Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Fren Hidroliği ve Balata Nasıl Değiştirilir?

Balata ve disk değişimi çok hoşuma gidiyor benim :) Çocukken oynadığım legolar gibi geliyor bana..

Fren hidroliği değişirkende zaten kendimiz alet olmadan değiştiremeyiz.. Havayı boşaltmak filan uzman eller en iyisi..

güzel konu olmuş teşekkürler...
sormak istediğim geçenlerde tamircime gitmiştim ve yakın zamanda leon aracımın fren hidroliğini değiştirmek istiyorum dedim zorluğundan ziyade abs ile alakalı olunca hava yapar ve sistem anormalleşir dedi peki bu değişim servislerde makine yardımıyla filan mı oluyor yoksa hava yapmasını engellemk için bir taraftan tahliye diğer tarafdan devamlı ilaveyle mi?

güzel konu olmuş teşekkürler...
sormak istediğim geçenlerde tamircime gitmiştim ve yakın zamanda leon aracımın fren hidroliğini değiştirmek istiyorum dedim zorluğundan ziyade abs ile alakalı olunca hava yapar ve sistem anormalleşir dedi peki bu değişim servislerde makine yardımıyla filan mı oluyor yoksa hava yapmasını engellemk için bir taraftan tahliye diğer tarafdan devamlı ilaveyle mi?

Öncelikle Araç kaç senelik kaç km?

Bizim araçlarda fabrika çıkışı DOT4 fren hidroliği var ve öyle kolay kolay bozulan bir sıvı değil yapısı gereği.. Onu göz önünde bulundurarak ilk önce fren hidroliğinin analizi yapılması lazım.. Analiz dediğim labratuar ortamında değil yanlış anlaşılmasın(şırıngayla biraz hidrolik alıp bi kaba koyup ısıtıyorlar gösterge kırmızı çizgiye gelirse değişmesi gerekir diyorlar) Ardından eğer değişecekse öncelikle üstten hidroliği boşaltıp tekerleri söküyorlar alt tarafta vana gibi somunları var ordan hortumlardaki hidrolik bitene kadar frene basıp son olarak yukardan fren Davlumbazına tazyikli hava verip yeni Hidrolik vanalardan damlayıncaya kadar frene basmak suretiyle doldurulup.. son olarakta havası alınıyor...

Fakat Boşaltma işlemi sadece vanadan yapılmıyor ordan sadece hava alma işlemi yapılıyor zira Fren fidroliği zehirli ve doğaya zararlı bir sıvı olduğu için öyle herhangi bir şekilde doğaya salınımıda pek uygun değil..

Konunun başına dönecek olursak Eğer herhangi bir fren şişmesi yada hava yapma gibi bir problem yoksa yada kullanılan Hidroliğe herhangi bir başka hidrolik karıştırılmamışsa yada kaçak yoksa öyle motor yağı gibi 1-2 senede bir yada belli bir km sonra değişen bir şey değildir hidrolik (Kullanılan yere ve kullanım şartlarına göre değişir).. Bu yüzden ölçüm yapmadan değiştirmekte fayda Görmüyorum ben:eek:key:

aracım 2011 model şu an 26.000km ve 2.5 senelik 30 bin bakımında değiştirmeyi düşünüyordum,
buda ate fren hidroliğini incelerken okumuştum bahsa göre fren hidrolik yağlarının mevsimsel sıcaklık soğukluğa göre yılda bir kez mutlak suretle değiştirilmesi öngörülüyor haa bundaki amaç frenlerin pedal hissiyatini artırmak ve fren merkezi ve hortumlar dahil ömrünü uzatmak.. yoksa 26 yaşında mercedesim vardı hiç değişmemişti...
ama ben aracımı servise hiç sokmadım sanatkar kamyon tamircisi ustam var o uyardı özellikle abs li araçlarda bu işlem riskli havası alınmıyor düzen tutmuyor sonra şişme yapıyor dedi bunun acaba belli bir diyaliz gibi makinesi varmıdır ki?
yani havaya meydan vermeden yeni hidrolik içeri eski hidrolik tahliye gibi,
zaten fren hidroliklerin en babası ate markasının ürettiği 3 sene ömür biçilen ve değişimlerde sorun çıkarmayan mavi renkli olan dot 4.1... bakalım araştırıyoruz..

aracım 2011 model şu an 26.000km ve 2.5 senelik 30 bin bakımında değiştirmeyi düşünüyordum,
buda ate fren hidroliğini incelerken okumuştum bahsa göre fren hidrolik yağlarının mevsimsel sıcaklık soğukluğa göre yılda bir kez mutlak suretle değiştirilmesi öngörülüyor haa bundaki amaç frenlerin pedal hissiyatini artırmak ve fren merkezi ve hortumlar dahil ömrünü uzatmak.. yoksa 26 yaşında mercedesim vardı hiç değişmemişti...
ama ben aracımı servise hiç sokmadım sanatkar kamyon tamircisi ustam var o uyardı özellikle abs li araçlarda bu işlem riskli havası alınmıyor düzen tutmuyor sonra şişme yapıyor dedi bunun acaba belli bir diyaliz gibi makinesi varmıdır ki?
yani havaya meydan vermeden yeni hidrolik içeri eski hidrolik tahliye gibi,
zaten fren hidroliklerin en babası ate markasının ürettiği 3 sene ömür biçilen ve değişimlerde sorun çıkarmayan mavi renkli olan dot 4.1... bakalım araştırıyoruz..

Tavsiyem herhangi bir hissiyat eksikliğin yada şikayetin yoksa sırf aracın daha bakımlı kalması için böyle bir değişime gitmemen.. Zira fren hidroliği öyle kolay kolay bozulan bir sıvı değildir sende iyi bilirsin ama bende castrolün sitesinde 1 yılda bir değişmesi gerekir diye okumuş ve araştırmıştım bir zaman fakat anladımki bu tamamen ticari kaygıyla söylenmiş bir laf (amaç rant elde etmek) velevki 1 yılda bir bozulacak olsa serviste ilk değişen şey o olurdu ve araçların fren sistemleri de ona göre dizeyn edilirdi ama seninde anladığın üzere çokta öyle değil örneğin bi ustaya Fren hidroliğini değiştirmek istiyorum diye bi sor sana kırk türlü şey sayar çünkü iyi bilir çok zor ve getirisi az bi işlem olduğunu çünkü bütün tekerleri çıkarıyosun aracı lifte alıyosun içindeki hidroliği emme hoprtumuyla çekmende yetmiyor birde balata valflerini açıp tamamen boşaltıyosun sonra yeni hidroliği koyup teker teker hava alıyosun..

Üstelik Hava sıcaklığı değişiminden en az etkilenen sıvı fren hidroliğidir araçta -30 derecelerde yüksek rakımlı yerlerden inerken çok kulanıldığında sıcaklığı 70 derecelere çıkabilir ama genede ne buharlaşma nede deforme görür sıvı zaten bu kimyası yüzünden zehirlidir yalnız bozulmaya uğrayan tek yeri Hortum içlerindeki kısmıdır eğer illa değiştiricem dersen sadece buralardaki hidroliği değiştirmeni tamamen boşaltmamanı tavsiye ederim zaten 2.5 senelik bi araba ve üzerindeki Hidrolikte Dot4 gene aynısından ekleyip belki korozyona uğrayan hortum içi kısımları değiştirilebilir onun dışında bence gerek yok .. Araç daha bakımlı kalsın diye bu karmaşık sistemleri hiç ellememek gerekir bazen.. açtığımız yada söktüğümüz bir vida eskisinden daha iyi olamayabiliyor bazı durumlarda çok ivedi değilse ölçüm yaptırıp ona göre karar vermek gerekir bence bi ölçüm yaptır değiştirmeden:eek:key:

Geri
Üst Alt