• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

Hareket halindeyken 1. vitese geçmeme

Katip_Mehmet

Kayıtlı Üye
İsim
Mehmet Demirkıran
Nereden
Kocaeli
Araç
İbiza 1.6 Signo
Plaka
34 VH 2653
Arkadaşlar merhaba, aracım Seat ibiza 2000 model 1.6 signo, hareket halindeyken yavaşladığımda vitesi 1'e almaya çalıştığımda zorlanarak vites geçişi gerçekleşiyor, dururken rahatlıkla birinci vitese geçiyor ancak hareket halinde iken zor geçiyor, bu normal midir?

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.

BlaCKaDDeR

Kayıtlı Üye
İsim
Kerem Minaz
Nereden
Tekirdağ
Araç
Diğer
Plaka
59 ABU 510
Aşırı derecede normal bir durumdur. Hareket halinde iken kesinlikle 1. vitese zorlamayın. Araç tamamen durmadan da 1 e almayın.

Katip_Mehmet

Kayıtlı Üye
İsim
Mehmet Demirkıran
Nereden
Kocaeli
Araç
İbiza 1.6 Signo
Plaka
34 VH 2653

memet_one

VİP Üye
Administrator
İsim
mehmet
Nereden
Kocaeli
Araç
Ateca 1.6 TDI Style
Plaka
41 YZ 518
Arkadaşlar merhaba, aracım Seat ibiza 2000 model 1.6 signo, hareket halindeyken yavaşladığımda vitesi 1'e almaya çalıştığımda zorlanarak vites geçişi gerçekleşiyor, dururken rahatlıkla birinci vitese geçiyor ancak hareket halinde iken zor geçiyor, bu normal midir?

Bu mesaj SCW - SeatClubWorld mobil uygulaması ile gönderilmiştir.
Araç durmadan 1. Vitese almak iyi değil düşük hızda 2. Vites rölantide bırakırsanız zaten kendiliğinden yavaşlar

•Sticker isteği için özelden mesaj yazınız

Katip_Mehmet

Kayıtlı Üye
İsim
Mehmet Demirkıran
Nereden
Kocaeli
Araç
İbiza 1.6 Signo
Plaka
34 VH 2653

yolcu60

Kayıtlı Üye
İsim
fikret güneş
Nereden
Samsun
Araç
Toledo 1.2 TSI Style
kaç tane araba kullandım.yoğun trafikte öyle bir an geliyor ki 1. vitese takmanız gerekiyor ve siz yavaş da olsa hareket halindesiniz.O durumdayken frene basıp aracı durdurduktan sonra 1 e almak sürüş tarzına pek uymuyor.Ben diğer viteslerde oldugu gibi hreket halinde de 1 e alıyorum

Katip_Mehmet

Kayıtlı Üye
İsim
Mehmet Demirkıran
Nereden
Kocaeli
Araç
İbiza 1.6 Signo
Plaka
34 VH 2653

tulpar

Kayıtlı Üye
İsim
evrim
Nereden
Ankara
trafikteyken tam duruş yapmadan 1. vitese takmanız gereken anlar mutlaka olacaktır. normalde tam debriyajla hareket halindeyken de olsa 1'e geçmesi gerekir. sadece kavramayı yaptırırken biraz gaz vererek devri eşitlemeniz faydalı olur. böylece ayağınızı debriyajdan çekince otomobil fren yapmış gibi yığılmaz, şanzımana ve kavramaya da aşırı yük bindirmemiş olursunuz. nadiren de olsa 1. vitese geçmeme durumunu ben de sabit dururken yaşıyorum. yaygın bir durum diye tahmin ediyorum birkaç yerde daha yazılmıştı. ya tekrar debriyaj yapınca ya da önce 2'ye alıp ondan sonra denediğimde geçiyor.

bora55

Kayıtlı Üye
İsim
bora
Nereden
İzmir
Araç
İbiza 1.4 Reference
Hareket halinde 1. vitese alınmaz (alırsın zorlaya zorlaya alırsın) bir kere bunu arabanın kendisi istemiyor. Yavaş şekilde giderken 1 e atmak istesen gitmiyor ki vites, zorlamanın ne mantığı ne alemi var.
Mesala al boşa o şekilde biraz hareket et yavaş mı gideceksin 2 ye at git...
Arabayı zorlamaya , inat etmeye gerek yok...

Üst Alt