• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

Fiat Ram(doblo)

Byefsane

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
3,556
Yaş
28
İsim
Atilla Peynirci
Nereden
Isparta
Plaka
32AP154
Ram Doblo’ için çalışma başladı


Fiat -Chrysler ortaklığı sonrasında ABD pazarında “Ram” markasıyla satılması gündeme gelen yeni Doblo için fizibilite çalışmaları başlatıldı...


Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasında üretilen yeni Fiat Doblo, şubat ayından itibaren Türkiye’de de satılmaya başlanacak. 450 milyon euro’luk yatırımla devreye alınan ve Fiat-Chrysler ortaklığı sonrasında ABD’de de satılması gündeme gelen yeni Doblo için fizibilite çalışmalarının başlatıldığı bildiriliyor.

Tofaş, yeni Doblo’dan bu yıl sonuna kadar 16 bin adet üretmeyi planlarken, gelecek yıl bu rakamı, halen satılmakta olan eski versiyonuyla birlikte toplam 140 bine ulaştırmayı hedefliyor.

Chrysler inceliyor

Fikri mülkiyet hakları Minicargo projesinde olduğu gibi Tofaş’a ait olan yeni Doblo, yılbaşından itibaren Avrupa ülkelerinde piyasaya sunulacak. Türkiye’de satışınaysa şubat ayında başlanacak. ABD’ye gidişi içinse, şu an Fiat ve Chrysler uzmanlarının fizibilite sonuçları bekleniyor.


Tofaş CEO’su Ali Pandır, Doblo’nun ABD?pazarına uyumu konusunda fizibilite çalışmalarının başlatıldığını belirterek, “Bu, normalde yaklaşık iki yıllık bir süreç. Ancak daha kısa da sürebilir. Bu yatırıma değer mi, değmez mi diye bakılacak. Raporda şayet olumlu görüş belirirse, hemen çalışmalara başlanır” dedi. Fizibilite çalışmalarını Chrysler ve Fiat mühendislerinden oluşan bir ekibin yaptığını söyleyen Pandır, Amerikalı uzmanların daha önce de Mercedes ile ortaklık zamanında Sprinter gibi bazı modellerin ABD pazarına adapte edilmesiyle uğraştıklarını, dolayısıyla tecrübeleri bulunduğunu kaydetti. Pandır, ABD aracın piyasasında satılabilmesi için gerekli güvenlik donanımları ve teknik altyapının farklı olduğunu da sözlerine ekledi.

Fiat-Chrysler ortaklığının açıkladığı gelecek planlarında, Doblo’nun 2012’de ABD pazarına “Ram” markasıyla sunulacağı belirtilmişti.

Doğalgazlı ihracat patladı

Yeni Doblo ile birlikte gelecek yıl üretimlerinin 2009’dan çok daha iyi olacağını söyleyen Pandır, şimdiden 2010 için 200 bin adetten fazla siparişleri olduğunu belirtti.

Bu yıl 200 binin biraz üzerinde kalan üretimlerinin, 2010’da toplam 250 bin adedi geçebileceğini ifade eden Pandır, “Gelecek yıl 165 bin adetle Fiorino’da sınırı zorlayacağız. Yeni ve eski Doblo üretimiyse toplam 140 bin civarında olur. Elbette Linea ve Albea da var” diye konuştu. İtalya’da 31 Aralık’ta bitecek, araç başına 6 bin 500 euro’yu bulan teşvikler özellikle doğalgazlı Doblo ihracatını patlattığına dikkat çeken Pandır, “Mart ayına kadar tescil izni olduğundan bu ivme sürecek. Şu an ihracatımızın üçte biri doğalgazlı Doblo’dan oluşuyor” dedi.

Koç’tan teşekkür

Şirketin bu yılki satış performansına da değinen Tofaş CEO’su Pandır, ÖTV indirimlerinde yakaladıkları ivmenin kendilerini mutlu ettiğini söylerken, Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç’un da “Tofaş’ı uzun yıllardır hakettiği yere getirdiniz” diyerek teşekkür ettiğini de ekledi.

Eskisinden daha konforlu

Yeni Doblo, eskisinden tamamen farklı ve “sıfırdan” geliştirilen bir araç. Eski Doblo’dan aldığı parça miktarıysa sadece yüzde 3.

“Cargo” ve binek araç olarak geliştirilen “Family Space” adını taşıyan tipleri olan yeni Doblo, güncel modele göre daha modern çizgilere sahip. Konforu otomobile yaklaşan Doblo’da, ağırlıklı olarak yeni motor seçenekleri kullanılacak. Family Space’in, Avrupa’da minivan ve stationwagon müşterilerini de çekmesi planlanıyor. Doblo’da 1.4 (95 HP) benzinlinin yanında, geliştirilen 1.3 lt (90 HP), 1.6 (105 HP) ve 2.0 lt (135 HP) dizel seçenekleri bulunuyor.


Yeni Doblo’da, “Start&Stop” (Başlat ve Durdur) denilen ve sıkışık trafikte durulunca motoru stop edip, debriyaja basıldığından yeniden çalıştırarak yakıt tasarrufu sağlayan sisteme de yer verilecek. Otomatik viteslisi de olacak.

Araç hakkında ciddi düşüncelerini bekliyorum babamı fena sardı araç şuan ki kasayı alma planı vardı ibiza ile takas ederek şimdi yeni kasayı bekliyoruz :)
 

rockinrock

Kayıtlı Üye
Katılım
2 Eyl 2009
Mesajlar
3,039
Yaş
34
İsim
Mesut Aytan
Nereden
İstanbul
resimlerde güzel görünüyor valla
 

cckoc

Kayıtlı Üye
Katılım
15 Eki 2009
Mesajlar
1,121
Yaş
31
İsim
Natanael Tavit
Nereden
İstanbul
Plaka
34BZ4339
Fiat yine Fiat yine Fiat:)
 

ZGR

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Ağu 2009
Mesajlar
14,928
Yaş
28
İsim
Özgür Gönül
Nereden
İstanbul
Plaka
EM6084
aynı arabaya chrysler yazılsa kapış kapış gider..
 

ZGR

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Ağu 2009
Mesajlar
14,928
Yaş
28
İsim
Özgür Gönül
Nereden
İstanbul
Plaka
EM6084
kımse kötülemeden alır :)
 

fnasif

Kayıtlı Üye
Katılım
27 Ağu 2009
Mesajlar
5,482
Yaş
46
İsim
Faruk NASIF
Nereden
İstanbul
Plaka
34 GE 9723
biraz daha güzelleşmiş ama tarzım değil. arka kısım hala çirkin.
 

karapale

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
1,183
Yaş
36
İsim
Kıvanç İLHAN
Nereden
Kocaeli
Plaka
41 FR 107
2.0 dizel secenegi alınır 135 bg lik şaka makinesi :D
 

mayham85

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
3,915
Yaş
34
İsim
Yunus Emre ŞİMŞEK
Nereden
Eskişehir
Plaka
06 BZ 6686
çok tipsiz olmuş yahu. gerçi içi güzel olmş bravoyu andırıyor sanki.
 
H

HaKo

E-Posta Onayı Bekliyor
bencede çok tipsiz, neye benzediği belirsiz. ama içi fena olmamış bi ticari arac için.
 
Üst Alt