Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Hararet göstergesi normal mi ?

goretek

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar bildiginiz üzere aracımı yeni aldım şimdi sizin engin bilgilerinize dayanarak bir soru sormak istiyorum yanlış hatırlamıyorsam hararet göstergesinde 30-90-140 diye değerler var ben aracıma bindiğim ilk 5 dakika 40 derece harahet gösteriyor sonra birden 90 oluyor aracımda harahet gostergesi yani tam ortada gözüküyor kaputu açıyorum gerçekten motor ısınmışmı diye motor gerçekten ısınmış sizce bu normalmidir ? aracım 2007 model leon stylance benzinli yani sormak istediğim bu kadar kısa sürede bu kadar ısınma normal midir ? aracımı sakin kullanırım 3000 deviri geçirmem vites geçişlerinde

hararet 90'ı geçmediği sürece sıkıntı yok

hemen 90 olması biraz canımı sıktı :) bu normal mi peki sizce ?

öyle olması iyi zaten motorun en iyi çalıştığı ısı değeri o özellikle 1.6 8v lerdedaha yüksek yada düşük ısılarda tork da düşer önemli olan 90 derece sınırını geçmemesi :eek:key:

öyle olması iyi zaten motorun en iyi çalıştığı ısı değeri o özellikle 1.6 8v lerdedaha yüksek yada düşük ısılarda tork da düşer önemli olan 90 derece sınırını geçmemesi :eek:key:

sağol kardeşim :) yüreyime su serptin bende acaba motor yagında mı bi sıkıntı var bu kadar ısınıyor falan diyordum yeni arabanın dilinden anlayana kadar epey bilgilerinize başvuracam sanırım :)

termostatınız 90 luk olduğu için sorun yoktur 91 derecede açar ve soğutma başlar...şimdiki teknolojilerde sıkıntı yoktur çünkü motordan bağımsız otomatlı fan olduğu için sorun yoktur yani motor 92 de stop bile eder...

bu bana yıllar önce 81 mercedesimi hatırlattı: eski teknoloji sistemlerinde fan motor hızına bağlıydı yazın 70 lik termostat takardım az ısınsın diye kışın 90 lık takardım çok ısınsın diye uğraştırırdı ama çok sağlamdı...

motorun aşırı ve hızlı ısınması tamamen radyatöre bağlıdır... radyatörün ve giriş çıkış borularının kireçlenmiş tıkanmış olması çabuk ısınmasına bağlıdır...
bunun en mantıklı yolu radyatörü temizletip kış yaz farketmeden belli bir yağlama sağlayan ve kireç önleyen antifriz kullanmaktır.

Geri
Üst Alt