• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

FIA'dan motor kuralına düzenleme

YCO

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
22,339
Yaş
32
İsim
Yiğit
Nereden
İstanbul
Plaka
TM2556


Formula 1 yönetim kurulu FIA yaptığı açıklamada eşitlik konusundaki yeni kuralla birlikte motor üreticilerinin eşit güçlü motorlar kullanabileceğini duyurdu. 2007 başlangıcından itibaren bütün motorların gelişimi dondurulmuştu fakat yeni kuralla birlikte daha güçlü ünitelerin güçlerinin azaltılarak rakip takımların sahip olduğu motor gücüyle eşitleneceği kararına varıldı.

İki yıl önce motorların dondurulmasıyla maliyetde düşüş sağlanmış takımlar bu yıl Mercedes gibi firmaların motor gücü anlamında önde olmasından dolayı diğer takımları yakalayabilmesi için motorların dondurulması konusunda yeniden düşünülmesi gerektiği önerisinde bulunmuşlardı.

Geçen yıl Renault FIA'nın özel onayıyla motor gücünü artırmak konusunda izin almıştı. FIA bu kez benzer bir uygulamayı gelecek yıl kullanmak istiyor fakat daha düşük güce sahip motorların geliştirilmesindense bu kez daha güçlü motorların güç seviyesinin aşağı çekilebileceği kararını aldı.

FIA yaptığı açıklamada: "Formula 1'de kullanılan motorların performansları arasındaki fark konusunda gelen önerileri takiben, Dünya Motor Sporları Konseyi takımlarım performans farkını azaltmaları gerektiği kararına varmış ve daha güçlü motora sahip takımların performansını azaltmalarına izin vereceği sonucuna varmıştır. Bununla birlikte motorların geliştirilmesine izin verilmeyecektir."

TurkiyeF1.Com
Sertuğ Ünal
 
Üst Alt