Hasar Kaydı !!! | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
  • Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

Hasar Kaydı !!!

acarred

Kayıtlı Üye
Katılım
18 May 2013
Mesajlar
56
Beğeniler
21
Yaş
31
#1
Araç şase no ile 5664 mesaj attım. Sonuç olarak 4 adet kaza tarihi (çarpma olarak) verdi ama hasar fiyatı yok fiyat yazması gerekmiyor mu ?
 

bora55

Kayıtlı Üye
Katılım
19 Eyl 2012
Mesajlar
1,928
Beğeniler
986
Yaş
36
#3
fiyat yazmamasinin sebebi şu diye biliyorum. karsi taraf suclu oldugu icin parayi o odemis. sizin sorgusunu yaptiginiz arac ise kusursuz oldugu icin sigortasindan para cikmamis. ancak kazaya karismis oldugunu gosteriyor
 

tam12den

Kayıtlı Üye
Katılım
1 Eki 2013
Mesajlar
403
Beğeniler
139
Yaş
43
#4
@acarred benimde bildiğim kadarıyla çok öncedeki hasarlarda veriyordu , tarihleri son 2-3 yılsa eğer vermeyebilir , ne zamanın kayıtları tarih olarak ?
 

Deqroo

Kayıtlı Üye
Katılım
29 Haz 2014
Mesajlar
102
Beğeniler
34
Yaş
23
#5
2007 öncesi çıkmıyor diye biliyorum. Bizim baktığımz araçtada ağır hasar kaydı yazıp fiyat gözükmüyordum Ama bi sigortacıya sorarsanız onlar bi şekilkde buluyorlar . Ağır hasar kayıtlı araba pert kayıtlıymış ayrıca ;)
 

acarred

Kayıtlı Üye
Katılım
18 May 2013
Mesajlar
56
Beğeniler
21
Yaş
31
#7
2007 öncesi çıkmıyor diye biliyorum. Bizim baktığımz araçtada ağır hasar kaydı yazıp fiyat gözükmüyordum Ama bi sigortacıya sorarsanız onlar bi şekilkde buluyorlar . Ağır hasar kayıtlı araba pert kayıtlıymış ayrıca ;)
Ağır hasar kayıtlı derken hangi araç ?
 

mooncrown

Kayıtlı Üye
Katılım
23 Eki 2012
Mesajlar
147
Beğeniler
40
Yaş
35
#10
Arkadaşlar bu konularla ilgili (keyfi olarak ilgiliyim yoksa alıp satma gibi bir şey değil) biri olarak ikinci el araç alırken;

-5664 de yaptığınız sorgulamalar da 2007 yılından öncesine ait TUV bilgileri gelmiyor, gelse bile doğruluğu şüpheli. 2007 sonrasıda genelde doğru fakat personelin ellerine kalmış birşey tek rakamı sisteme yanlış girerse herşey farklı olabilir.

-Sorguda "Ağır Hasar Kayıtlı" yazıyorsa ücret yazmasına gerek yok (yazıyor olsa bile yüksek bir rakam olur genelde) araç sigorta-kasko firması tarafından alınmış perte ayrılmış ve sahibine sigorta-kasko karşılığı olan ücret ödenmiş. Bu tür araçların satışını yapıyorlar fakat sigorta firmaları kasko yapmıyor. Satıcıya yada sigortaya kasko yapılıp yapılamayacağı sorulduğunda gerçek ortaya çıkar.

-Araç kazaya karışmış ve Yetkili Serviste onarılmışsa o araca ait hasar bilgisi doğru geliyor. (Bu bilgiyi araç markasına ait tüm servislerden alabilirsiniz.)

-Araç kazaya karışmış fakat Özel Serviste onarılmışsa kazada suçlu bulunan tarafa ait sigorta firması eğer sisteme doğru bilgileri girmişse bu bilgi gelir karşı tarafın ne kadarlık bir hasarı olduğunu bilemezsiniz. (Bu bilgiyi bir kaç el değiştirmişse artık öğrenme şansınız yok denecek kadar az maalesef.)

-Kaza bilgilerinde 100TL 200TL 250TL gibi rakamlar görüyorsanız eğer ve yine servisler ve sigorta firmaları tarafından doğru girilmişse lokal yapılan işlemler olabilir ve önemsizdir. Eğer satıcı kaput için Auto King ( Mini Onarım) de işlem yapıldığını söylüyorsa şüpheli bir durum var demektir zira Auto King ler kaputa işlem yapmıyorlar. (Kasko dahilinde.)

Araç almadan önce,

1. 5664 Hasar kaydı sorgulama kesinlikle yapılmalıdır.
2. e-Devler Araç Sorgulama ekranından aracın plakası ile çalıntı, hacizli, rehinli olup olmadığı ve aynı zamanda aracın son sahibinin ne zaman satın aldığı bilgisi görülebilir.( 1-2 ay içinde almış ve satıyorsa ona duruma göre yorumlanabilir.)
3. TUV internet sitesinden Muayene Sorgulama ekranından son girilen muayene tarihi ile 5664 den gelen muayene tarihi tutup tutmadığı bilgisi alınabilir. (Hatta geçmiş muayene evrakları da varsa muayenedeki durumu görülebilir.)
4. Aracı satan kişi Yetkili Servise yada sadece Expertiz yapan firmalarda expertiz yaptırmışsa raporunu istemek aracın geçmişi hakkında yararlı olabilir.
5. Tüm bu bilgilerde sıkıntı olmadığını düşünseniz bile kesinlikle aracı Yetkili Servislerinde Expertiz yaptırmalısınız. (Expertizde elektronik aksama ve tamponlara çok bakılmıyor. Özellikle kendiniz araca oturup tüm elektroniği (otomatik camlar, kararan dikiz aynası, göstergeler, klima vs.) kontrol etmelisiniz.
6. KESİNLİKLE tanımadığınız kişiler kapora göndermeyiniz. Satcak adam satar alacak adam bakar...

Herkese Hayırlı Alış Verişler...