli diye düşünüyorum.

Bir başka problem de alış veriş merkezlerine girerken olacaktır diye düşünüyorum.
Her seferinde güvenliğie, arkadaşım bu LPG tüpü değil, hava tüpü, bak arabanın kıçı nasıl kalkıp iniyor diye laf anlatmak sorun :D

Elbet bir şema vs. istenir. Firmanın elinde mutlaka vardır yardımcı olurlar o konularda. Ki işçilik ve yaratıcılık konusunda TR'deki ustalarımızı tek geçerim :D
Valla o güvenliklerin hiçbiri umrumda değil. Hiç laf anlatmakla uğraşamam elin kendini FBI sanan cahillerine. 1 kere güzelce söylerim, anlamazsa basar girerim içeriye.

Ben de ustalarıma güveniyorum açıkçası.
Air Ride yapacaksam, onlar yapıcak montajı :D

bulgaristana filan gitsek daha kolay olmaz mı yapması?

Sorun olursa montajın burda yapılması avantaj sağlayacaktır.
Ne nerde bilirsin en azından.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt