Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Hız sabitleyici yakıttan tasarruf sağlıyormu..?

schumi

Kayıtlı Üye
Biraz önce şehirin biraz dışına çıktım.Çevre yolunda filan hız sabitleyiciyi kullanmak aklıma geldi..Normalde kullanmayı pek sevmem,kullanmamda..Böyle ara sıra çok nadir yapıyorum..Aklıma takılan ise,hız sabitleyici ile gitmek yakıttan tasarruf yapmamızı sağlarmı..?Yani 90 a sabitlesek ve öyle gitsek yakıta etkileri ne olur merak ettim..?

yakıt tasarrufu kesinlikle sağlıyor.çünkü cruise devre dışıyken kullandığımızda gaza basıp çekmek yakıtta büyük israfa neden olur.cruise control açıkken öyle bir durum olmadığı için daha doğrusu insan hassasiyetinden daha büyük bir hassasiyet olduğu için hızlanmak gereken yerde bile bizden daha az tepkiyle hızlanıyor

uygn şekilde kullanırsan sağlar. mesela rampa çıkarken hızın sabit kalmasını değilde anlık ortalama değerini sabit tutacak şekilde çıkarsan yani hız sabitlemeyi devre dışı bırakırsan ama düzlükte veya inişlerde açarsan ciddi şekilde fayda sağlar. ben genelde şehir içide bile hız sabitleyi kullandığım bir stil geliştrdim kendim için bu şekilde elde ettiğim rakamları çoğu arkadaşımız biliyor zaten :)

5.vites e takıp 90 a sabitleyip uzun bir mesafe gidersen yakıt tasarrufu olur.Ama 3.vites e takıp devirli şekilde 90 a sabitlersen ozaman işe yaramaz :D

valla ben ne zaman kullandıysam yakıt arttı ayakla daha ekonomik kullanıyorum...

Benzine son yapılan fahiş zamlardan sonra,hız sabitlemeyi sık sık kullanıcam artık..:) Bu akşam da yakıtın hızı sabitledikten sonra pek fazla düşmediği dikkatimi çekti..Gerçekten tasarruf konusunda oldukça güzel bir olay...

bana sanki sabit 90 la giderken hız sabitleyicide daha fazla yakıyor die hatırlıyorum.

şöyle bir durum var.bir gece hatta mert abiyle testini bile yaptık..bazen 120 130 la giderken 90 km. ki hıza göre daha az yakıyor cruise controlde.emre nin de dediği gibi anlık yakıt sarfiyatı açıkken daha kolay anlaşılıyor.ama kesinlikle uzun yolda daha az yakıyor

yok sezgin abi ya kısa mesafede o kadar fark edebileceğin kadar düşürmez. Ya da sen CC'yi açmayınca sağ ayağını zapt edemiyosun fazla gaza basıyosun =)

Geri
Üst Alt