Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Golf Mk5 GTI Dyno Sheet

Bir kaç sorum olacak:
1. İşlem maliyeti nedir yaptırdığınız yerde?
2. Son dişli oranı 3.5:1 midir Gti larda
3. Ölçüm hangi viteste yapıldı acaba
4. Kağıttaki 5. vites dişli oranı 1.0:1 , Gti da böylemidir?

Güzel noktalara değinmişsiniz teşekkürler. Sorularınızın cevapları:

1. İşlemin ücreti 50TL
2. Benim aracımda DSG. DSG'de son dişli oranı yoktur son dişli oranları vardır. Benim aracımda 1.ci,2.ci,3.cü ve 4.cü vitesler için 4.060, 5.ci ve 6.cı vitesler için 3.140
3. Ölçüm 5.ci viteste yapıldı.
4. GTI'ın 5.ci vites oranı 1.09 dur..

Nazar degmesin alp :)

Teşekkürler özgür.

Maşallah Alp. Bende şunu sormak istiyorum bu dissipate power galiba kayıp güç yani kranktan tekere iletilemeyen arabanın yere veremediği güç. Sende Engine Power la wheel power arasında 272-238=34 olması gerekirken neden dissipate power 54 hp oluyo?? Bide bu dissipate power bendede 60kusur bunu azaltmak için baskı balata değiştirsem spec marka falan taksam faydası olurmu??

Ahmet abi kayıp hpsinden çok yüzde kaç civarlarında olduğu daha önemli. Baskı balata konusunda en ufak bir fikrim yok..

Bir kaç sorum olacak:
1. İşlem maliyeti nedir yaptırdığınız yerde?
2. Son dişli oranı 3.5:1 midir Gti larda
3. Ölçüm hangi viteste yapıldı acaba
4. Kağıttaki 5. vites dişli oranı 1.0:1 , Gti da böylemidir?

Alp'in çalıştığı yerden geldi.. Gece ben bu konulardan sınav yapmıştım :D

Zafer abicim bende özledim valla 1-2 güne yurtdışına çıkıyorum 10 güne gelirim ozaman mutlaka görüşelim. Volanlı tip getirmemiş Bayçu o yüzden öyle bi şansım yok ama baskı balata aklımda bakalım para işini ayarlarsam düşünüyorum. Alpin konuda hiç oldu ama kusurumuza bakmasın:D

Ahmet abi olurmu öyle şey konu sizindir :D:D

ya bı ep3 dolu type r la dene ya cok cekısmelı bısı olur sonuc alp:D

o dediğinin olması için dişli oranları değişmeli abi, baskı balata ile öyle bişey mümkün değil :)
hafif volanın ataleti (dönmeye karşı direnci) daha az olduğu için özellikle alt viteslerde hissedilir fark yaratır.. üst viteslere çıkıldıkça etki azalır, hatta top speede yaklaştıkça dezavantaj bile olma ihtimali var..
artık motorun torkunun iyice azaldığı noktalarda volanın kendi kendine dönebiliyor olması senin avantajına oluyor.. Ama hafif malzeme kendi kendine dönmeyi de erken bırakıyor :)
nasıl ki dönmeye karşı direnci orijinalden daha az, durmaya karşı direnci de orijinale göre daha az..
6. viteste 120 ile giderken ayağını gazdan çektiğinde yaşadığın yavaşlama daha da artacak..
baskı balatanın değişimi ise daha iyi kavrama sağlar, ısınmayı geciktirir, tekerleğe örneğin %80 değil %82 aktarım sağlar.. bu da motor gücü sabit olduğu halde asıl kullandığın gücün yani tekerlek gücünün artmasını sağlar..
biraz karışık oldu ama umarım amacına ulaşmıştır :)

bılıncsız yapılan bazılarında arac stop edebılıyor volanı hafıfletınce aracın uzun yolda yakmış oldugu yakıttada bır artıs oluyor

Alp aracına masallah kazasız belasız kullan

o dediğinin olması için dişli oranları değişmeli abi, baskı balata ile öyle bişey mümkün değil :)
hafif volanın ataleti (dönmeye karşı direnci) daha az olduğu için özellikle alt viteslerde hissedilir fark yaratır.. üst viteslere çıkıldıkça etki azalır, hatta top speede yaklaştıkça dezavantaj bile olma ihtimali var..
artık motorun torkunun iyice azaldığı noktalarda volanın kendi kendine dönebiliyor olması senin avantajına oluyor.. Ama hafif malzeme kendi kendine dönmeyi de erken bırakıyor :)
nasıl ki dönmeye karşı direnci orijinalden daha az, durmaya karşı direnci de orijinale göre daha az..
6. viteste 120 ile giderken ayağını gazdan çektiğinde yaşadığın yavaşlama daha da artacak..
baskı balatanın değişimi ise daha iyi kavrama sağlar, ısınmayı geciktirir, tekerleğe örneğin %80 değil %82 aktarım sağlar.. bu da motor gücü sabit olduğu halde asıl kullandığın gücün yani tekerlek gücünün artmasını sağlar..
biraz karışık oldu ama umarım amacına ulaşmıştır :)
Devir/hız oranı değişmez, tekerleğe aktarılan güç te değişmez, standart veya değil baskı-balatada, ayak debriyajdan çekili iken, iletilen güç te değişmez, vites değiştirirken, daha ani kavrar, sert karakterlidir hepsi bu, hafifletilmiş volant ile, gaza bastıkça daha hızlı devirlenir (tabii yeterli motor gücü var sayıyoruz)
Modifiyeli baskı fiyatını bilmem de, standart baskı parça değişimi yaparken, baskı ile balata tornada eşlenir, baskı ayaklarının kavisi artırılır, ucuz, basit bir çözümdür, fark hissedilir, doğru kullanım ile ömrü de uzar.

Devir/hız oranı değişmez, tekerleğe aktarılan güç te değişmez, standart veya değil baskı-balatada, ayak debriyajdan çekili iken, iletilen güç te değişmez, vites değiştirirken, daha ani kavrar, sert karakterlidir hepsi bu, hafifletilmiş volant ile, gaza bastıkça daha hızlı devirlenir (tabii yeterli motor gücü var sayıyoruz)
Modifiyeli baskı fiyatını bilmem de, standart baskı parça değişimi yaparken, baskı ile balata tornada eşlenir, baskı ayaklarının kavisi artırılır, ucuz, basit bir çözümdür, fark hissedilir, doğru kullanım ile ömrü de uzar.

Örneğin 2 Debriyajdan 1'isi 300 hp yi aktarabiliyor, diğeri ise aktaramıyor sıyırıyor ise 200 hp yi 2'si de eşit mi kavrar?
Bu şuna benzedi, T serisi lastik ile V serisi lastiğin 140 km/s hızla giderken tutunmaları aynı mıdır :)

Geri
Üst Alt