Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Golf Mk5 GTI Dyno Sheet

Arkadaşlar 1 kw = 1.34 hp, 1 kw = 1.3636 ps dediğiniz gibi,
Ancak yanıldığınız bişey var, arabalarınızın fabrikasyon güçleri de PS normunda. Yani orijinal gücü ile kıyaslamak istiyorsanız 1.3636 almalısınız :) (ki alp son mesajında farkında olmadan yazmış :))

Maşallah Alp. Bende şunu sormak istiyorum bu dissipate power galiba kayıp güç yani kranktan tekere iletilemeyen arabanın yere veremediği güç. Sende Engine Power la wheel power arasında 272-238=34 olması gerekirken neden dissipate power 54 hp oluyo?? Bide bu dissipate power bendede 60kusur bunu azaltmak için baskı balata değiştirsem spec marka falan taksam faydası olurmu??

dsg olduğu için spec planları bu araba için geçerli değil :)

bi de kayıp güce sayı olarak bakmak hiç de mantıklı değil.. güç arttıkça haliyle kayıp da artacaktır.. 1000 hp bir otomobil tekerleğe 800 hp civarı aktarır.. aradaki kayıp güç benim arabanın motor gücü kadar :) bu demek değildir ki o arabanın aktarımı çok zayıf.. %80 aktarıyor, gayet yeterli.. Alp'in arabasında da aynı durum var, tüm devir bandında %80 civarı aktarım söz konusu, ancak sayılar küçük olmadığı için ilk bakışta gözü korkutuyor :)

güç arttıkça kayıp da artıyo..
örnek olarak R35 krankta 480hp ama tekerde 400hp, kayıp 80hp..
C6 ZR1 krankta 640hp, yere 505hp veriyo..önden sadece arkaya şaftla da toplam kayıp güç 135hp..

Arkadaşlar 1 kw = 1.34 hp, 1 kw = 1.3636 ps dediğiniz gibi,
Ancak yanıldığınız bişey var, arabalarınızın fabrikasyon güçleri de PS normunda. Yani orijinal gücü ile kıyaslamak istiyorsanız 1.3636 almalısınız :) (ki alp son mesajında farkında olmadan yazmış :))

özellikle Almanya, ABD ve Japonlar da kafasına göre hp'yi kullanır.. onun dışında bi sürü birim var zaten..cv, ps, ks, hk, pk, ch vs..
sadece bulunduğu yere göre değişen bi birim..TR'de mph değil kmh kullanıyosak birimimiz de hp..Alp'in araba ABD'de torku lb ft olarak lanse edilir Avrupa'da ve burda nm..yani sadece bi araba çıktığı zaman bi birim üzerinden değil neresi içinse oraya uyarlanır.. :)

gerçi gençler çok daha bilgili ama bir yorumda ben yapayım istedim ahmet bizim araçlar fwd olduğundan hafif volan ve sachs stage serisi baskı balata ile kaçırmayı sıfıra indirebilirsin kayıp içinde oldukça faydası olacaktır özellikle hafif volanın balatanın etkisini çok fazla hissedeceksin

özellikle Almanya, ABD ve Japonlar da kafasına göre hp'yi kullanır.. onun dışında bi sürü birim var zaten..cv, ps, ks, hk, pk, ch vs..
sadece bulunduğu yere göre değişen bi birim..TR'de mph değil kmh kullanıyosak birimimiz de hp..Alp'in araba ABD'de torku lb ft olarak lanse edilir Avrupa'da ve burda nm..yani sadece bi araba çıktığı zaman bi birim üzerinden değil neresi içinse oraya uyarlanır.. :)

Ben SI ve diğer birim sistemlerini az çok biliyorum, o konuda sıkıntı yok.. DIN ve SAE asıl güç ölçüm normları..
cv, ps, ks, hk, pk, ch bunların tamamı farklı birimler değil, bi kısmı sadece dilden dile çeviri..
hp (horsepower) - bg (beygirgücü) gibi
Söylemeye çalıştığım şeyi sanırım anlayamadın, Türkiye'de lanse edilen güçlere göre benim arabam 150 PS (110 kw) , Golf GTI 200 PS (147 KW).
Herhangi bi showrooma gittiğin zaman katalogda göreceğin 'beygirgücü' tanımlaması 1 kw dan 1.34 değil 1.3636 çarpanı ile çarpılarak kataloga yazılıyor.. Şu anda amerikadan aldığı bi katalog ile mevcut dyno verimizi kıyaslamıyoruz ki, elimizde bi orijinal veriler bi de dyno çıktısı var.. Ben bu 2 sini aynı norma sokmaya çalışıyorum..

sorun da o zaten TR'de büyük çoğunluk ps'i hp zanneder bi fark yok diye düşünür..ama farklı onun için hp diyorum kafa karışıklığı yaratmamak ve net bilgi için..zor değil.. :)

sorun da o zaten TR'de büyük çoğunluk ps'i hp zanneder bi fark yok diye düşünür..ama farklı onun için hp diyorum kafa karışıklığı yaratmamak ve net bilgi için..zor değil.. :)

Herkes sokakta PS'i beygirgücü diye konuşuyor.. Buna otomobil satıcılarının, test editörlerinin vs büyük çoğunluğu dahil.. Onu toparlamanın imkanı yok, Alp'in arabası 263 beygir deyip geçmek en pratiği :)

Herkes sokakta PS'i beygirgücü diye konuşuyor.. Buna otomobil satıcılarının, test editörlerinin vs büyük çoğunluğu dahil.. Onu toparlamanın imkanı yok, Alp'in arabası 263 beygir deyip geçmek en pratiği :)

hatta paşanın kW'yi yuvarlaması gibi en temizi net 300hp.. :D :D

gerçi gençler çok daha bilgili ama bir yorumda ben yapayım istedim ahmet bizim araçlar fwd olduğundan hafif volan ve sachs stage serisi baskı balata ile kaçırmayı sıfıra indirebilirsin kayıp içinde oldukça faydası olacaktır özellikle hafif volanın balatanın etkisini çok fazla hissedeceksin

Zafer Abim benim araca göre sadece baskı balata getirmiş volanlısı çok pahalı diye getirmemiş Bayçu. Ama sen volanlı taktın galiba tecrübelerini paylaşırsan neler değişti anlatırsan çok sevinirim. sonuçta 2milyardan fazla tutuyo işçilikle boşuna para vermek istemiyorum

Zafer Abim benim araca göre sadece baskı balata getirmiş volanlısı çok pahalı diye getirmemiş Bayçu. Ama sen volanlı taktın galiba tecrübelerini paylaşırsan neler değişti anlatırsan çok sevinirim. sonuçta 2milyardan fazla tutuyo işçilikle boşuna para vermek istemiyorum

aslanım benim nasılsın yahu görüşemiyoruz
sisteme gelince ben volan baskı balata hepsini değiştirdim biraz pahalı oldu ama değdi performans çok değişti sanki tüm gücü ayaklarının altında hissedebiliyorsun tork çok fazlalaştı kaçırma kayıp 0 diyebilirim tek dezavantajı debriyaj çok sertleşti kas yaptım resmen günlük kullanımda yorabilir ama performans çok iyi bende olanlar bu aslanım seninkinde de çok fazla hissedeceğini düşünüyorum ama araçlar farklı ne olur bilemem vebal almak istemem ahmedim bence bayçu ile görüş sistemi sadece balata ile ne olur volan takarsam ne olur diye tartış problem olmasın sonra
ben volanlı takmanı öneririm hafif volanın etkisi çok farklı orjinal volan hareketli bizde biliyorsun ve çok ağır takılan volan ise sabit ve daha hafif böylece güç kaybı az kaçırma yok yüklü arabalar için debriyaj çok önemli biliyosun

konuyu da bir anlık dağıttım gençler kusura bakmasın bilgileri paylaşmakta önemli

Geri
Üst Alt