• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin !
    Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz
    Hello Welcome to Guest!
    Register here to benefit more from the forum

Fıskiyelerden Ön Cama Su Gelmiyor

Ali

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Ocak 2011
Mesajlar
1,660
Yaş
33
İsim
Ali
Nereden
Antalya
Arkadaşlar dün ön camı temizlemek için su atma kolunu çektiğimde önce sağdan su gelmemeye başladı,daha sonra da soldan gelmemeye başladı.

Aklıma ilk gelen motorun yanması veya arzalanmasıydı ama dikkatli bakınca suyun fıskıye deliklerinden değil, iki fiskiyenin arasındaki ızgaralardan düşük tazzikte fışkırdığını gördüm. Yani kolu çekince motordan ses geliyor,su deposundaki su azalıyor, arabanın altına su akıyor ve aradan su fışkırıyor. Sanırım T bağlantısı yerinden çıktı veya boru patladı. Burda usta yok. Elimdende az buçuk tamir işleri gelir ama ızgarayı nasıl sökeceğim bilen ve tarif edecek olan varsa sevinirim.

Birde bu soruna tahminime göre fıskiyelerin ucunun tıkanması yol açtı. Bundan sonrası için öneriniz var mı. Su deposuna su ve cam suyunu karıştırıp koyuyorum. Kireçlenme sorunu için aldığınız önlem var mı.

Belki nasıl söküleceğini tarif etmek isteyen olur diye resim ekliyorum.. 

kfy

Administrator
Katılım
25 Ağu 2009
Mesajlar
13,301
Yaş
55
İsim
Cezmi BÜKER
Nereden
İstanbul
Araç
Leon 1.4 TSI FR
plastiğin ağzındaki lastiği çek açılır..ayrıca acil hortumunu değiştir beyne su kaçmariski var..hiç bir srv.de işine gelip değiştirmez hortumu periyodik bkımda toledolarda hastalıktır bu.

önemli bilgi...poleni tekrar takarken çok dikkat et yerine iyi otursun polenin içinde durması için aparatı var sökerken bak ve içini iyice temizle tekrar su girer içine..
 

- 48 -

Kayıtlı Üye
Katılım
18 Tem 2010
Mesajlar
1,969
Yaş
49
İsim
Varol VARDAR
Nereden
İstanbul
ızagara bir kaç parça halinde sökülüyor önce polen filtresinin olduğu bölüm çıkıyor...sonra fitilleri alıyosun vidaları sök ve çek hatırladığım bu benim camı değiştirirken izlemiştim..
hatta önce silekleri çıkamak lazım galiba alt plastiği bıaksın diye..biraz zahmetli bir işti daha kolay yolu olmalı bence
 

d_darko

Kayıtlı Üye
Katılım
12 Tem 2010
Mesajlar
597
Yaş
38
İsim
fatih
Nereden
Adana
Ben çok yaptığım için biliyorum :) Kolay aslında. Varol abinin de dediği gibi, önce polen filtresinin üzerindeki kapağı söküyorsun. (bu boşluktan borunun çıkıp çıkmadığını görebilirsin) Sonra silecekleri söküyorsun. Sonra plastik ızgara kısmı çektiğinde geliyor zaten. Alttan hortumları görüyorsun zaten. Hortumları çıkarıyorsun, bu durumda fıskiye hortumunun ucunu sağa sola zarar vermeyecek şekilde yerleştir ve su fıskiyesini çalıştır, suyu kontrol et. Daha sonra fıskiye parçalarını çıkar, bi tırnak tutuyor zaten, kolayca çıkar. Deliklerinin tıkanıklığını kontrol etmen için üflemen lazım, önden ve arkadan. Mesela geçenlerde bende de oldu, hiç su gelmiyordu. Sonra söküp baktım, içerisi kireçlenmiş. Küçük tel parçası gibi birşeyle temizledim, şuan deli gibi su fışkırtıyor. Neyse... Temizliyorsun eğer tıkanmışsa, sonra aynen geri takıyorsun söktüğün gibi. Sonra da eğer gerekiyorsa, fışkırtma yönünü ayarlıyorsun, suyun çıktığı delikler sağa sola yukarı aşağı oynuyor...
 

freesezar

Kayıtlı Üye
Katılım
26 Şub 2011
Mesajlar
1,341
Yaş
36
İsim
Kağan
Nereden
Kırklareli
Plaka
06SR213
hortumun kaput içine giren yerleri kontrol ettin mi bendede olmuştu tam kaput bağlantısının olduğu yerden kaput acıp kapadan sertleşip kopmuş
 
Üst Alt