Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

Fazla Motor Yağının Alınması

Ali

Kayıtlı Üye
Aracımı geçen bakıma sokmuştum. Bakım sırasında başında duramadım. Ustaya yağın marka ve numarasını söyleyip aracı bıraktım. Sanırım 4 Litre yerine 5 litre yağ koymuş veya eski yağın bir kısmını tam boşaltmamış.

Aşağıdaki resimde seviyesini göstermeye çalıştım. Normalden fazla çıkıyor. Ölçümü arabayı 5 dakika rolantide çalıştırdıktan sonra yaptım.Bu en iyi yöntemmiş.

Sonuç olarak yarım litre civarı yağı geri almak istiyorum. Kapağını açtım ama kapakta süzgeç gibi bir şey var ve söküleceğe benzemiyor. Yardımlarınızı esirgemezseniz sevinirim.

Benim merak ettiğim, yağ doldurulan kapakdan bu işi kendim halledebilirmiyim..

Yaşadığım ilçede sanayi yok ama 1-2 usta var sayılır..olmadı onlara hallettirecem tıpayı açtırarak.

Soğuk ölçümlerde ve hararet 90 da iken daha yüksek çıkıyor..

scaled.php

motorun yağ kapağı
scaled.php

fazlasını yakıyor dıye duymustum ama ne kadar dogru bılmıyrm :)

fazlasını yakıyor dıye duymustum ama ne kadar dogru bılmıyrm :)

konuyu araştırdım..eski şoförler öyle diyor..ama fazla yağın zararının çok olduğunu diyenler de baya var..motorun keçelerine zarar veriyormuş, pistonlar yağı köpürtüp yağın işlevini bozuyormuş vs vs..

konuyu araştırdım..eski şoförler öyle diyor..ama fazla yağın zararının çok olduğunu diyenler de baya var..motorun keçelerine zarar veriyormuş, pistonlar yağı köpürtüp yağın işlevini bozuyormuş vs vs..
bana ıcındekı fazla yagı almak ıcın bır cozum gelmıor acıkcası cunku ıcıne hortum sokup cekılmez. kı bence bu ısı beceremeyen ustaya gıdıp olayı anlatmak

yağ basıncını arttıracağı doğru ama çok fazla zarar vereceğini düşünmüyorum araban LPG li idi sanırım ali dolayısıyla çok yüksek devirleri zorlamıyorsan bi sıkıntı çıkaracağını sanmam ama genede içim rahat olsun diyorsan arabayı lifte kaldırıp altındaki karter koruyucu plastiği sökersen orda yağ boşaltma somunu var tamamen açmadan sızdırarak bu iş görülebilir fakat lift yoksa ilçede bence bi sıkıntısı olmaz birde doğru ölçüm için yağın tamamen çökelmesini beklemek bi 3-4 saat sürüyor ;)

yağ basıncını arttıracağı doğru ama çok fazla zarar vereceğini düşünmüyorum araban LPG li idi sanırım ali dolayısıyla çok yüksek devirleri zorlamıyorsan bi sıkıntı çıkaracağını sanmam ama genede içim rahat olsun diyorsan arabayı lifte kaldırıp altındaki karter koruyucu plastiği sökersen orda yağ boşaltma somunu var tamamen açmadan sızdırarak bu iş görülebilir fakat lift yoksa ilçede bence bi sıkıntısı olmaz birde doğru ölçüm için yağın tamamen çökelmesini beklemek bi 3-4 saat sürüyor ;)

sağol dostum..lift var sanırım..olmasa bile dev krikolardan vardır heralde..sert kullanmam arabayı..ama sıcakken baya yüksek çıkıyor yağ seviyesi..içime sinmiyor böyle binmek..daha 500 km oldu..böyle binesim yok açıkçası..olmazsa hepsini boşalttırıp ölçerek yeniden koydurmak aklımdan geçen..bazı arabalarda motor kapağından çekiyorlarmış..benim öğrenmek istediğim bizim arabalarda mümkün mü ?

Arkadaşlar benim bildiğim yağ seviyesi ölçümü motor soğukken yapılıyor. Çünkü tüm yağ dibe süzülmüş haldedir, gerçek yağ seviyesini bu şekilde görebilirsiniz. Motor çalışırken veya sıcakken yapılan ölçümler gerçeği yansıtmaz diye düşünüyorum.

Arkadaşlar benim bildiğim yağ seviyesi ölçümü motor soğukken yapılıyor. Çünkü tüm yağ dibe süzülmüş haldedir, gerçek yağ seviyesini bu şekilde görebilirsiniz. Motor çalışırken veya sıcakken yapılan ölçümler gerçeği yansıtmaz diye düşünüyorum.

soğukken de fazla çıkıyor abi.. sorunu birazdan halledecem, çözümü buldum..

sıkıntı neymiş benim motor kapağında filtre falan yok ve üstten alınabiliyo direk

motoru sıkıştır biraz o eksiltir kendi kenine :) bende istemsiz yapıyor yağ eksiltmeyi :)

Geri
Üst Alt