Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Hangi Marka Motor Yağı ?

Mpi olmasının yag ıle ne alakası var onu anlamadım ben alp :)

Mpi olmasıyla alakası yok. Atmosferik makina öyle çok devir çevirebilen bir makinada değil. HP/Lt oranıda baya düşük..

castrol edge koymuştur diye düşünüyorum büyük bir ihtimalle..
15 bin konusuna gelince o konuda arkadaşlar cevap verirler bana çok gibi geldi..ama doğrusunu bilenler yazarlar..

Servis 2.0TFSI lar ve 1.4 TSI lara yağ olarak Castrol SLX Professional Longtech koyuyor, 5W-30..

ben servis ile görüştüm bizim cupralara castrol 5-30 edge koyuyorlarmış bende aynı yoldan devam ediyorum

bir akrabamda,1.6mpi octavia var; 0-40w newlife mobil1 kullanıyor;sıkıntı yok.. spefikasyonlarını inceledikçe mobil'e daha da bağlanıyor insan.. bulunabilirlik açısından da iyi;heryerde motul,repsol bulamıyoruz ne yazık ki...

tavsiyeleriniz için sağolun.. mobil veya castrol tavsiye ediliyor sanırım.. teşekkürler..

Mobil kesinlikle ama orjinal olmasına dikkat et piyasada mobil e mok atanların hepsi farkında olamadan çakma kullananlar mobil bu konuda çok iyi....:eek:key:

Arkadaşlar yağı değiştirdim. Baya gezmek zorunda kaldım, çünkü ustalar kafamı çok karıştırdı. Bugün başımdan geçenleri anlatmak istiyorum.

Tatil dolayısıyla Isparta'dayım şu an. Arabayı yeni aldığım için her zaman gittiğim bir yer yoktu. Yağ değişimi gibi basit bir işlem için yetkili servise gitmeyi gerekli görmedim açıkçası.

1- Sanayiye giderken yağ satan bir iş yerine uğradım yağ fiyatlarını yokladım. MOBİL 10-40 3 LT - 35 Lira dediler. ELF'in 3LT LPG li araçlar için bir yağı varmış, ona da 20 Lira dediler.

2- Sonra özel servise gittim. Servisteki usta 2004 Benzinli + LPG li 1.6 16V aracıma 5 Lt yağ koymamız gerektiğini ve bunun tam sentetik 0-30 numaralı olması gerektiğini söyledi. Elinde olan 5 Litre ve 0-30 tam sentetik yağlara şu fiyatları çekti. (işçilik hariç) LUKOIL 70 Lira, TOTAL 80 Lira, CASTROL 120 Lira. MOBİL yok dedi. Usta LUKOIL koymak istedi ve 5 Litre konusunda inat etti. 5 Litre kafama yatmadığından oradan ayrıldım.

3- Başka yağ satan bir yere girdim ve fiyat aldım. 0-30 tam sentetik 4 Litre MOBİL 1 yağa 65 Lira dedi. Bu yağ kafama yattı. Yağ satan adam kesinlikle 5 litre kattırmamamı, motora zarar verebileceğini söyledi. İki türlü çelişkiye düştüm. 0-30 mu 10-40 mı, 4 litre mi 5 litremi. Başka bir servise sormaya karar verdim.

4- Gittiğim 2. özel servis 10-40 numara 4 Litre yağ önerdi. Biraz kararsız kalarak oradan da ayrıldım.

5- Sonra başka bir özel servise gittim. Küçük bir iş yeriydi. Usta uzun seneler VW yetkili servisinde çalıştığını ve orada 10-40 4 Litre yağ kattıklarını söyledi. Ama 0-30 tam sentetik yağı koyabileceğimizi de söyledi.(Biraz daha iyi olur dedi) Sonuç olarak uğraşmaktan sıkıldım ve son girdiğim yağ satan yerde 0-30 yoktu ve 10-40 aldım geçtim. Fiyat olarak şöyle oldu.
10-40 4 Litre MOBIL yağ - 50 Lira
Yağ filitresi - 10 Lira
Hava filitresi - 15 Lira
Polen filitresi - 10 Lira
İşçilik - 15 Lira
Tolpam 100 Liraya sanayiden çıktım.

Yağ konulduktan sonra yağ çubuğuna baktık. Maximumdaydı. İlk usta neden 5 Litre de inat etti anlamadım.

Değiştircek arkadaşlara fikir olması açısından rakamları sizlerle paylaşmak istedim.

Uzun oldu biraz, kusura bakmayın :)

Arkadaşlar bir de bu 5 Litre meselesine ne diyorsunuz ?

Arkadaşım merhaba
gökhan erya otomotiv seat yetkili servis şuan servisimizde yağ 4.5 litre costrol ve yağ filtresi yakıt filtresi hava filtresi polen filtresi sarf malzemeler dahil sevisimize ödeyeceğiniz net tutar 160 tl olacaktır isterseniz bu fırsatı kaçırmayın . Ayrıca seat kullandığımız yağ sadece doğuş otomotiv ve yetkili servislerde bulunmaktadır perakende satışı ve satılacak herhangi bir yer yoktur...
0216 302 55 4 dahili 133

Geri
Üst Alt