Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Hangi marka ve seri yağ??

fhs

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar malum İstanbul da yaşıyoruz. trafiğini bilen bilir. Castrol un sitesinde hangi araç için hangi yağ diye arama motoru var. araç için baktığımda 5- 30 alternatif olarak 5 -40 kullanın yazıyor. ama ben bildim bileli babamlarda olsun gerkse özel servisteki arkadaşta olsun otomobile benzinliye 10 - 40 kullanıyorlar. acaba varmı dır zararı diye bi nette araştırdım. km si ilerleyen ve eskiyen araçlarda aşınan dişliler için bir üst seçeneklere gidiyorlar. Castrol en çok tercih edilen. Seat servisi Castrol mu kullanıyor. varmı bilgisi olan. Yada sizler hangisini kullanıyorsunuz.
http://oilselector.castrol.com/c/tr/tur/advancedsearch

valla ben eski polom da da şimdi ibizamda da castrol magnatec 10/40 kullanıyorum. sıkıntı yok

Seat sevisine sorduğumda onlar bana 3 yağ kullandıklarını söylediler. (seat servisinden servisine bence değişiyor) (neden dersen; 15 bin bakımında başka yetkili servise gitmiştim orası castrol kullanmıştı, 30 bin bakımına gittiğim yer ise total kullanacağını söylemişti sanırım.)
-total
-castrol
-elf
Ben kendim 30 bin bakımında gittim castrol edge 5w-30 aldım.
Hem servis hemde bu verdiğin internet sitesinde onu kullanmamı söylemişti. 4 litresini 95 liraya almıştım.

valla ben eski polom da da şimdi ibizamda da castrol magnatec 10/40 kullanıyorum. sıkıntı yok
sıfır araç 3000 km lerde az eksiltmişti servise sordum magnetec 10/40 dedi yağı için (ıbıza 1.4 63kw) castrolun listesinde ise uygun yağ bu çıkıyor ...

MARKA: Seat MODEL: Ibiza, 6J (2008 - ) TIP: Ibiza 1.4 16V (63 kW) (2012 - )

MOTOR YAĞI TAVSIYELERINIZ
1L%20Edge%20Professional%20LongLife%20III%205W-30%20VW%20P00255B%20on%20Pack.png

Durum:
Standart Esnek (maks)
Esnek (maks)

EDGE PROFESSIONAL LONGLIFE III 5W-30

Arkadaşlar malum İstanbul da yaşıyoruz. trafiğini bilen bilir. Castrol un sitesinde hangi araç için hangi yağ diye arama motoru var. araç için baktığımda 5- 30 alternatif olarak 5 -40 kullanın yazıyor. ama ben bildim bileli babamlarda olsun gerkse özel servisteki arkadaşta olsun otomobile benzinliye 10 - 40 kullanıyorlar. acaba varmı dır zararı diye bi nette araştırdım. km si ilerleyen ve eskiyen araçlarda aşınan dişliler için bir üst seçeneklere gidiyorlar. Castrol en çok tercih edilen. Seat servisi Castrol mu kullanıyor. varmı bilgisi olan. Yada sizler hangisini kullanıyorsunuz.
http://oilselector.castrol.com/c/tr/tur/advancedsearch
sıfır araç 3000 km lerde az eksiltmişti servise sordum magnetec 10/40 dedi yağı için (ıbıza 1.4 63kw) castrolun listesinde ise uygun yağ bu çıkıyor ...

MARKA: Seat MODEL: Ibiza, 6J (2008 - ) TIP: Ibiza 1.4 16V (63 kW) (2012 - )

MOTOR YAĞI TAVSIYELERINIZ
1L%20Edge%20Professional%20LongLife%20III%205W-30%20VW%20P00255B%20on%20Pack.png

Durum:
Standart Esnek (maks)
Esnek (maks)

EDGE PROFESSIONAL LONGLIFE III 5W-30

o zaman 10-40 a devam. diğerleri sanırım biraz daha ince....

Ben Castrol markasından soğumuş durumdayım arkasındaki üretici firma olarak BP'yi görünce. BP'nin ürettiği yağa ben niye sen reklam yapıyorsun diye daha fazla para vereyim ki?

Benim aracıma da o çok uyanık (!) sanayici bir esnaf 10w40 koymuş. Eski bir gelenek bu. Eskiden çeşit çeşit motor yağı yoktu tabi bu arkadaşların çıraklık yıllarında!

Katalog 5w30 öneriyordu. @kfy Cezmi abi'nin de önerisiyle Mobil ESP 5w30 koydurdum. Belki psikolojik ama aracın sesinde değişme oldu, üst devirlerde biraz daha canlandı araç sanki... Tabi bu belki sadece yağdan değil filtrelerden vb. de olabilir.

Yağın litresini 25 TL'den veriyorlar, 4 litre castrol'e 95 vereceğime 4 litre mobil'e 100 TL veririm diye düşünüyorum kendi adıma.

Bu yağ modeli BMW, Porsche ve VW kriterleri ile tam uyumlu ve tam sentetik.

Yalnııııız. İlk yağ değişiminde eksiltme olabilirmiş, yağı alıp da bana kalaylamayın :) Sonraki eklemede eksiltme kesilir diyorlar. Ben yaşamadım daha. Değişeli 300 km oldu.

Km yüksek diye endişe ediyorsanız yanlış değilsem full life diye bir modeli daha var Mobil'in onu araştırın bi.

Reklam yapıyormuşum, yağ işiyle uğraşıyormuşum havasında yazılmış gibi olan bu yazı, tamamiyle içimdekileri size aktarmak için kaleme alınmıştır. (Bu paragrafı beni bilmeyenler için yazdım)

şimdi yine aradım sordum ,bu sefer de 5/30 dediler yağ için :rolleyes:

Geri
Üst Alt