Far temizliği bakım ve onarımı... | SCW - Seat Club World - Seat, Seat Forum Türkiye
  • Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

Far temizliği bakım ve onarımı...

schumi

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
8,180
Beğeniler
1,222
#1
[h=3]Far Temizliği, Bakım ve Onarımı[/h]

Araçlarımızın farları ve stop lambaları gün geçtikçe ilk günkü parlaklılığını kaybetmektedir. Bu durum hem görüntü açısından hem de güvenli sürüş açısından olumsuz sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.
Farlar çalıştırıldığı zaman, far ampulünde oluşan ısı sebebi ile far kapsülündeki hava genişleyerek far'ın arkasında bulunan tahliye deliklerinden dışarı atılır. Far söndürüldüğünde kapsüldeki ısı düştüğü için bu defa ters basınç etkisinden dolayı dış hava kapsüle girer. Farların her çalışmasında bu olay tekrarladığı için dış havada bulunan toz zamanla farların iç yüzeyinin kararmasına sebep olur. Ampul çerçeveleri nikel kaplama olduğundan kaplama zamanla karıncalaşır ve dökülmeye başlar ve bu istenmeyen bir durumdur. Bunun için farlara belli zaman aralıklarında bakım yaptırılması gerekmektedir.
Far yıpranmalarının en temel nedeni, otomobil üreticilerinin cam yerine “polikarbonat” ismi verilen plastik malzemeden üretilmektedir. Cam farlar 1990′lı yılların başından itibaren kullanılmamaktadır. Polikarbonat malzeme ile üretilen farlar özelikle UV ışınlarına karşı oldukça zayıftırlar, bu nedenle güneşin daha etkili olduğu bölgelerde yıpranmış oto farlarına sıkça rastlayabiliriz.
Far Temizliği Nedir?
Far Temizliği; çevresel dış etmenlerin etkisiyle dışı kararan, eskiyen, çizilen, bulutlu görünen v.s. farların yenilenerek, tekrar koruma altına alınmasına far temizliği denir.


Oto Farlarında Yıpranma İki Türlü Olmaktadır
1- Far Plastiğinin dıştan yıpranması, (bulutlu görünme, kararma, sararma, çizilme)
2- Farın iç kısımdan yıpranması, genellikle toz alarak kirlenmesi,


Far Temizliği Nasıl Yapılır?
Temel olarak far temizliği farın yüzeyindeki ölü tabaka kalıntılarının zımpara yardımıyla temizlenip, tekrar parlatma işlemi yapılarak koruma altına alınmasıdır.


Uygulama
Kullanılan malzemeler tamamen tercihe bağlıdır.
Öncelikle far bölgesini yıkama yoluyla temizleyip, kurulayınız. Daha sonra boyalı yüzeyin zarar görmemesi için farın etrafını maskeleme bandı ile kapatınız. Burada dikkat edilecek nokta bandın kolay kaldırılabilir olmasıyla iz bırakmamasıdır.Adım 1:
İlk adımımız farın zımparalanması,

Adım 2:
Polisaj yapılarak parlatılması


Adım 3:
Cila ile koruma altına alınması


Alıntıdır...
 

#ismail

Kayıtlı Üye
Katılım
17 Ara 2011
Mesajlar
6,378
Beğeniler
2,529
Yaş
38
#2
eline sağlık güzel bir paylaşım olmuş...ama zımpara için ne kullanılacak, birisi gider kalın zımpara alır ondan sonra heryer çizilir. sonrada far iptal
 

schumi

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Ağu 2009
Mesajlar
8,180
Beğeniler
1,222
#5
Zımpara sonrası polisaj için makine şart...El ile çok zor olur ve iyi sonuç alınmaz...
 

emrah kaan

Kayıtlı Üye
Katılım
5 Eki 2011
Mesajlar
28
Beğeniler
34
Yaş
36
#7
Far için gerekecek zımpara, farın üzerinde oluşmuş olan oksidasyona göre seçilir. Çok aşınmış farlarda sırası ile 1200-2000 ve bulunabilrse 3000 grit zımpara yapılır. Fakat, sararmış ama üzerinde yanık lekesi yoksa, far verniğini inceltmek için daha kalın zımparalar kullanılır. Tecrübeli iseniz 400 grit zımparaya kadar inilebilir. Ama zımpara sonrası polisaj makinesi olmazsa olmazdır.
 

Çöllü

Forumdan Uzaklaştırıldı
Katılım
11 Nis 2011
Mesajlar
4,794
Beğeniler
3,961
Yaş
33
#8
Yararlı Bilgi Teşekkürler Paylaşım için.. :eek:key:

0.400 Su Zımparası Tercihimdir onuda bulamazsam G3 pasta iş görür ;)
 
Üst Alt