Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Fren Sorunsalı

tibuk5361

Kayıtlı Üye
Merhaba Arkadaşlar,
Aracımın freninde bastığımda arka balata/Disk ten inanılmaz bir ses geliyodu (abartmıyorum insanlara bile rahatsızlık verecek düzeyde), balatanın bittiğine işaret eden bir mevzu, disk ve balatayı değiştim ses kesildi fakat 3-4 gün sonra bu sefer tam tersi sorunla karşılaştım, Frene basınca değil yolda seyir halindeyken(100-120km hızlarda genelde) hıza bağlı olarak artan cikcikcikcik diye bir ses geliyo, frene basınca hafif kasisli yola girince direksiyonu aniden sağa sola kırınca el frenini minik kaldırıp indirince bile ses kesiliyor 15-20 metre sonra yeniden başlıyor, söktük baktık hiçbirşey yok, fikri olan tecrübe edinmiş kimse var mı acaba?

Benimde başıma gelmişti seat marka değildi aracım asbest kaldırdıklarını balata ve disklerin metal sürtmesinden dolayı gerçeklestiğini ilettiler balatalarımı garantıden değiştirdiler 2 gün sonra gene aynı ses en sonunda dayanamadım gittim baskı balata fren merkezine Trw balata ve fren aldım arabama takdırdım sorun ortadan kalktı 3 bin km yol yaptım ses filan yok frenlere basıncada gelmiyor rahatladım ...

Benimde başıma gelmişti seat marka değildi aracım asbest kaldırdıklarını balata ve disklerin metal sürtmesinden dolayı gerçeklestiğini ilettiler balatalarımı garantıden değiştirdiler 2 gün sonra gene aynı ses en sonunda dayanamadım gittim baskı balata fren merkezine Trw balata ve fren aldım arabama takdırdım sorun ortadan kalktı 3 bin km yol yaptım ses filan yok frenlere basıncada gelmiyor rahatladım ...

Belli bir süre yada hızdan sonra Balata nın veya diskin şişme şansı var mı acaba? Aklıma başka birşey gelmiyor, normal süratlerde hiçbirşey yokken 100-120 de bariz duyulacak bir şekilde başlıyor ses.Anlamadığım kasis veya ani direksoyn hareketlerinde neden susuyor, hadi frene basınca susmasını anlarım da... (?)(?)

disklerden gelen ses sürtünmeden de olabilir bunun bir çok nedeni de olabilir yüksek süratte sürtüyorsa ya balata disk arasında pislik vardır belki balata bitmis olabilir diske sürtüyordur diskleri çıkartıp kontrol ettirdiniz mi ?
disklerin üzerinde cizilme ya da sekil bozuklugu varmıydı ?
hiç aracınızı uzun yol yaptıktan sonra gelip hemen yıkadınız mı ?

Belli bir süre yada hızdan sonra Balata nın veya diskin şişme şansı var mı acaba? Aklıma başka birşey gelmiyor, normal süratlerde hiçbirşey yokken 100-120 de bariz duyulacak bir şekilde başlıyor ses.Anlamadığım kasis veya ani direksoyn hareketlerinde neden susuyor, hadi frene basınca susmasını anlarım da... (?)(?)
balatalar ne marka ses yapanlar ? tavsiyem texstar al hem frenlerin daha iyi olur hemde ses falan gelmez , konu da açmıştım geçende hatta frenle alakalı, 22 binde yarısı duruyordu bende tutmamasından şikayetçiyim diye fabrikanın üstüne taktığı galfer leri değiştirdim

balata diskler 250/ ile 500 km arasında alışma süresi var bu km lerde sert frenlere basmamak gerekir aracınızın modeli nedir bence bir fren merkezlerini de kontrol ettirmenizde fayda var ...

disklerden gelen ses sürtünmeden de olabilir bunun bir çok nedeni de olabilir yüksek süratte sürtüyorsa ya balata disk arasında pislik vardır belki balata bitmis olabilir diske sürtüyordur diskleri çıkartıp kontrol ettirdiniz mi ?
disklerin üzerinde cizilme ya da sekil bozuklugu varmıydı ?
hiç aracınızı uzun yol yaptıktan sonra gelip hemen yıkadınız mı ?

Balata disk herşey yeni, çizilme bozulma deformasyon olma şansı hiç yok
[doublepost=1475916607,1475916502][/doublepost]
balata diskler 250/ ile 500 km arasında alışma süresi var bu km lerde sert frenlere basmamak gerekir aracınızın modeli nedir bence bir fren merkezlerini de kontrol ettirmenizde fayda var ...
Balata diskleri taktıktan sonra şehir içi sadece 150 km yol yaptım, daha sonra şehirler arası 900 km yaptım ve halen daha aynı, araç Leon 2009 Stylance
[doublepost=1475916658][/doublepost]
balatalar ne marka ses yapanlar ? tavsiyem texstar al hem frenlerin daha iyi olur hemde ses falan gelmez , konu da açmıştım geçende hatta frenle alakalı, 22 binde yarısı duruyordu bende tutmamasından şikayetçiyim diye fabrikanın üstüne taktığı galfer leri değiştirdim
Vallaha ne olduğunu bilmiyorum ama 2-3 saat sonra taktırdığım yere geri gideceğim, adi bir markanın ses yapma olasılığı şişme olasılığı da mevcuttur sanırım

fren merkezi fren hidroligini de gittiğinizde kontrol ettiriniz birde fren ayarı yapıldımı ?

fren merkezi fren hidroligini de gittiğinizde kontrol ettiriniz birde fren ayarı yapıldımı ?
Yakın arkadaşımın servisi olduğundan aracı bırakıp çıktım, yapılıp yapılmadığı konusunda fikrim yok ama geniş kapsamlı bir servis mutlaka yapmışlardır diye düşünüyorum, sonuçta can taşıyan araçlar ihmale gelmez

Trw balata disk taktırın tavsiyem bende cok balata disk değiştirdim ama bence bu piyasada trw bir numaradır...
[doublepost=1475917043,1475916866][/doublepost]Vallahi üstadım bizim başımıza neler geldi tanıdıktan akrabadan eşten dostan
bu devirde kimseye güvenilmiyor....

Geri
Üst Alt