''Formula 1: Mahcubiyet anıtı'' | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için ANDROİD ve İOS mobil uygulamamız yayına başlamıştır. BURAYA tıklayarak uygulamaya gözatabilirsiniz.

''Formula 1: Mahcubiyet anıtı''

Konu, 'Yurttan Haberler' kısmında Anarchist tarafından paylaşıldı.

 1. Anarchist

  Anarchist
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  2.844
  Beğenileri:
  202
  Ödül Puanları:
  63
  Tarih 15 Ağustos 2005. Başbakan Tayyip Erdoğan Formula 1 İstanbul Park Pist’inin açılış konuşmasını yapıyor.
  Türkiye’ye inanmayanlar, Türkiye’nin büyük potansiyeline, milletimizin başarma azmine güvenemeyenler için dünya standartlarındaki bu tesis, burada bir mahcubiyet anıtı olarak yükselmiştir” diyor.
  “Bu büyük organizasyon için 4.5 milyona yakın ziyaretçinin ülkemize gelmesini bekliyoruz” diyor.
  Başbakan, danışmanları tarafından hazırlanan bir metni okuyordu.
  Danışmanlar Başbakan’ı aldatmıştı. Formula 1 için Türkiye’ye 4.5 milyon turistin geleceği büyük bir yalandı.
  Son üç yıl içerisinde ortalama İstanbul seyirci sayısı 35 bini geçmedi.
  Dört buçuk milyon seyirci yalanını kim uydurdu?
  Formula 1’in Türkiye’de müşterisi olmadığını, kazancının masrafını bile karşılayamayacağını başından bilenler, buna rağmen projeyi bin bir dalavere ile hükümete satanlar.

  Fizibilite hesabı yapılmadı
  Projeden rant elde edeceklerini hesap edenler de, hiçbir fizibilite hesabı yapmadan üstüne atladılar.
  Başlangıçta yapılan anlaşmaya göre Formula 1’i Türkiye’ye getirme masrafını hükümet ödeyecek, pisti İstanbul Ticaret Odası (İTO) yapacaktı. İTO usulsüzlük iddiaları arasında sıfırı tüketti. Projenin tamamlanması için cebi dolu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) şirkete yüzde 50 ortak edildi. Pist zar zor tamamlandı ama kötü yönetildiği, müşterisi olmadığı için mali komada yaşamaya devam etti. Kriz üstüne kriz yaşadı.
  Sonunda bu yılki yarışlar iptal edildi. Çünkü Formula 1 yarışlarını organize eden İngiliz şirketi Türkiye’den aldığı 13.5 milyon dolar parayı iki misline çıkardı. Hükümet parayı ödemeyi reddetti.

  26 milyon dolar
  Ama başını Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Mümtaz Tahincioğlu’nun çektiği Türk Formula 1 lobisi işin peşini bırakmadı.
  Tahincioğlu dahiyane bir formülle genç ve deneyimsiz Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın kapısına dayandı. Hükümet 26 milyon dolar vermesinmiş ama yüz bin seyirci garantisi versinmiş. Ama yüz bin seyirci olmayacağı geçmiş bilet satışlarından belli. Biletler pahalı ve millet ilgilenmiyor.

  Formülün özeti
  Bu formülün özeti şudur: Hükümet yirmi altı milyon doları sağ cebinden ödemesin. Sol cebinden ödesin.
  Formula 1 yarışlarının yapıldığı 15 Avrupa ve Amerika Kıtası ülkesinin hiçbirinde yarışları devlet finanse etmiyor. Buralarda iş riski ve kârı ile tamamen özel sektöre aittir. Tahincioğlu ve ahbapları çok istiyorlarsa buyursunlar, yüz bin seyirci garantisi verip yarışları üzerlerine alsınlar.
  Formula 1’i Türkiye’ye özel sektör getirdi ve faturasını devlete ödetti. Hükümeti kandırdılar, Başbakan’a da yalan söylettiler.
  Başbakan buna daha ne kadar tahammül edecek? Denetleme kurulları, Meclis soruşturmaları ne gün için duruyor?


  Metin Münir / Milliyet
   
  PORO ve effect1903 bunu beğendi.
 2. effect1903

  effect1903
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.052
  Beğenileri:
  80
  Ödül Puanları:
  48
  Bu işin olmayacağı baştan belliydi ama işte.. Bu olay aslında ülkenin gelişmişliği ile alakalı birşey, biz daha malesef formula 1 i kaldırabilecek gelişmişlik seviyesine ulaşmış değiliz.. Çocukluğumdan beri formula 1 i izlerim avrupada ki ve başka ülkelerde ki yarışlarda tribünlerin hepsi doluyor ama bizde o kadar bilet parası verip de tribünleri doldurabilecek kişi sayısı çok çok az.. Adamlar aşmış onlar için bu bir tutku, zevk.. Giderken akıllarına önce bilet kaç para sorusu gelmiyor çünkü ekonomileri yaşam düzeyleri kısacası herşeyleri bizden kat kat üstün.. Olay sadece bilet parası da değil tabi mantalite meselesi birazda.. Biz kalkıpta onlarla bu kıyası yapamayız yapmaya kalkarsak da işte böyle olur.. Yazık o kadar paraya yazık..
   
  Bunu beğendi. skymz bunu beğendi.
 3. PORO

  PORO
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  2.440
  Beğenileri:
  371
  Ödül Puanları:
  83
  neyi doğru yaptılar ki bunu doğru yapsınlar...bu tarz tesisler başlı başına rezillik anıtı..olimpiyat stadı da bunlardan biri
   
 4. - 48 -

  - 48 -
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.987
  Beğenileri:
  633
  Ödül Puanları:
  113
  ben o zamanda dedim yanlış yere yapıyorlar bu iş istanbula olmamalı diye..
  antalya tarafına yapılacaktı hazır turisti var özellikle Alman müşteri..otelleere geliyorlar..tur şirkerleri adambaşı 15 lira kazanmak için atmayacakları takla yok..turistlere f1 tour düzenleyecekler...gelen turist zati her şeye atlıyor eğer rehber sunarsa...çoğu formüla seviyor...
  biz ne yaptık gittik dağın başına pist kurduk..sen almanya mısın pist kuruyorsun..
  monte carlo gibi ve bazı bir kaç yer gibi şehir içi yapacaksın bu işi millete ilginç gelecek...dünyada benzeri olmayan bişi yapacaksin harici turist gelsin..sen gittin dağın tepesine koydun yada sana oraya koydurttular parayı o bu ödedi..
  ne işe mi yaradı yaramaz mı çok işe yaradı...orda 20 dönüm arsam vardı mütehit ile anlaşma sonucu şu an köşeyi dönmüş durumdayım demek isterdim arsam olsaydı ama arazisi olanlar bunu diyor şu an ..boğazda t da yada başka bir yerde keyif çatıyorlar..ben onlardan alın paraları kaymağını onlar yedi
  vs vs vs..
   
  eengineer ve PORO bunu beğendi.
 5. PORO

  PORO
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  2.440
  Beğenileri:
  371
  Ödül Puanları:
  83
  abi adamlarda ileri görüşlülük yok ki..azıcık zeka olsa bu fiyata bilet satamıcaklarını akıl ederlerdi zaten..ayrıca antalya fikri gerçekten mantıklıymış
   
 6. setnogrom

  setnogrom
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  4.745
  Beğenileri:
  419
  Ödül Puanları:
  83
  F1 halihazırdaki turist için düzenlenmeyen bir organizasyon Türkiye'deki bilet fiyatları bize göre pahalı ama Dünya standartında yüksek değil.Global olarak satışı olan biletleri birçok F1 siyericisi kombine alıyor.F1 i 4,5m kişi seyirci olarak izleyemez bu zaten pistin maksimum seyirci sayısıyla mümkün değil hiçbir ülkede de mümkün değil.F1 olarak değil genel olarak bakmak lazım.Pist gayet doğru bir yerde ve pistin yapımından sonra Türkiye'nin gerçekleştirdiği organizasyon sayısına bakarsak ne denli motor sporlarında gelişim göstermişiz belli.
  Bu pistin seyirciden çok FIA ve Ecc amcanın oyunlarıyla oluşan kötü tanıtımdan başka birşey değil.Tabi kendi içimizdeki sorunlarda ayrı bi dert.
  Şimdi turist taksiye biniyor 2 3 kat daha fazla para alınıyor bi otelde kalıyor rezillik diz boyu,alışveriş sırasında yaşadıkları olaylar,gelen hatunlara yapılan terbiyesizlikler gelen turistleri küstürdü.F1i yerinde izleyen seyirci sayısı bellidir.Şimdi sen altın yumurtlayan tavuğu kesersen sonuçlarıda böyle olur.
  Az düzgün ticaret yapıp insanları küstürmesek turist gelir.Dünya'da Türkiye'ye karşı ön yargıda cabası. Bahreyn gibi bir yere yarış vermeye çalışan bir F1 patronu düşünün Bahreyn'deki iç karışıklık vs olduğu halde hala neyin çabası bu?
  Bu yılki yarış şuana kadar tarih sayfalarında yerini alacak kadar niteliğe sahipti (yeni F1 oluşumunda)
  Bence kendimizi bu kadar küçük görmeyelim Dünya standardında bir organizasyon bu kolay kolay kimseye yedirmiyorlar.
  Olimpiyat stadı ile karşılaştırmak doğru değil.

  xx
   
 7. eengineer

  eengineer
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  580
  Beğenileri:
  114
  Ödül Puanları:
  43
  yok artık :rolleyes: :)
   
 8. - 48 -

  - 48 -
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  1.987
  Beğenileri:
  633
  Ödül Puanları:
  113
  her şey kademei şekilde ilerler..buna pimp mantığı ile bakmak lazım..
  ilk müsterine her zaman ücretsiz hizmet edeceksin yada indirim yapacaksın..bunu antalya için söylüyorum..
  burda turist hazır gelecek izleyecek anlatacak millet bir taşla iki kuş vuracağım hesabına gidecek..
  formülanın gerçek seyircisi diyecek ki..ulen gideyim antalyada formula izleyeyim..hemen de geri dönmemeyeyim..üstüne bir hafta tatil yaparım antalya deniz rus cenneti..mal böyle satılır..
  şimdi arabamız var da pek görmüyoruz..
  adamlar eskiden vapurda 1 kalem satardı yanında 10 tane de kalem hediye ederdi 1 lira derdi adamın alacağı yoksa bile alırdı..
  bu pazarlama tekniğidir..
  adama çok şey sunacaksın
  bak F1 sundum-tatil sundum- güneş deniz sundum--rus sundum...bu tabi erkekler için
  adam ailesini de alır gelir..der onlar denize girerken ben gider izlerim hep beraber gider izleriz bu mantık...
  izmirli ağlıyor şehir gelişmiyor diye yap yolu...yani pisti..şehir içi yarışı olsun izmir güzel yer bunun dışında çeşme yakın alaçatı yakın. kuşadası yakın.
  al sana gene bir taşla iki kuş..
  çok yazarım abisi de neyse..

  eğer para kazanmak istemiyorsan reklam düşünüyorsan..
  sen doğu sorunun var ..
  dünyanın bayıldığı bir ağrı dağın var bir pist yap yukarı çıkışlı olsun ister yukarda bitir zirve demiyorum onun mümkünatı yok..
  çıkışlı inişli olur etrafında olur
  tek eksiğin otel olur yeterince 5 yıldızlı otele ihtiyacın var..bu diğer porjem ile hal oluyor..
  o da fırat la dicle arasında asyanın en büyük disnaylandını yapmak..
  al sana hem otel hem para aynı zamanda göç engellersin..yaklasın 1000 otel otel başı 300 çalışan...otelin tedarikçileri onların çalışanları yaww göç alırsın göç...
  biraz ilerisine koy pistini falan...
  offf gene sinirlendim
   
  Bunu beğendi. skymz bunu beğendi.
 9. PORO

  PORO
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  2.440
  Beğenileri:
  371
  Ödül Puanları:
  83

  olimpiyat stadı ile karşılaştırılması neden yanlış engin...uzun vadede baktığın zaman ikiside hayal kırıklığı ve ikiside geleceği düşünülmeden yapılan şeyler..milyonlarca euro verildi ve ikiside çürümeye teslim edildi..
   
 10. eengineer

  eengineer
  SCW ÜYESİ

  Mesajlar:
  580
  Beğenileri:
  114
  Ödül Puanları:
  43
  F1 izlemeye gitmiyor olmamız gelişmişlik seviyemizle kıyas edilmesini doğru bulmuyorum... herkez F1 den hoşlanmak zorunda değil evvela... ben bu yaşıma kadar hep bir otomobil tutkunu oldum ama F1 ilgimi hiç çekmez... 5 dk izlesem uykum geliyor zira bir atraksiyon görmek için yarım saat beklemeniz lazım.. :) Hasılı bu iş bir zevk meselesi.. Türkiye'de yeteri kadar takipçisi olmadığını önceden araştımaları gerekirdi... peki bu durumda ne yapılır... şahane tesis var kardeşim, yaparsın başka organizsayonlar olur biter.. ver aklı çalışan bir işletmeciye bak nasıl işletiyor..

  Lütfen bu konuyu da AKP taşlama tahtasına çeviripde tadını kaçırmayalım.. parti sevmem, burda da görmeyi istemiyoruz zaten...
   

Sayfayı Paylaş