Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Frenler

Byefsane

Kayıtlı Üye
Merhabalar scw
Benim sorum önler disk arka kampana olan aracımda ben biraz frenlemede cok zayıf olduğunu hissediyorum yani sormak istediğim bu disk ve kampana frende ayarlama durumu söz konusumu ? Bir usta frenleme sisteminde arka kampana öne nazaran biraz daha pasif bırakılarak disk in frenlemeyi yüklenmesini gerektiğini söyledi fakat arka kampanada ayarlama olabilidiğini önü daha fazla desteklediğini söyledi ben bu fren konusunda acıklama istiyorum sislerden

fren konusunda fizik kuralları gereği belli başlı yıllardır aynı olan bi kaç durum var..

fren yükünün büyük bi kısmı önde olursa; ön tekerler kitlenmeye eğilimli olur fren performansı yetersiz kalır, arka taraf huzurlaşır, mesafe uzar..fren yükünün büyük bi kısmı arkada olursa; frenaj sırasında yük zaten ön tarafa kayar ve arka taraf hafiflediğinden arka tekerlerin kitlenmesi çok kolaydır..yol otomobilleri için genelde fren gücünü ön %65-70 arka %30-35 olarak değerlendirilir..

ama bu oranı göre kampanaya ayar yaparak nasıl uygularlar bilemem Atilla..

Lastiklerin durumu önemli sonrasın disklerin, balataların,kampanaların durumu,(Kampana ayarı vardır şayet kampana yeniyse değiştirildikten 600-700 km sonra tekrar bi ayar yaptırmakta fayda var hatta el freni ayarıda yapılmalı.)
Tabi hidrolik yağınında özelliği bitmiş olabilir yüksek sıcaklıklarda sorun yaratıyorda olabilir.

xx

stock arabada frenlerı cok ellemenın manası yok,onun yerıne fren hıdrolıgını,dısklerı balataları elden gecırmek yeterlı olur atılla,arkadan yapıcagın degısıklık orjınalıne oranla daha da kotu olabılır zaten

fren konusunda fizik kuralları gereği belli başlı yıllardır aynı olan bi kaç durum var..

fren yükünün büyük bi kısmı önde olursa; ön tekerler kitlenmeye eğilimli olur fren performansı yetersiz kalır, arka taraf huzurlaşır, mesafe uzar..fren yükünün büyük bi kısmı arkada olursa; frenaj sırasında yük zaten ön tarafa kayar ve arka taraf hafiflediğinden arka tekerlerin kitlenmesi çok kolaydır..yol otomobilleri için genelde fren gücünü ön %65-70 arka %30-35 olarak değerlendirilir..

ama bu oranı göre kampanaya ayar yaparak nasıl uygularlar bilemem Atilla..

Teşekkür ederim yiğit abi

Lastiklerin durumu önemli sonrasın disklerin, balataların,kampanaların durumu,(Kampana ayarı vardır şayet kampana yeniyse değiştirildikten 600-700 km sonra tekrar bi ayar yaptırmakta fayda var hatta el freni ayarıda yapılmalı.)
Tabi hidrolik yağınında özelliği bitmiş olabilir yüksek sıcaklıklarda sorun yaratıyorda olabilir.

xx

Engün abi çok saol

stock arabada frenlerı cok ellemenın manası yok,onun yerıne fren hıdrolıgını,dısklerı balataları elden gecırmek yeterlı olur atılla,arkadan yapıcagın degısıklık orjınalıne oranla daha da kotu olabılır zaten

Can abi emin ol bilgilerin ile hepimize en sağlıklı bilgileri veriyorsun ben buna inanıyorum

Sanırım konu hakkında bilgisi olan üyemiz bu kadar Teşekkürler

Geri
Üst Alt