Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Havalandırma yakıt tüketimi sorunsalı

VARG

Kayıtlı Üye
Merhabalar. Sorum, başlıkla maksimum derecede ilişkilidir. Bugün iş dönüşü defalarca denedim tecrübeyle sabit fakat nedenini anlamadım. Denediğim şeye gelecek olursam araba durağan halde rölanti 500-600 devirlerdeyken havalandırmayı 1. kademeye getirince rölanti 1000 e çıkıyor öyle kalıyor. Klima kumandam elektronik ekranda A/C yazmıyor yani klima kapalı sadece havandırmayı açıyorum. Bu olayı motor soğukken de, normal çalışma ısısında da yaptı. Normal birşey mi bu? Bu olay yakıt tüketimimi de etkiliyor doğal olarak gıcık etti beni.

Ben de sadece kaloriferi actigimda a/c kapali olsa bile yakit tuketimi klima acik gibi 0.6 litre falan tuketim artiyor.

Beles isinma olayini henuz tam cozemedim :)

Ben de sadece kaloriferi actigimda a/c kapali olsa bile yakit tuketimi klima acik gibi 0.6 litre falan tuketim artiyor.

Beles isinma olayini henuz tam cozemedim :)

Son 2 aydır havalar soguk oldugundan araba ısınınca havalandırmayı açıyordum fakat hiç ihtimal vermiyordum bu artan yakıt tüketiminin havalandırmadan olacağına. Dediğiniz gibi bu gün hiç çalıştırmadım devir saatindeki oynamayı gördükten sonra eve 5.8 ile geldim. Daha önceki 5 ay ortalamam da bu değerdeyken son 2.5 aydır 6.5 tan aşağı inmemişti.
[doublepost=1511863969,1511809300][/doublepost]Bu konuyu daha önce gözlemleyen oldu mu? Nedenini merak ediyorum açıkcası. İnternetten arattığımda hep klima üzerinden dönüyor muhabbetler. vw golf sahibi biri yazmış sadece bir sitede.

Siz bi de arka cam rezistansını açın konfor tüketicileri ekranına öyle bakın :) normal bir durum bedavaya ısınmak yok diyor araba.

• Beğen
Reaksiyonlar: VARG
Isınma ve soğumaya dair herşey bizi sömürüyor diyorsunuz yani :D

Aynen öyle hocam. Yakıt tüketimini düşürmek için araba iyice ısınmadan açmıyorum ben klimayı eğer araba soğukken kırmızı ışık varsa güzergahta. Her zaman da auto modunda çalıştırıyorum çok yüksek ısıya da çıkarmıyorum en fazla 25 derece yapıyorum A/C yi kapalı konuma getirmeyi de unutmayın. Bu söylediklerim biraz olsun tasarruf sağlayacaktır.

Aynen öyle hocam. Yakıt tüketimini düşürmek için araba iyice ısınmadan açmıyorum ben klimayı eğer araba soğukken kırmızı ışık varsa güzergahta. Her zaman da auto modunda çalıştırıyorum çok yüksek ısıya da çıkarmıyorum en fazla 25 derece yapıyorum A/C yi kapalı konuma getirmeyi de unutmayın. Bu söylediklerim biraz olsun tasarruf sağlayacaktır.

Ekranda A/C yazmıyordu. Zaten yazın uzun yol harici ya da araba cehennem gibi olmadığı sürece pek klima açmam genelde cam açıyorum. Kışın da motor ısınana kadar havalandırmayı açmam ama dün bir tesadüf oldu hava üflemeyi 1. kademeye aldım çalıştırır çalıştırmaz devir yükselince şaşırdım klima mı açık diye baktım hatta. Eve gidene kadar da her ışıklarda durduğumda havalandırmayı açıp kapattım her seferinde rölanti 1000 e geldi kapatınca 500 civarı
.

Araba klima motorunu desteklemek için rolantiyi yükseltir normal bir durum o hocam sıkıntı olmaz siz A/C açmasanızda orada sisteme hava veren bi motor çalışıyor sonuçta

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Demek ki fazla dinlememek lazım arabayı. Pek takmam aslında bu tarz şeyleri ama birşeyler öğrenmem gerekiyormuş ondan dolayı dürttü beni :) Teşekkür ederim.

Rica ederim

SCW - SeatClubWorld kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geri
Üst Alt