Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

GURME--Sevdiğimiz Yemek Tarifleri

ALİ NAZİK.
Şişman patlıcanları fırında pişirdikden sonra (gaziantepde söğürme derler) kabuklarını soyacaksın.İnce ince bıçakla doğrayacaksın.İçerine sarımsak katılmış süzme yoğrtla karıştırılacak.Üzerine konacak etini zevkine göre yapabilirsin.Ya küçük kuşbaşı veya iri kıyma kavrulacak.Pişmek üzreyken kırmızı toz biber ilave edip ocakdan indirilecek.Süzme yoğurtla karıştırılmış patlıcanın üzerine dökülecek.Üzerine maydanoz ve yeşil biberle servis yapılır.Ben üzerine mangalda pişirilmiş kıyma kebabı çekerek yediğim yiyeceklerden biridir.Afiyet olsun.:)

tekin abi kıyma'nın tarifini alalım acılı kıyma lütfen

yiğit sana basit bir yemek öğrenci usulu..

hazır inegöl yada tekirdag köfte..iyisinden al..
tavaya biraz su üzerine zeytinyağı..
ateşin üstüne koy harla..çıtır sesleri duyunca..altını kıs..
buzluktan çıkardığun kötelerin buzunun çözülmesini bekleme..bu tavada suya dönüşsün..
kısık ateşte pişmeye bırak..gözünle takip et..ters döndürme zamanını köfteler altını toplanıp küçülmeye başlayacak..(zaman isityorsan bir sigara yak sigara bitene kadar pişsin) sonra ters çevir..şimdi de bu tarafı pişsin bu sefer sigara içme..fazlası sağlığa zararlı..köfteler küçülecek..sonra bir kere daha ters düz yap..
altını kapa
bunu köfteler pişerken hazırlıyoruz
bir tabağa süzme yoğurt koy..ama az değil tabağın altı kaplansız yoğurt ile
üzerine köfteleri koy..
köfteleri alınca tavanın altını aç içine kırmızı acı kurutulmuş sivri biber at..tavada karar..köfte ile birlikte tabağa koy..bu işlemi köfteler pişerken de yapabilirsin zaman kaybını önler..
sos olarak da gene köfteler pişerken küçük bir tavada teryağını erit..eridiği anda..varsa kırmısı sulu antep biber salçası koy..altını kapa kendi ısısı ile yağ ile salçayı birbirene yedir..ama şunu unutma şalcayı çok koyma sadece yağa tadını ve rengini versin sonra köftelerin üzerinde gezdir..

afiyet olsun

tavada buğulama..
en güzel levrek ile olsada..ben burada çupra ile de denedim ve gene çok keyif aldım yerken..

yapması çok basit
malzemeler
balık..(tavanın büyüklüğüne ve yiyecek kişiye bağlı) fazla yapmayın bir gün sonra aynı lezzeti bulamazsınız
soğan 1-2 adet
domates 2-3 adet büyüklüğüne göre
tatlı yeşil sivri biber 4-5 adet..(biber isteğe bağlı konulabilir) kesinlikle acı olmasın..
limon 1 adet
kuru defne yaprağı 2 adet
zeytinyağı
su
tuz
1 adet kesme şeker

not: ben balıkları 3-4 saat öncesinden hakiki rafine edilmemiş zeytinyağının içine yatırıp beklettim..

tavaya zeytinyağımız koyuyoruz çok fazla koymayın eğer balıkları zeytinyağında bekletti iseniz tavaya koyacağınız zaytin yağının miktarını düşürün..
soğanları enine halka halka doğrayıp tavanın altına diziyoruz
iki adet defne yapağının sağa ve sola koyuyoruz
domatesleri enine gene halka dairesel kesip soğanların üstüne yerleştiriyoruz
aralara uzunlamasına ve ikiye bölerek kestiğimiz yesil tatlı sivri biberlerimizi yerleştiriyoruz
üstüne balıklarımızı yerleştiriyoruz
üzerine gene dairesel kestiğimiz limonları koyuyoruz..limonları fazla koymayın..3 dilim yeterli olacaktır
üzerine su ekliyoruz..kesinlikle musluk suyu kullanmayın..en sevdiğiniz su yada en tatlı su ne ise onu kullanın
balıklar suyun içinde kaybolması gıdı gıdına olsun..
tuzunuzu ekleyin tuzu eklerken şu sıralamayı da kullanabilirsiniz..domates tuz...balıklar tuz şeklinde..
1 adet kesme şekeri ortasına bırakınız..(kesme şeker'in anlamını soğanları yerken anlacaksınız..)
kesinlikle baharat kullanmayın..balığın tadını alamazsınız
ama illa baharat istiyorsanız biraz soya sosu koyabilirsiniz abartmayın..soya sos koyacaksanız ekleyeceğiniz tuzu eksiltin..
tavanın kapağını kapatın..mümkünse cam kapak ve içinden kesinlikle buhar dışarı çıkmasın..
altını açın ister kısık ateşte bekleyin..isterseniz..su kaynayana kadar altını çok açın kaynayınca..altını kısın..
tavsiye aceleniz yoksa orta ateş sonra kısık ateş...

afiyet olsun

buzluktan çıkardığun kötelerin buzunun çözülmesini bekleme..bu tavada suya dönüşsün..
kısık ateşte pişmeye bırak..gözünle takip et..ters döndürme zamanını köfteler altını toplanıp küçülmeye başlayacak..(zaman isityorsan bir sigara yak sigara bitene kadar pişsin) sonra ters çevir..şimdi de bu tarafı pişsin bu sefer sigara içme..fazlası sağlığa zararlı..köfteler küçülecek..sonra bir kere daha ters düz yap..
altını kapa
üzerine köfteleri koy..
köfteleri alınca tavanın altını aç içine kırmızı acı kurutulmuş sivri biber at..tavada karar..köfte ile birlikte tabağa koy..bu işlemi köfteler pişerken de yapabilirsin zaman kaybını önler..
sos olarak da gene köfteler pişerken küçük bir tavada teryağını erit..eridiği anda..varsa kırmısı sulu antep biber salçası koy..altını kapa kendi ısısı ile yağ ile salçayı birbirene yedir..ama şunu unutma şalcayı çok koyma sadece yağa tadını ve rengini versin sonra köftelerin üzerinde gezdir..

afiyet olsun

abi süpersin:) eline sağlık:)

altını kapa
üzerine köfteleri koy..

afiyet olsun

sağolasın Varol abim tamamdır köfteleri öbür tarafa çevirdiğimde sigara yakmam tekrar.. :D :D

yemeklerden sonra tavsiye..
muska baklava

dscf1807l.jpg

Varol abim ordan kurtulduktan sonra bol bol bize yemek yaparsın umarım.. :D :D

Tarif verememde fena yemek programı izliyorum :D digide bir sürü kanal var izleyip gaza geliyorum ama aile ile oturunca mutfağa benim girmem abes kaçar dimi :)

Geri
Üst Alt