Hoşgeldiniz

Tüm özelliklerimizi kullanmak için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara cevaplar gönderebilir, üyelerinize itibar verebilir, kendi özel mesajlaşma sisteminizi alabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda ücretsiz stickerimizden de faydalanabilirsiniz.

F1 Style çakar animasyon devresi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

AQuStiC

Kayıtlı Üye
t03f4n.jpg

Elimde sadece 4 adet var.
Formula 1 araçları,Ferrari ,Mercedes SLS AMG gibi araçlarının arka tamponun ortasındaki ledlerin 3 defa üst üste çakmasını sağlayan devrenin çalışma prensibi olarak aynısıdır
Bir kibrit kutusu kadar büyüklügündeki bu ürün 12 voltla çalışmakta olup mikro işlemci kullanılarak yapılmıştır.El yapımıdır.Mikroişlemciye kod yazılımı ve devrenın tasarımı tamamen bana aittir.Elektrik kesilip tekrar elektrik geri verildiginde kesilmeden önce hangi animasyonda kaldıysa tekrar o animasyondan başlar.
Tek buton yardımıyla 5farklı animasyona geçer animasyonlar sırayla şu şekıldedir.

1-Üst üste çok hızlı bir şekilde 3 defa yanıp söndükten yada diger tabirle çaktıktan sonra 1 saniye sönük vaziyette bekleme(Formula 1 arabalarının arkasındaki çakar sistemi)
2-Sabit yanık kalma(Vizede sorun çıkarmaması için)
3-Çok hızlı bi şekilde hiç bekleme yapmadan yanıp sönme
4-Üst üste çok hızlı bir şekilde 3 defa yanıp söndükten yada diger tabirle çaktıktan sonra 1 saniye yanık vaziyette bekleme
5-Yavaş bi şekılde yanıp sönme(Tıpkı sinyal gibi)

Devrenin çin malı devrelerden farkı üzerinde çin mallarındaki gibi basit transistörler degil anfilerde kullanılan çok güçlü mosfet bulunmaktadır.Devre üzerinde hangi animasyonda oldugunu araç içinde anlamaya yarayan kırmızı göz almayan led olup baglantısı oldukça kolaydır.
Referanslarım arasında bir çok 106,206 ve geçen sene kırmızı renkte olup bu sene beyaz renkli olup "By megane"lakaplı reno megane 2 ve TP329 turbo sedan vti'nın F1 çakar sisteminin devresi bana aittir..3 ampere kadar akım çekebilir.Toplamda 36 watt gücündedir
Fiyat 40 YTL ücretsiz kargo
Not:Araç üzerinde led yoksa led ampül alınıp takılabilir

Öncelikle başarılar.Resimde işaretlediğim yerlere F1 tipi yapmamız mümkünmüdür ikisi aynı anda değil biri yanıp dieri sönük olacak şekilde eğer olursa kedi gözlerini çıkarıp sizemi yollamam gerekecek olduğunda sadece benim bunları alıp elektrikçime monte ettirme şeklimde olabilirmi?

Öncelikle başarılar.Resimde işaretlediğim yerlere F1 tipi yapmamız mümkünmüdür ikisi aynı anda değil biri yanıp dieri sönük olacak şekilde eğer olursa kedi gözlerini çıkarıp sizemi yollamam gerekecek olduğunda sadece benim bunları alıp elektrikçime monte ettirme şeklimde olabilirmi?

doucum ben elektirkçime sordum o işi..yapılır ama tam anlamıyla bizim istediğimiz gibi olur mu bilemem denemeden dedi ve kedi gözlerine ledleri koymak için tamponu delmemiz gerekiyor dedi.bende üstelemedim o yüzden

Anladım kardeşim ya hoş olur gibi geliyor bana zaten ufak tefek şeyler yapsak sorun olmaz tamponda delinirse okadar aşırı delme olmaz herhalde sonuçta gözükmeyecek ama olursa çok iyi olucağına eminim...

O zaman Mustafa beyden haber bekleyelim.bende istiyorum.arka sis i iptal edip bunu kullansak gayet güzel olur

Sizin istediginiz aşagıdaki videodaki gibi olur.Aşagıdaki videoda taiwan malı beyinleri bozulan golf 5 ledli stopuna parkta kısık frende kuvvetli yanacak şekilde türk yapımı çakma bi beyin yaptıktan sonra arka sislere F1,amg,amerikan makam araçlarındaki strobelerin hepsini doldurdum.8 farklı animasyon var.Fakat bunun fiyatıyla yukarıdaki ilandaki aynı degil.Bunda çift çıkış var.Çıkışın birine sağ sis,digerine sol sis baglanıyor.Dolaysıyla yukarıdaki ilandaki animasyonların hepsi oldugu gibi daha fazlası var.Yine aynı şekılde çıkışlarda transistör degil mosfet var.Bu biraz daha özel işçiligi fazla ama çok ta pahalı degil.Ben buna "strobemix" diyorum.Hemen hemen bütün strobe efektleri var.
http://video.yahoo.com/watch/6630680/17218923

Şimdi gelelim sorunuza.Başka bi seat sitesinde o daire içine aldıgınız kedi gözlerini bir arkadaş bana yollıcaktı.Fakat o kedi gözleri kavisli düz degil.Düz olsaydı üzerine düz bi levha yapıştırılıp üzerine ledler gömülebilirdi.Ancak kavisli oldugu için mecburen ya şerit led kullanılacak.Yada arka tarafta bagaj içinde o kedi gözünün oldugu yere düz levha koyulacak.Ve levhanın tam karşıyı göstermesi gerekli.Bi de o kedi gözünün önüne egilip bakılırsa arkadaki boşluk gözükmüyor.Çünkü kedi gözü plastik bi yüzeye yapıştırılmış ve o plastik şey de oraya vidalanmış.
İkincisi ise şayet kedigözünün hemen arkasına ledli levha konulursa kedi gözünün ışık geçirgenligi az ise ledler kısık gözükür.Bu nedenle kedi gözünün kalıbı alınıp kırmızı şeffaf pleksi glass kesilmeli.böylece hem ledler yakından sırıtmaz hem de şeffaf oldugundan ledlerin ışık şiddetinde kayıp olmaz.Işık oldugu gibi dışarı yansır.
Bi kere o kedi gözü o yüzeyden kolay kolay ayrılmaz pres baskıdır.Ayrılsa bile ledler oraya kavisli bi şekılde gömülemez.Tamponu falan delmeye de gerek yok.Yapılacak iş o kedi gözleri ordan çıkartılıp orası boşaltılacak.Zaten vidalı onlar.Yerinden kolayca çıkıyor.Sonrasında ledli bi levha oraya konulup kapatılacak.Ondan sonra ışıgın geçirgenligine göre ışık geçirgenligi az olursa kedi gözü yerine pleksi kesilecek.İşte asıl işçilik burda başlıyor.Elektrikçi adam bu işle ugraşmaz arkadaşlar.Yada mazeret bulur yapmamak için.Led işi kolay bi iş degil.Ben ticari olarak led animasyon devrelerinin kodlarının mikroişlemciye yazılımını yazıyorum ama sadece ticari olarak yapan bi insan bu işi yapamaz.Elime bi seat leon da denk gelmedigi için o bölgeye bişey diyemiyorum.Ama araç kendimin olsa yada bulundugunuz şehirde olsam o bölgeyi delmeden hiç hasar vermeden ledle doldurup geri dönüşümlü bi şekılde de kapatırdım.Bi de bu çift çıkışlı strobeyi ön farın içine led koyup farına takmak isteyen de var.Elimden geldigi kadar fara takmamaları konusunda ikna ediyorum.Çünkü ön fara delik açcak.Orjinalligi bozulcak belkide buhar yapcak.Zaten bu şekılde konuşup uyardıgım içinde çift çıkışlısını daha az satıyorum.Enazından adamı sislere takması konusunda ikna ettikten sonra veriyorum.Çünkü sadece ticari çıkarım için adama devreyi satıp nereye takarsan tak demek bana göre dogru bi davranış degil.Yoksa delecek yazık edecek ön farı.Ama ön sis ve arka sislere olur.Enazından geri dönüşümü kolay olur.Led ampül alıp led ampülede baglayabilir
Sonuç itibariyle burda benım yapcagım iş animasyon devresini kurmak,verilen plakete tane tane ledleri örmek yada şerit led yapıştırıp baglamak ve pleksi glass kesmek olur.Geri kalanı yapabilirsenız yada yaptırabilirsenız size ait;)

mevcut led stoplar üzerinde istenildiğinde ufak bi gösteri yapmak mümkün mü acaba. ??
çakar değil de..

Sorunu tam anlayamadım.Gösteri derken neyi kasteddigini biraz açarsan iyi olur.Ben her türlü animasyonu yaparım.Bunlar şu anda en basiti.

stoplarım marş basmadan önce ufak bi gösteri yapıyo bu stopların hepsi yapıyo..
ben de istediğim zaman bi tuşla vs. daha güzel bi gösteri yapmasını istiyorum..sinyallerle vs..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt