Üyelerimizin Albüm Fotoğrafları

1. Ataşehir

Fokurdama sesi ...

Konu, 'Teknik Destek' kısmında SystemDeluxe tarafından paylaşıldı.

1. SystemDeluxe

SystemDeluxe SCW Üyesi

157
    22
    18
    Arkadaşlar bugün arabadan gelen ilginç bir ses duydum. Çok araştırmadım ama nereden geldiği hakkında bir fikrim yok. Normalde ses içeri çok gelmiyor ama bugün dar bir yoldan geçerken farkettim ki ön sağ taraftan su fokurdamasını andıran bir ses geliyor. Özellikle 1000-2500 devir arasında bu sesi yapıyor. 3000 devirden sonra sorun olmuyor. Aracın çalışmasında yada çekişinde herhangi bir problem yok. Radyatörde su eksik olma ihtimali geldi aklıma. Sanki düşük devirde yokuş yukarı arabayı zorlarmış gibi bir gırıltı sesi geliyor. Sizce neden olabilir ?

2. PATRON

PATRON
    Administrator

10.664
    2.362
    113
    arabayı stop ettiğinde hala su fokurdama devam ediyormu?

3. SystemDeluxe

SystemDeluxe SCW Üyesi

157
    22
    18
    Stop ettiğimde yada rolantide ses yok. Özellikle düşük devirlerde oluyor.

4. PATRON

PATRON
    Administrator

10.664
    2.362
    113
    benim sattığım arabadada aynısı vardı (mini) devirdaym pompasının değişmesi gerekiyordu. Ben stop ettiğimdede fokurdama sesi vardı. Hararetin sabit kalıyormu peki artıyormu

5. SystemDeluxe

SystemDeluxe SCW Üyesi

157
    22
    18
    Hararet max.90 onda da sıkıntı yok.

6. PATRON

PATRON
    Administrator

10.664
    2.362
    113
    hararet yükselip alçalmış olsa termostat bozuktur yada fan devreye girmiyordur sigortası atıktır yada panelde birşey var diyecektim ama sabit. Büyük ihtimal devirdaim pompası gibi sanki fokurdama genelde ondan yapıyor.

7. LOVE42

LOVE42 SCW Üyesi

157
    21
    18
    SystemDeluxe dostum benzer bir sorunu daha önce 98'Corsa'da yaşamıştım, hararet 100'ün altına inmiyordu, hatta yavaş gittiğim zaman ibre 120'ye dayanıyordu, fakat hızı arttırdığım zaman azalıyordu.. Durup kaputu açtığım zaman motor suyu haznesinin içi cadı kazanı gibi fokur fokurdu (uzun yol yapmamış olmama rağmen) Sebebi delik bir radyatör + bozuk termostat :D Bu ikisi üzerine yoğunlaş derim ben.. Yada PATRON arkadaşın dediği gibi sirkülasyonda da bi problem olabilir.. Ha bi de sakın o fokurdama sırasında motor suyu kapağını açma :D İlla açacaksan da bi havluyla falan sarıp yavaşça aç aman :D

8. LOVE42

LOVE42 SCW Üyesi

157
    21
    18
    Bir de problemin termostatta olduğunu varsayarak gözünü hararet göstergesinden ayırma derim, hararet 120'yi geçince su haznesini birleşme yerlerinden delme hatta patlatma ve sonrasında motoru yakma riski var.. Hiç içime sinmedi bu durum :confused:

9. SystemDeluxe

SystemDeluxe SCW Üyesi

157
    22
    18
    emin olmak için 2 gündür araca binmiyorum. Dün akşam suyunu kontrol ettim normal seviyede. Garip olan hararet yükselmiyor. Ama seste gitmiyor :) Altına baktım bir yerden kaçak varmıdır diye ama göremedim. Yarın servise bir gideyim. Özlemiştir eryadakiler beni :)

10. altıpatlar

altıpatlar SCW Üyesi

11.344
    2.113
    113
    geçmiş olsun bizde de benzer durum ısuzu kamyonetimizde olmuştu kesinlikle devirdaim pompasından kaynaklanıyordur...

Sayfayı Paylaş